Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Hayri Esen

Hayri Esen

Doğum Yeri : Balıkesir

Doğum Tarihi : 5 Mayıs 1919

Ölüm : 1977-02-06

Eğitim : Edirne Sanat Enstitüsü

Hakkında : Hayri Esen, (d. 5 Mayıs 1919, Balıkesir - ö. 6 Şubat 1977, İstanbul), tiyatro ve sinema oyuncusu, seslendirme sanatçısı. Hayri Esen Türk Sinemasının en ünlü seslerinden biridir. Yeşilçamda daha çok Ediz Hun, İzzet Günay, Ayhan Işık ve Tarkan film serilerinde Kartal Tibet sesleriyle tanınmıştır. Etkileyici tok sesi Türk Sinemasına aşina hemen hemen tüm sinemaseverler tarafından bilinmektedir. Oyuncu Itır Esen'in babasıdır. Edirne Sanat Enstitüsü Torna Tesviye Bölümü'nden mezun olan Hayri Esen, 1933 yılında ilk sanat deneyimini Balıkesir Halkevi'nde sahneye çıkarak edindi. 1945'te İzmir'e gelerek, İzmir Şehir Tiyatrosu'nda profesyonel sanat yaşamına başladı. Nedret Güvenç'le bir evlilik yaşadı. Bir süre sonra İstanbul'a yerleşen sanatçı, Avni Dilligil, Mümtaz Ener gibi isimlerle çalıştı. Çığır Sahne'de oynadı. 1950 yılında kamera karşısında da rol almaya başlayan Esen, 1956'da Küçük Sahne'ye geçti. Ayhan Işık, Orhan Günşiray gibi isimleri seslendirdi. Birçok ünlüyü konuşarak seslendirme alanında başarı gösterdi.Avni Dilligil ve Muammer Karaca tiyatrolarında oyunculuk yapmayı sürdürdü. Yönetmenlik, senaryo yazarlığı deneyimlerinde de bulunan Hayri Esen, kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi. Hayri Esen'in ses verdiği bazı ünlüler; Feride filminde Engin Çağlar'ı Fıstık Gibi Maşallah filminde İzzet Günay'ı Gariban filminde Ediz Hun'u Gülizar filminde Ediz Hun'u Hıçkırık filminde Ediz Hun'u Kadın Değil Baş Belası filminde Engin Çağlar'ı Katiller de Ağlar filminde Ayhan Işık'ı Kınalı Yapıncak filminde Engin Çağlar'ı Kral Arkadaşım filminde Ayhan Işık'ı Küçük Hanım Efendi filminde Ayhan Işık'ı Maceralar Kralı filminde Ayhan Işık'ı Oğlum filminde Ayhan Işık'ı Samanyolu filminde Ediz Hun'u Senede Bir Gün filminde Kartal Tibet'i Seven Ne Yapmaz filminde Kartal Tibet'i Sonbahar Rüzgarları filminde Ediz Hun'u Son Hıçkırık filminde Kartal Tibet'i Süreyya filminde Engin Çağlar'ı Tarkan filmlerinde Kartal Tibet'i Uyanık Kardeşler filminde Renan Fosforoğlu'nu Üç Tekerlekli bisiklet filminde Ayhan Işık'ı Yaralı Kalp filminde Ediz Hun'u Yüz Lira ile Evlenilmez filminde Ediz Hun'u Zulüm filminde Kartal Tibet'i Taçsız kral filminde Metin Oktay'ı seslendirmiştir.

İlgili FilmlerTubaArtan

22 Ağustos 2017 10:36

Duyduğum en güzel erkek sesi...En çok Ayhan Işık ve İzzet Günay'a yakışıyor...

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

20 Haziran 2017 16:23

Yeşiçam'ın onca jön-aktör'ünü muhteşem sesiyle hayat verip onları şöhret kapısını aralayan siyah beyaz dönem filmleri'de başarılı bir oyunu ile renkte katmış bir üstat Mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

Mranonim

21 Mayıs 2017 12:03

Yaşına göre çok genç bir sesi var.

Cevap Yaz

sinemaagresif

29 Ekim 2015 12:24

kartal_tibet_1938 arkadaşımın yorumuna aynen katılıyorum. hayri esene allahtan rahmet diliyorum.

Cevap Yaz

kartal_tibet_1938

26 Ağustos 2015 20:50

tarkan filmlerinde kartal tibeti seslendirmiştir. tarık akanı ilk dönem filmlerinde çok seslendirmiş. siyah beyaz dönemde sesi en çok eşref kolçak, ayhan ışık, fikret hakan, ahmet mekin , tamer yiğit, izzet günaya çok gider. 70 lerde ise engin çağlar, erol büyükburç, gene izzet günay eşref kolçak tamer yiğit fikret hakan, kartal tibet tarık akan ünsal emre orçun sonat ve italyan yıldız gordon michale çok gider.ama en çok bana göre ekrem bora ve göksel arsoya gider onları en iyi hayri esen ifade eder diye düşünüyorum.ıtır esenin de babasıdır.

Cevap Yaz

hakan8311

9 Mart 2015 16:41

Bence Türk Sinemasının gelmiş geçmiş ve belki de bir daha gelmeyecek en güzel en billur en beyefendi sesiydi hala kaç nesil oldu herkes kendini bilmese de sesini iyi bilir. Nurlar içinde yat mekanın cennet olsun... Hayri ESEN facebook grubuna herkesi davet ediyorum!

Cevap Yaz

Revorse

24 Kasım 2014 21:57

Abdurrahman Palay dan sonra en iyi ses diyebilirim.1977 de öldüğünde Yeşilçam öksüz kaldı,birçok jönlerin ses sahibi dağıldı.Şahsımca sesi her jöne yakışabiliyodu,ama en çok Ayhan Işık,Ekrem Bora ve İzzet Günay la özdeşleşiyordu.Allah rahmet eylesin...

Cevap Yaz

dikişsizsabri

22 Ağustos 2014 00:45

nasıl bir sestir böyle seslendirdiği kişiye görüntüsünden 10 kat fazla karizma katıyor.

Cevap Yaz

metrozos

14 Kasım 2013 10:19

sesi kendisinden ünlü bir sanatçımız tosun paşa filminde arkada duran bir nazırı canlandırıyordu yanılmıyorsam sesi ediz huna çok yakışıyordu aynı zamanda ıtır esenin babasıdır.

Cevap Yaz

oneilteck

13 Temmuz 2013 19:19

hayatım da duyduğum en güzel ses tonuna sahip bir sanatçı..

Cevap Yaz
Yandex.Metrica