Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Ali Cengiz Oyunu

Ali Cengiz Oyunu

7,83

(7 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Mayıs 1972 Dram Komedi Dram, Komedi

Yönetmen: Halit Refiğ Halit Refiğ

Ülke: türkiye

Oyuncular: Gül Taner, Gülistan Güzey, Hulusi Kentmen, Turgut Özatay, İzzet Günay, Arzu Okay, Faik Coşkun, Yaşar Şener, Şener Şen, Özen Tutucu Devamını Gör...

Konusu : Filmde, birbirlerini tanımayan ikiz kardeşlerin yer değiştirmesiyle yaşanan olaylar anlatılır. Ablasıyla beraber yaşayan Ali, eniştesi Zühtü’den çok korkmaktadır. Zühtü de bunu bildiği için Ali’nin babasından kalan mirasını ele geçirmeye çalışır. Bu yüzden Ali’yi öldürme planları yapar. Ali eniştesinin tehditlerinden korkarak evden kaçar. Bu arada Ali’nin hiç tanımadığı ikiz kardeşi Cengiz ise ünlü olmak için köyden şehre gelir. Birbirleriyle karşılaşan iki kardeşin yer değiştirmesi Zühtü’nün planlarını altüst eder.caner

4 Kasım 2020 15:34

Turgut özatay ın zalimliği karşısında boynu bükük, zayıf bir izzet günay ile bunalmışken, başka köylü bir izzet günay görmek içimi rahatlattı ve şener şen i :) şener şen yan rolde olması üzücü. 1970lerde zaten daha kendini kanıtlayamamıştı sanırım. İzzet 17 yaşlarında ama tabi yaşından büyük gözüktüğü belli :) İşkenceci turgut özatay eniştesine dayak attığı, azarladığı sahnelerde hepimiz rahatlamışızdır :) diğer izzet karakterinin ve ezilen ev halkının intikamını alıyor :) ve tabi işçilerin haklarını da veriyor :) Farklı ortamlarda büyümüş tek yumurta ikizlerinin karakter ve dış görünüşlerinin nasıl farklı olabileceğini de gördük :) biri kibar, naif olarak yetişmişken (büyük ihtimalle eniştesinin psikolojik baskısından) diğeri kadını döven, ama argo konuşan ve kendini ezdirmeyen biri olmuş. Dış görünüşleri tabi ki aynı film icabı ama büyük ihtimalle köyde yetişen cengiz daha güçlü ve iri olmalıydı gerçek olsaydı :) Sonu saçma olmuş. Öldürmeye niyetlenmiş birini, eniştesini affettiler ve hapse bile attırmadılar. Nasıl güvenli kalacaklar, kızını da dövüyordu. Eşi ve kızı için büyük ihtimalle bu affedişi yaptılar ama saçmaydı.

Cevap Yaz

Sinemaadamı1

7 Şubat 2020 02:23

İzzet Günay hem korkak hem cesur rollerinin ikisini de çok güzel canlandırmış. Aynı film 1974 de Yılmaz Köksal tarafından Kiralık Serseri adıyla çekilmiş ama bu film kadar başarılı değildir.nede olsa burda Halit Refiğ farkıda var. Filmin orjinali Ram Aur Syham adlı hint filmidir. Birbirlerinden habersiz büyüyen zıt karakterli ikiz kardeşlerin aşk ve macera dolu öyküsü. Arzu Okay ve Gül Tanerde ayrıca filme renk katmış. Şener Şen de filmde küçük bir rolde o zamanlar daha parlamamıştı. Sinemaya 65 de girmesine rağmen adam 75 lerde parlamış ama tabi onun öncesindede küçük rollerde ve dublajlarda epey var. Filmin fenomeni ise kesinlikle Özatay. Kırbaç Altında filminde Cüneyti burda İzzeti kırbaçlıyor.Film güzel ben 9 verdim daha da iyi olabilirdi diye düşünüyorum 73 dk bu filme az gelmiş bence hintlerde bu filmin süresi 151 dk bizde 73 dk hiç değilse 90 dk olsa ki tabi piyasadaki versiyonu kesik değilse film biraz daha gelişebilirdi.filmin şarkısı da cok hosuma gitti. Yoksa ben ali miyim Cengiz de olabilirim şarkısı.

Cevap Yaz

Kleberson

19 Haziran 2015 19:44

izzet günay cok iyi oynamis iki rolüde

Cevap Yaz

benimsinema

29 Ağustos 2014 22:07

Ben okadar vasat oldugunu düsünmuyorum aksine eglendirici tarafi var.. izzet iki rolde olmasina ragmen nerdeyse film boyunca karsilasmiyorlar.. turgut özatay yine kötü rolde kirbac sahnesi gercekten cok iyi..

Cevap Yaz

delikadir39

20 Ocak 2011 16:55

Turgut Özatayın kırbaçlama sahneleri Kırbaç Altında filmine benziyor.

Cevap Yaz

MGUNAY

3 Kasım 2010 16:10

bu güzel filme niye sadece iki kişi yorum yapmış acaba birbirinden habersiz büyüyen biri saf diğeri fırlama ikiz kardeşin öyküsü eğlenceli güzel bir film izleyin. 

Cevap Yaz

nedim yıldız

30 Ekim 2006 11:02

ram aur sham adlı hind filminin kopyası...birbirlerinden habersiz büyüyen ikiz kardeşin hikayeleri...biri eniştenin yanında korkak pısırık bir hayat yaşarken diğeri köyde yaşamaktadırlar...kötü ruhlu enişte servete sahip olmak için korkak olan cengizi ölesiye kırbaçlamaktadır,cengiz evi terkeder ve diğer kardeşi ile lokantada tanışırlar,aliden kendi yerine geçmesini ister...ali eniştenin yanına gelecek ve onun zülmüne son verecektir...vasat.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica