Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Hudutların Kanunu

Hudutların Kanunu

8,32

(15 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 11 Dk Dram Polisiye Macera Dram, Polisiye, Macera

Yönetmen: Lütfi Ö. Akad Lütfi Ö. Akad

Ülke: türkiye

Oyuncular: Jeyan Mahfi Tözüm, Hayri Esen, Gonca Alyanak, Ahmet Sert, Ferhat Gözoğlu, İhsan Bayraktar, Enver Dönmez, Hikmet Olgun, Nusret Özkaya, Muharrem Gürses Devamını Gör...

Ödüller: En İyi Erkek OyuncuEn İyi 3. Film

Konusu : Sınır boylarında kaçakçılık yapan Hıdır (Yılmaz Güney), ektiği toprak çoraksa, sürdüğü tarla kumsa sonuç ne olacaktır? Suçlular köylüyü sömüren toprak ağaları mı, köy ilkokulunu ateşe verip yakan yobaz zihniyetliler mi, köylüyü kaçakçılığa iten düzen midir? Hıdır rolündeki Yılmaz Güney’in etkileyici "solo oyun"u unutulmaz güzellikte. (Agah Özgüç'ün 100 Filmde Türk Sineması kitabından)performer

28 Temmuz 2018 22:42

yılmaz güney'e abdurrahman palay'dan başka ses yakışmasada hayri esen başarılı oyunuyla ve tonlamalarıyla elinden gelen gayreti göstermiş. film genel olarak başarılı. türk sinemasının tartışmasız en iyi yönetmeni lütfi akad'ın en iyi filmlerinden. yılmaz güney'in de ustasıyla beraber katkısı olan çok kıymetli bir film.... ayrıca duvar filminde görüntü yönetmeni olan izzet akay'da bu filmde ali uğur'un kamera asistanıdır.

Cevap Yaz

Delioğlan11

21 Eylül 2017 12:33

Filmin Vcd Ve Dvd Çok Kesik Malesef Filmin Süresi 102 Dakika Ama Vcd Ve Dvd 71 Dakika

Cevap Yaz

eskiseyyah

18 Eylül 2017 21:40

güzel ve etkileyici bir film. müzikleri ile etki bırakıyor. ayrıca sağlam oyuncu kadrosu var.

Cevap Yaz

benimsinema

16 Haziran 2012 16:31

yilmaz güneyde en cok sevdigim yani, sosyal icerikli filmlerin yapmasi...bana göre, bu filmin gerceklik payi oldugunu düsünüyorum. tabii yönetmen klotuguna lütfü akad oturursa, herzaman oldugu gibi iyi sonuclar cikar. bi kac yer kesilmis filmde, buna ragmen usta oyuncularin yeteneklerini izlemek deger... atilla ergün ü alisik olmadigimiz iyi rolde izliyoruz. filmde tavan yapan sahne, yilmazin mayin tarlasinda ölüm sahnesidir...

Cevap Yaz

liondaddy

13 Ekim 2011 16:22

Piyasada olan versiyonu fazlaca kesilmiştir, bu versiyon jenerikler dahil toplam süresi 71 dakika cıvarlarındaydı. Filmi izlerken akışdaki bozukluk kesilmiş olduğunu fazlasıyla hissettiriyor. Halihazırda piyasada bulunan bir çok Yılmaz Güney filmi de, bu film gibi orjinal halini korumamakta.

Cevap Yaz

kariz_ma_35

18 Temmuz 2011 15:33

Sınırda kaçakçılık yapan iki grup eşkiya'nın ölümüne mücadelesini yansıtan etkileyici bir film. "Hıdır" Yılmaz Güney ile "Ali Cello" Erol Taş ayrı gruplar halinde. Her ikisi kaçakçılık yapmaktadır. Bunları takibe alan "Zeki" Atilla Ergün üsteğmendir. Elinde malları bulunan "Hasan Derviş" Osman Alyanak durmadan hıdır'a yalvarır. Malları sınırdan geçirelim diye. Bir süre kabul etmeyen ve sonrasında işler sarpa sarınca kabul eder hıdır. Aynı teklifleri götürdüğü Ali Cello'dan önce davranan Hıdır işi üstlenir. Köyde yapılması beklenen mektep (okul) malesef bu kaçakçılığın gölgesinde kalmıştır toprak işide dahilinde. Anlaşmazlıklar dahilinde işin ucu "Duran Ağa" Muharrem Gürses'e ve kahyası "Aziz" Tuncer Necmioğlu'na dokunur. Ekmeğine kan doğruyan davarlarına sürü'ye ezdirmeye kalkan Aziz kendine tek tabanca verilir. Hıdır ve adamları tarafından temizlenir. Devamı olarak köyde bulunan Duran Ağa bu hengame'nin kurbanı olur. Karakol komutanı Zeki'ye karşı gelen. Ve kaçan Hıdır yakalanmamak için mayın tarlasına girer. Yinede dikkatli olur ve patlamasına engel olamaz. En sonunda çocuğunun tellerden geçmesinden sonra Hıdır oğlunun kollarında vefat eder. Kaçakçılığın işlendiği olağanüstü mücadele ile şekillenen bir film. Karakterler nerdeyse kusursuz oynamışlar. Filmin iki eksik yönünü gözlemledim ve zor çözümledim. Filmin görüntü kalitesinin düşük olması filmi bu yönden zor çözdüm. Diğeri ise Yılmaz Güney'e dublaj yapan Hayri Esen'in Güney'e sesinin  fazla yakışmaması. Abdurrahman Palay'ın sesi Yılmaz Güney'e çok yakışır. Keşke yine o seslendirseydi. 

Cevap Yaz

mkurtsen

4 Ekim 2010 13:17

Filmin Yönetmeni Lütfi Akad filmde Yılmaz Güney'i neden seçtiniz konusuna bir röportajında şöyle açıklık getiriyor. "Yılmaz Güney'i seçmem diye birşey  söz konusu değildi. Çünkü aslında o beni seçti. Dadaş Film'de filmler yapacaktı ve sözü çok geçiyordu. Beni aldı götürdü ve yönetmen olarak öne sürdü. Ve onlarda kabul ettiler. Budur Yılmaz Güney'in filmde oynamasındaki durum. Son derece olağandı ve öyle gerekiyordu. Zaten böyle bir filmde, böyle bir kişiliği canlandıracak, o gün Yılmaz'dan başkası düşünülemezdi."

Cevap Yaz

Loverman

17 Mayıs 2010 01:27

köşeye bırakılmış ama yaşanılan bölgede büyük bir sorun olan kaçakçılık çok güzel irdelenmiş rahmetli yılmaz güney tarafından. konusu dışında görüntü ve ses kötü. orjinal değil. bazı sahnelerini belirsizlik yüzünden tam anlayamadım. yinede izlemekte fayda var.  

Cevap Yaz

mkurtsen

15 Mart 2009 11:11

HUDUTLARIN KANUNUNDA OLAY YILNAZ GÜNEY'İN YAZDIĞI BİR ÖYKÜYE DAYANIYOR.KAÇAKÇI HIDIR'IN ÖYKÜSÜ BU.HIDIR KAÇAKÇI OLMAMAK İÇİN DİRENİYOR,AĞANIN,ÇEVRENİN, YAKINLARININ BASKISINA KARŞI KOYUYOR,GENÇ BİR JANDARMA YÜZBAŞISI İLE DOSTLUK KURUYOR,KÖYÜN KADIN ÖĞRETMENİNE DESTEK OLUYOR HATTA AĞANIN TERKEDİLMİŞ TOPRAKLARINDA YARICI OLARAK ÇALIŞMAYA RAZI OLUYOR.OYSA KURULU BİR DÜZEN VAR. HIDIR DÜZENE SONUNA KADAR DİRENEMEYECEK,AĞAYI VURARAK KAÇACAK VE MAYIN TARLASINDA CAN VERECEK.ARKASINDA BAŞKA BİR HIDIRI ALTI YAŞINDAKİ OĞLUNU BIRAKARAK.

Cevap Yaz

turgut1955

29 Ocak 2009 09:55

Hudutların kanunu 1966 yapımı yönetmen Ö.Lütfi akad senaryo yılmaz güney Ö.Lütfi akad yapımcı kadir kesemen Dadaş film müzik nida tüfekçi mehmet ali karababa görüntü yönetmeni ali uğur oyuncular yılmaz güney evrim fer erol taş Tuncel kurtiz pervin par osman alyanak atilla ergün tüncer necmi oğlu muharrem gürses aydemir akbaş kadir savun danyal topatan necati er enver dönmez ihsan bayraktar nusret özkaya gonca alyanak...bu güzel yapım o kadar güzel yazılmiş ve yönetilmiş doğu yöresinde tarlasi olmuyan gariban köylerin hikayesi her düzende ve bugün bile ağa düzeni var paran olmadiği zaman kendi eşin  dostun kardeşin seni  gereksiz ve luzumsuz insan görür her zaman ezilen insan gariban insanlar ve çocuklari bu filmde o kadar ağa düzeni işlemişki tarlasi olmuyan köylü hıdırın öyküsü sınırda kaçakçılık yapan köylülerin bir lokma ekmek uğruna canini bacağını kayıp eden  köylü hıdır mehmet hasan alilerin öyküsü tek kaybı olmuyan  ağalardir bu yapım sansür tarafindan çok engelendi gösterime çok zor şartlarla girdi bu film 4 antalya film şenlğinde en iyi oyuncu yılmaz güney en iyi üç film  en iyi yönetmen Ö.Lütfi akad ödül aldılar ayrica ali uğurun ne nefis  görüntüleri bir siyah beyaz film bu kadar güzel çekilmez yılmaz abi çok iyi insan ve çok iyi sinemaciydi  Ö.Lütfi abi çok iyi insan çok iyi yönetmendi iyiki sizlerle  çaliştiğim  için ne mutlu bana bu film çekileli kırk üç sene olmuş hala ayni güzelikle izlenir bu filmde emeği geçenlere  saygılarımı sunar önlerinde saygıyla  eğilirim  bu film türksinemasin yüz akıdir bu güzel yapım usta yönetmen Ö.LÜTFİ AKAD filmidir....turgut köse

Cevap Yaz
Yandex.Metrica