Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

On Kadın

On Kadın

8,00

(18 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 Dram Dram


ali2y

18 Mayıs 2019 18:12

Güzel düşünülmüş, enteresan öykülerden oluşmuş, dikkat çeken bir film. Sloganları da var. Sonlara doğru biraz sıkıldım, bu kaçıncıydı diye düşündüm.

Cevap Yaz

Göztepe

8 Temmuz 2018 02:26

Aslında başarılı sayılsada pek ses getirmeyen 10 ayrı kısa hikayeyi ekrana yansıtan bir film. Her hikayede Türkan Şoray'ı, yönetmen Şerif Gören başrolde oynatmış film serisi seyredilebilir keşke bu kadar kısa olmasaydı.

Cevap Yaz

beyzacetin

20 Mart 2013 17:52

Sıradısı bir film. Sadece bu bile ekrana yapışmama yetti. On ikiden vuramasa da verdiği mesajlar ve farklı tarzıyla iyi bir film.

Cevap Yaz

kamilzafer

24 Ekim 2012 15:06

9 ad. öykü var. 1-Gelin ( Gelin Sofrayı Hazırla ) İçler ürperten bir film.Benzeri " Arka evin insanları-1988 2-Gazeteci (Evlilik Cüzdanınız Lütfen) İç saran yönü yok. 3-Çingene (Ben Çalmadım Be...) Aynen. 4-Deniz (Yeşil Güzeldir ) 5-Ana-Kız (Çok Süpersin Anne) İbretlik,ve ilginç.Kendini izlettiriyor 6-Hayat Kadını..Sıkmıyor 7-İkramiye (Ana Sevgisi Ne Güzel Şey) Bu da sıkmıyor. 8-Feminist (Erkek Kokusu Sinmiş) Fazla kafa yormadım. 9-Köylü (Ben İkinize de Yeterim) Halen geçerliliğini koruyan çıban başı dertlerimizden. Üç kez seyrettim lakin 9 kadın saydım.Yanlış saymış olamam ama sırf bu hususda 4. kez seyretmeyi şahsen gözüm yemiyor.Eğer ki doğruysa 10.kadın seyreden kişidir(Tabii ki bayansa sorun yok.erkek ise dosdoğru Mındıkoğluna) ve konusunu da kendi belirler kanımca. Zafer ALGAN

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

6 Mart 2012 16:40

Şerif GÖREN'LE Türkan ŞORAY'IN Sinema açısından, farklı bir denemeleri.. Konsept'inin çokta iyi olmasına karşın, bir türlü amacına ulaşmayan bir film..

Cevap Yaz

mahirunsal

21 Kasım 2011 08:01

şerif gören'in 80'lerde yaptığı niyetçe iyi ama akıbet olarak başarısız filmlerinden biri.  adı 10 kadın filmde aslında 9 kadın var, muhtemelen "10. kadın sizsiniz, 10. kadın aramızda" gibi yersiz bir vurgu yapılmak istenmiş. 

 şerif gören'in 80'ler "entelleri"ni küçük görme takıntısı, (sen türkülerini söyle'deki gibi) burada da kendini göstermiş.  

seçilen kadın tipleri çok karikatürize olmakla birlikte türkan şoray'ın bir film içinde bu kadar farklı tipi (aslında bazı tipler birbirinden çok da farklı değil) canlandırmaktaki performansı yabana atılacak gibi değil.

yine de izlenir. 

Cevap Yaz

eylül fırtınası

27 Ekim 2011 21:37

Futbol karşılaşması spikeri tabiri ile söyleyeyim,''Şerif Gören'den düşünce olarak çok güzel ancak golle sonuçlanmayan bir atak.''

Mine,Seni Kalbime Gömdüm,Firar,Gizli Duygular,Dul Bir Kadın,Dağınık Yatak,Bir Yudum Sevgi,Bir Kadın Bir Hayat,Adı Vasfiye,Aaaah Belinda,Kaçamak,Kupa Kızı,Asiye Nasıl Kurtulur?,Kadının Adı Yok gibi seçkin filmlerle örneklenebilecek 1980'li yıllar ''kadın filmleri seçkisinin'' şekil olarak iddialı ancak yüzeysel ve başarısız bir örneği,en zayıf halkası.

Filmde;fahişesinden gazetecisine,feministinden üzerine kuma gelmiş acılı Anadolu kadınına kadar sözde toplumun her kesiminden kadının ortak yazgısı olan ayrımcılık ve ''Türk  toplumunda kadın olmanın zor zanaat olduğu'' vurgulanıyor.Toplumsal rolleri ve sosyal statüleri itibarı ile değişik nedenlerle suça itilen 9 ayrı kadın karakterden (filmin adı On Kadın olsa da filmde 9 karakter bulunmakta) haraketle ''Türkiye'den Kadın Manzaraları'' konulu bir resmigeçit izliyoruz.

Ancak,filmde yukarıda örneklediğim filmlerde ve daha öncesinde Kuma,Dönüş,Azap,Yaşam Kavgası gibi 1970'li yılların kırsala veya taşraya yönelik  kimi önemli yapımlarında işlenen,önerilen,tartışmaya açılan hususlardan farklı bir bakış açısı,özgün bir yaklaşım söz konusu değil.Bir başka ifade ile bu filmlerin suyunun suyu...(Bu durum,yıllar geçse de sorunların aynen hüküm sürdüğünün bir göstergesi olarak da değerlendirilebilir.)

Herşey beklendiği gibi,bilindik,şematize...Ezber bozan herhangi bir durum,bir sürpriz yok.

Filmde,kadın tiplemeleri fazla olunca Türkan Sultan'ın sadık tebaasına mensup hayranları için ilk etapta şu klasik cümle kaçınılmaz oluyor:''Türkan Şoray'dan oyunculuk resitali'' vb.

Ancak,filmin şematik ve yapay havasına Türkan Şoray ayni yapaylıktaki oyunu ile fazlası ile katkıda bulunuyor.Çoğu kez olduğu gibi yine oynadığı karaktere can ve ruh katamıyor;gibiymiş gibi yapmaya çalışıyor.Rol kesiyor;inandıramıyor.Her karede bunun aslında bir film olduğunu ve kendisinin de rol yaptığını bas bas bağırıyor.(Özelikle roman kadını karakterinde)

Filmdeki diğer oyuncular da (Erdal Özyağcılar dahil) , ayni silik ve amatörce oyunları ile Türkan Şoray'a eşlik ediyor.

Sanki bir iki gün içerisinde apar topar çekilmiş,çırpıştırıverilmiş gibi duran bu baştansavma film görüntü kalitesi,seslendirme vb.gibi teknik konularda da oldukça zayıf.

On Kadın;sinemamızda başyapıtlara imza atan,çoğu filminde ayni dengeyi ve bütünlüğü yakalayamasa dahi,bir iki sahnede de olsa duyarlı ve yaratıcı bir sinemacı olduğunu hatırlatarak gönlümüzü fethetmeyi başaran usta yönetmen Şerif Gören'in tepeden tırnağa kötü filmlerinden birisi.

Cevap Yaz

performer

12 Ekim 2011 15:51

çok kısa bir zaman içinde 10 ayrı hikaye anlatmak kolay değil. tabiki daha iyi olabilirdi lakin sinemamız için farklı bir deneme... türkan şoray'a on ayrı rolde on ayrı dublaj yapılmış. seslendirenler sırasıyla, bedia ener,arsen gürzap,zerrin sümer,nevin akkaya,alev emre,güler ökten,aliye uzunatağan ve celile toyon uysal.

Cevap Yaz

gsArDa35

3 Aralık 2010 18:20

1990 yapımı Devlerin Ölümü, On Kadın filminin yapılmış halidir. Bu film olmamış. Yönetmeninin Şerif Gören olduğunu öğrenince inanamadım nasıl böyle kötü bir çekmiş.

Cevap Yaz

MGUNAY

2 Aralık 2010 13:40

Türkan Şoray'ın on değişik hali sinemada vurgulanmış bana ilginç gelen on farklı Türkan Şoray'ı on farklı dublaj sanatcımız seslendirmiş diğer filmlerde Türkan Şoray'ı hiç seslendirmeyen Güler Ökten, Bedia Ener ve Celile Toyun 'un seslerini Türkan Şoray'da duyabilirsiniz.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica