Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Deli Yusuf

Deli Yusuf

8,61

(26 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 30 Dk Aksiyon Macera Komedi Aksiyon, Macera, Komedi

Yönetmen: Atıf Yılmaz Atıf Yılmaz

Ülke: türkiye

Oyuncular: Abdurrahman Palay, Ajlan Aktuğ, Süheyl Eğriboz, Günay Güner, Ali Karagöz, Sönmez Yıkılmaz, Fadıl Garan, Ahmet Turgutlu, Gülten Kaya, Hamit Haskabal Devamını Gör...

Ödüller: En İyi FilmEn İyi Yönetmen

Konusu : Film, halka zulmeden zengin bir adamla mücadele eden cesur bir gencin hikâyesini anlatmaktadır. Abbas Bolulu yasadışı işler yapan bir fabrikatördür. Çamlıbel’deki gecekonduları yıkmak ister. Halk, Abbas’a karşı Deli Yusuf'tan yardım ister. Abbas da Yusuf’a kendisi için kurşun geçirmeyen bir araba sipariş eder. Yusuf araba karşılığında Abbas’ın mahalleliye tapularını vermesini şart koşar. Yusuf, Abbas için kurşun geçirmeyen ve komutlarla hareket eden bir araba üretir. Ancak Abbas tapuları vermekten vazgeçer. Bunun üzerine Yusuf’un oğlu Ali arabayı geri almak için Abbas’la mücadele etmeye başlar.SarpBayhan

20 Eylül 2017 14:26

Bu filmi dikkatle izlediğinizde Köroğlu filminin modern versiyonu yada başka bir ifadeyle günümüz versiyonu diyebiliriz. Bolu Beyi karakter olarak Bolulu diye izlediğimiz Ali Şen, Köroğlu rolünde Ali karakteriyle Cüneyt Arkın yine Köroğlu'nun babası olarak tasvir edilen ise Deli Yusuf karakteriyle Kadir Savun. Yine Köroğlu filmindeki atın yerini burada Yusuf Ustanın yaptığı araba alıyor. Bu filmde işlenen tema gecekonduları yıkmaya çalışan ve yerine kola fabrikası ve modern siteler yapmak isteyen Abbas adındaki mafya babasını karşı Ali ve Babası Yusuf'un verdiği mücadele bu esnada Ali ve Abbas'ın kızı arasında filizlenen aşkın anlatıldığı yarı duygusal, yarı komik bir film.

Cevap Yaz

bysiirtli56

10 Mart 2016 01:53

sıra dışı eğlenceli vakit geçireceğiniz bir film.Muadelet Tibet ve osman alyanak rolleri çok neşeli ve başarılıydı

Cevap Yaz

performer

5 Ocak 2014 00:01

güzel bir film. sanırım sansür yüzünden verilen mesaj biraz mizahi dil ile anlatılmış. kandırılan ve sömürülen halk mesajı ve dönemin toplumsal sorunları farklı bir şekilde sunulmuş. 1975 yılında değişim arayan sinemamız için ilginç bir çalışma olmuş.

Cevap Yaz

kral_affetmez

9 Kasım 2013 18:46

beğenmedim çok saçma ! cüneyt arkın dahi filmi kurtaramamış 10 üzerinden 5 ancak.

Cevap Yaz

jeremiekhan

4 Ağustos 2013 00:51

çok absürd geldi atıf yılmaz a hiç yakıştıramadım ödüllü bir film olması da bence şaşırtıcı

Cevap Yaz

beyzacetin

17 Haziran 2013 13:15

komik, eglenceli, güzel bir film.

Cevap Yaz

XduygusuzX

3 Şubat 2013 00:51

Hoş bir fiLm .. izLemeye değer

Cevap Yaz

MGUNAY

14 Eylül 2011 09:01

güzel bilgiler ayrıca Zerrin Arbaşın çocukluğunu oynayanın Derya Arbaş olması beni çok şaşırtdı rahmetli çocukluk ve gençlik dönemlerinde siması bayağı bir değişmiş.

Cevap Yaz

Alın yazısı

13 Eylül 2011 22:38

Deli Yusuf Film Setinde Cüneyt Arkın'ı Vurdular...!

Haziran 1975’te Atıf Yılmaz yönetmenliğinde çekilen Deli Yusuf’un setinde filmin başrol oyuncusu Cüneyt Arkın aldığı kurşun yarasıyla kanlar içinde yere yıkılır. Filmde böyle bir sahne yoktur. Kurşun gerçektir. Tabi kanlar da…

Deli Yusuf filminin 1976 yılında kazandığı Altın Portakal’ın yanı sıra kendince de bir şöhreti vardır. Popüler kültürde isim yapmış Herbie, Chitty Chitty Bang Bang ve KIT (Kara Şimşek) gibi akıllı otomobillerjenerayonuna bizim de bir temsilci sokmamıza vesile olmuştur bu film. Üstelik Kadir Savun’un canlandırdığı mucit-tamirci Deli Yusuf Usta’nın atölyesinde inşa edip kendi adını verdiği bu akıllı aracın diğerlerinde olmayan bir özelliği vardır. Bu özelliği Deli Yusuf filmin kötü adamı Abbas Bolulu’nun (Ali Şen) üstünden geçtikten sonra ifşa olur. Üstünden geçerken, affedersiniz büyük abdestini Bolulu’nun başına bırakıvermiştir. Kısacası literatürde kaka yapan tek otomobildir Deli Yusuf. (Arada sırada da kişner)

 Deli Yusuf’un kadın başrol oyuncusu Zerrin Arbaş, 2003’te kaybettiğimiz Derya Arbaş’ın annesidir. Derya Arbaş, Deli Yusuf çekilirken 7 yaşındaydı. Derya bu filmden 1 sene önce (1974) Zerrin Arbaş’ın oynadığı Battal Gazi’nin Oğlu filminde annesinin çocukluğunu oynamıştı.

İşte Cüneyt Arkın’ın Yusuf Usta’nın oğlu Ali’yi canlandırdığı bu filmin çekimlerinin üçüncü gününde akıl almayacak bir olay gerçekleşir. Erman Film çalışanları sabah erken saatlerinde İçerenköy’deki seti hazır ettikten sonra Arkın arabasıyla gelir. Sahnesini oynamak üzere tek başına yolun ortasına geçer. O sırada Arkın’ın arkasının dönük olduğu taraftan bir silah sesi duyulur. Kimse ne olduğunu anlamaz. Ta ki sol bacağını tutan Cüneyt Arkın’ı yere yığılı vaziyette görene kadar. Biri Yeşilçam’ın yakışıklı jönünü vurmuştur. Yakınlardaki inşaatın temelleri arasına gizlenerek ateş eden 20’li yaşlardaki, kısa boylu, kavruk adamın adı Hasan Baykara’dır. Setteki işçilerden birinin arkadaşı olduğu ortaya çıkar hemen. Sarı Hasan lakaplı bu adam da zaman zaman set işçiliği yapmaktadır. Arkadaşı, onun üstünde bütçesini yetmeyeceği aşikar şık giysilerle ve cepleri para dolu olarak birkaç gündür sete geldiğini anlatır polise. Silah sesini duyduğunda o yana dönmüş ve Baykara’nın tutukluk yapan silahıyla boğuştuğunu görmüştür.

Yani ikinci mermiyi sürebilse Cüneyt Arkın’a ateş etmeyi sürdürme niyetindeydi Baykara. Soğukkanlılığı elden bırakamayıp, “Yakalayın!” diye bağıran Arkın oluyordu. Ama Baykara plakası bezle kapatılmış Murat 124 marka otomobille olay yerinden hızla uzaklaşır. Hemen hastaneye kaldırılır Arkın. Bereket kurşun sol baldıra girip kemiğe zarar vermeden dışarı çıkmıştır. Küçük bir operasyon ve tetanoz iğnesi yeterli olur.

Söylentiler Baykara’yı suikaste azmettirenin bir film şirketi sahibi olduğu yönündedir. Cüneyt Arkın’la film çekmek isteyen şirket aktörden yüz bulamayınca veyahut verilen bazı sözler yerine getirilmeyince böyle bir yola başvurmuştur. Polis çok geçmeden Hasan Baykara’yı ele geçirir. Baykara söylentileri haklı çıkarırcasına bu işe kendisini Deniz Kalkavan adlı bir filmcinin zorladığını iddia eder. (Milliyet / 11-06-1975)

Soruşturmanın bundan sonrası basına pek yansımamış. Söylentilerle ve Baykara’nın ifadeleriyle dillendirilen husumet gerçekten vardıysa da, bu olayın ardından tamamen unutulmuş, unutturulmuş. Olayda adı geçen Kalkavan Film’in sahibi olan Deniz Kalkavan da sonraki yıllarda Cüneyt Arkın ve yönetmen Remzi Jöntürk ile Yarınsız Adam (1976) ve Yıkılmayan Adam (1977) gibi filmler çekti. İşin bundan sonrası ilginçleşiyor. Çünkü internette Türk filmleri veritabanı olarak hizmet veren Sinematurk.com’da Yıkılmayan Adam’ı aratıp filmin yapımcılarına baktığımız zaman Kalkavan’la birlikte bir başka yapımcının daha ismi çıkıyor karşımıza: Hasan Baykara. Tabi bu belki de rastlantının böylesi dedirtecek cinsten bir isim benzerliği. “Ah Yeşilçam, ne sırlarla dolusun sen!” demeyelim de ne yapalım, değil mi sayın seyirciler..

Kaynak: SesDergisi,Milliyet

Cevap Yaz

oğuzzz

22 Eylül 2010 17:42

çok güzel bir cüneyt arkın filmi, eğlenceli bir film, özellikle cüneyt arkının icadı araba tam bir komediydi

Cevap Yaz
Yandex.Metrica