Süheyl Eğriboz

Namı Sütçü
Doğum Tarihi 17 Nisan 1927
Ölüm Tarihi 10 Ocak 2014
Doğum Yeri Gönen / Balıkesir
Ölüm Yeri Samatya/İstanbul

Biyografisi

Balıkesir'de doğdu. Bir süre Pertevniyal Lisesi'nde okudu. Sinemaya 1940'da "Akasya Palas" filminde oynayarak girdi. Bir ara Muammer Karaca ve Ses Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. Daha sonra tiy atrodan ayrılarak, sinema oyunculuğunu devam ettirdi. İlerleyen yıllarda, sinemanın yanı sıra foto romanlarda, Tv dizilerinde roller aldı. Kötü adam rolleri ile tanındı.

Oyuncu (448)

Son Yorumlar (48)

sinemaadamı avatar sinemaadamı 20 Aralık 2015 12:26:13

10

allah rahmet eylesin çok iyi bir karakter oyuncusuydu. lakabı profildede geçtiği gibi sütçüydü. kötü adam rollerinin vazgeçilmez oyuncusuydu bazı filmlerde iyi adamı oynasada rol ona yakışmıyordu tipi hep kötü adama giden bir oyuncuydu. zayıf ve uzun boylu fiziği ile hep dayak yiyen jönlerdendi oda. aslında oynadığı biçok oyuncudan daha uzundu ama dikkatli seyretmeyen onu kısa sanırdı çünkü çok zayıf insanlar ile çok şişman olanlar uzunda olsa kısa görünüyor ben bunu gözledim hep hani zayıflar dik durur şişmanlar hep kısa derler ya hikaye insan ideal kilonun altında veya üstünde oldu mu fizik darmadığın oluyor. cüneyt arkın ve kadir fiziği herkese nasip olmaz kısacası bu.sühely de hep kötü rollerde oynayarak ekmeğini kazanan bir emektardı kimi zaman figürandı kimi zaman tecavüzcüydü , kimi zaman çoçuk hırsızıydı. genel de behçet nacar serdar gökhan ve kemal sunal filmlerinde görürdük rahmetliyi. dadaloğlunun intkamı filmindeki perfonmansı çok iyiydi sütçünün rüyası filmindede başroldü kendi tarzıydı aslında ama malesef dayak yemekte usta olan abimiz dayak atamadığından ve kendisine sadettin erbil dublajıda gitmediğinden başrole gitmemişti abartısız 700 filmde oynamıştır diye düşünüyorum. bıçak atmakta ve kullanmaktada ustadır süheyl abimiz ayrıca ismi de çok ilginçtir süheyl sinema da başka süheyl yok zaten. allah gani gani rahmet eylesin.

by_carisma351 avatar by_carisma351 23 Mart 2014 23:01:12

9

Çok seviyorum. Çok çok önemli bir oyuncu..

Loverman avatar Loverman 29 Ocak 2014 19:19:12

10

Türk sineması bu yıl önemli bir değerini daha kaybetti. belalı kişilerin bir ve iki numaralı yardımcısı yada sadece tek başına bela olan kötü karakterler içerisinde kendisine en fazla yer bulan sinemamızın sembol isimlerinden biriydi. sütçü serisiyle başka bir kulvarda yer alması onun sütçü olarak anılmasını sağladı. son yıllarda ölen bazı sanatçılarımızın hayatını onun açıklamalarından sonra öğrenirdik. Allah rahmet eylesin nurlar içinde yatsın.

Yandex.Metrica