Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Toron Karacaoğlu

Toron Karacaoğlu

Doğum Yeri : Bursa-Mudanya

Doğum Tarihi : 20 Ağustos 1930

Ölüm : 2018-08-23

Ajans : Duygu Başara Casting

Hakkında : Tiyatroya olan ilgisi nedeniyle 1947 yılında İstanbul'a gelen Karacaoğlu, sanat hayatına Beşiktaş ve Büyükdere Halkevi'nde başladı. Üç yıl süreyle İstanbul Belediye Konservatuvarında eğitim aldı. Şehir Tiyatroları sınavını kazanınca, bu kurumun kadrolu oyuncusu oldu. 150 kadar oyunda rol aldı. 1980'de emekliliğinin ardından Berlin'de Alman Kültür Senatosu bünyesinde tiyatro eğitmenliği yaptı. 1985 yılında Türkiye'ye dönerek, Tiyatrokare, Tiyatro Kedi gibi özel kuruluşlarda yönetmenlik ve oyunculuk yaptı. 1989 yılında yeniden Şehir Tiyatroları kadrosuna giren sanatçı, 1995'te yaş haddinden emekli oldu. Toron Karacaoğlu ayrıca sinema ve dizi filmlerde de rol almıştır. Sanatçı, Malkoçoğlu ve Kara Murat serisi başta olmak üzere bir çok filminde Cüneyt Arkın'ı seslendirmiştir.

İlgili Filmler

ResimlerRıza_Nur

9 Ekim 2018 00:41

Allah rahmet eylesin. Neredeyse doğum gününde öldü.

Cevap Yaz

AlınYazısı

27 Ağustos 2018 12:35

Merhum, Abdurrahman Palay'dan sonra Günümüzde Yaşayan en önemli ve efsaneleşmiş bir dublaj sanatçısıydı. Muhteşem bir ses tonu vardı. Türk Sineması'na emekleri tartışılmaz. Sesini o kadar şahane kullanırdı ki, Cüneyt Arkın'ın özellikle romantik, aşk ve dramatik filmlerindeki uyumu harikaydı. Kuşçu, Alageyik, Babanın Oğlu, Babanın Suçu, Cemil. Babacan, Akrep Yuvası, Mağlup Edilemeyenler Sevgili Oğlum, şu anda aklıma gelen, Usta'nın seslendirdiği Cüneyt Arkın filmlerinden bazıları. Şu anda aklımdan geçen replik ise Kuşçu filmindeki, yahuu süt yokmu bu namussuz yerde ha süt yokmu süt istiyorum. seslendirmesidir. Benim İçin tıpkı Abdurraman Palay gibi bir efsanedir. Asla unutulmaz. Cüneyt Arkın'a katkısı çok büyüktür. Cüneyt Arkın'ın filmlerinde perde arkasındaki bir kahramandır O. Ayrıca oyunculukta yapmıştır, benim için bir unutulmaz oyunculuğu da Üvey Baba dizisindeki dolandırıcı rolüydü. Vefatına çok üzüldüm, Hep tanışmak istediğim biriydi, ama kısmet olmadı. Babanın Oğlu filminde, Hapishane sahnesinde.Susuunn lannn susunnn, hepinize hırladım bütün dünyaya hırladım artık dişlerimi göstericem, bu zamana kadar beni ısırdı insanlar bundan sonra ben onları ısırıcam. Çalışmıyorum grevdeyim. Bu ve bunun gibi replikler unutulmaz. Büyük usta, nur içinde uyusun. Asla Unutulmayacak.

Cevap Yaz

aybicekurtkız

25 Ağustos 2018 17:21

Daha çok dublaj sanatçısı olarak tanıdığımız tiyatro, sinema ve dublaj sanatçısı Toron Karacaoğlu'na Allah'tan rahmet dilerim...Mekanı cennet olsun..

Cevap Yaz

Göztepe

25 Ağustos 2018 14:05

Çok önemli bir seslendirme sanatçısıydı Cüneyt Arkın'ı, Cüneyt Arkın yapan değerlerden biriydi sinemamıza hizmetleri tartışılamaz seviyede Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

DELİ_DERVİŞ

24 Ağustos 2018 16:52

yaklaşık 600 filmde katkısı var. Mekanı cennet olsun

Cevap Yaz

battalgz

24 Ağustos 2018 15:37

Toron abi çok değerli bir ses tiyatro ve sinema sanatçısıydı. Allah rahmet eylesin vefatına gerçekten çok üzüldüm. sesi Cüneyt abiyle özdeşleşmiştir. bilhassa malkoçoğlulları ve kara muratlarda sesi ile Cüneyt babaya ayrı bi karizma yaratmıştır. Cüneytin toplumsal içerikli filmlerindede o konuşmuştur. cemil,akrep yuvası, babanın oğlu kılıçaslan, dayı ,babalık , yalnız adam , kuşçu , battal gazinin oğlu bunlar sadece Cüneyti konuştuğu filmler. bunlar dışında bitirim kardeşler de kadir inanırı , erkekler ağlamaz da kartal tibeti , ayşem 1967 de murat soydanı , kara pençe de süleyman turanı , çaresizler ve kaderin esiriyiz filmlerinde ahmet mekini yine sevgili abimiz seslendirmiştir. çok güzel bir ses tonu vardı. role en az oyuncular kadar oda kendini verirdi. cüneyt diye yıllarca hanımlar onu aramış.bir çınar daha hayatını kaybetti. sevenlerine sabırlar diliyorum. Güle güle Toron Baba......

Cevap Yaz

vatansever10

23 Ağustos 2018 12:53

Allah rahmet eylesin,Cüneyt Arkının sesi olarak hafızamda kalacak..

Cevap Yaz

Mranonim

21 Nisan 2017 19:04

Çok gentleman bir sesi var.

Cevap Yaz

kartal_tibet_1938

13 Eylül 2015 22:26

bence cüneyt arkına abdurrahman palaydan daha çok bu ses gider. kara murat, battal gazinin oğlu, babanın oğlu, cemil, malkoçoğlu gibi filmlerde hep o seslendirmiştir.

Cevap Yaz

Sadece Ünsal Emre

12 Ekim 2010 18:41

Bencede Sesi en çok Cüneyt Arkına yakışıyor.Tarık Akanada iyi gidiyor.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica