Alev Koral

Gerçek Adı Alev Elmas
Doğum Tarihi 18 Haziran 1931
Ölüm Tarihi 17 Temmuz 2005
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Nişantaşı Kız Enstitüsü

Biyografisi

Alev ‘Emre’ Koral (d. 18 Haziran 1931 – İstanbul, ö. 17 Temmuz 2005 – İstanbul) Türk tiyatro ve sinema oyuncusu ve seslendirme sanatçısı.

Asıl ismi “Alev Emre” olan sanatçı, 18 Haziran 1931 tarihi nde İstanbul’da doğdu. Nişantaşı Kız Enstitüsü’nde okudu. konservatuarı bitirmesinin ardından Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başlayan Alev ‘Emre’ , 1951 yılında Küçük Sahne’ye geçti. On yıl boyunca Küçük Sahne’de çeşitli oyunlarda rol alan Koral, 1961 yılında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’na geçti. Başarılı oyuncu, tiyatro yaşamı boyunca Muammer Karaca Tiyatrosu, Ses Opereti ve Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda da çalıştı.

Sinemaya 1954 yılında o zamanki eşi Orhan Elmas’ın yazıp yönettiği “Yolculuk Var” filmiyle başlayan Alev Elmas, Kenan Pars’ın yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği 1963 yapımı “Cinayet Gecesi” filmi ile birlikte “Alev Koral” mahlasını kullanmaya başladı.

Sinema ve tiyatro yaşamı boyunca “Alev Koral” ve “Alev Emre” mahlasları ile anılan sanatçı, yüzü aşkın film ve TV dizisinde seslendirmen olarak da görev aldı. Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Ayfer Feray, Sevda Ferdağ, Neriman Köksal, Suzan Avcı, Feri Cansel, Merih Fırat, Bülent Ersoy, Ahu Tuğba gibi birçok ismi seslendiren değerli sanatçı, “Masum Raci / Jis Desh Men Ganga Bethi Hai”, “Arkadaşımın Aşkı / Sangam”, “Arzu / Arzoo”, “Palyaço / Mera Naam Joker”, “Çağrı / The Message”, “Abdullah”, “Büyük Kavga / Battle Creek Brawl - Sha Shou Hao”, “Ömer Muhtar Çöl Aslanı / Lion of the Desert” ve “Harry Potter Felsefe Taşı / Harry Potter and the Philosopher’s Stone” isimli dünyaca ünlü yabancı filmlerin yanı sıra “Yalan Rüzgarı / The Young and the Restless” ve “Kara Şimşek / Knight Rider” isimli dünyaca ünlü yabancı televizyon dizilerinin Türkçe seslendirmelerine katkıda bulundu.

Alev ‘Emre’ Koral, tedavi gördüğü İstanbul Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 17 Temmuz 2005 tarihinde Alzheimer hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdi. Koral’ın cenazesi, 19 Temmuz 2005 tarihinde Levent Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabrine defnedildi.

Oyuncu (520)

Son Yorumlar (8)

tanselartun avatar tanselartun 17 Ekim 2016 04:52:18

Dünya sinemasının billur sesli sanatçısı (Yüzlerce yabancı filmin dublajını da yaptı, fakat bu listede sadece sonuncusu var). Türk sinemasıda Alev Koral denildigi zaman, Ayfer Feray, Sevda Ferdağ ve Suzan Avcı akla gelir, onları bir yerde görüp konu sacak olsanız, Alev Koralın sesini duyacagınızı sanırsınız. Daha sonra da Fatma Girik gelir.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 06 Aralık 2015 13:23:31

10

sesi en çok sevda ferdağ , suzan avcı , figen han , feri cansel , türkan şoray , fatma girik , seyyal taner ve neriman köksala yakışırdı. iyi bir dublaj sanatçısıydı.

beyzacetin avatar beyzacetin 09 Ocak 2014 15:12:10

10

Şuh ve fettan kadın rollerinin vazgecilmez sesi. Etkileyici, dişiliği öne cıkaran bir ses.

Yandex.Metrica