Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Nubar Terziyan (Nubar Alyanak)

Nubar Terziyan

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 16 Mart 1909

Ölüm : 1994-01-14

Eğitim : Bakırköy Bezezyan Lisesi

Hakkında : Eğitimini Bakırköy Bezezyan Lisesi'nde yaptı. 1940 yılında Gençler Temaşa Heyeti'nde sanat hayatına başladı. 1949 yılında Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın Efsuncu Baba romanından uyarlanan filmde rol alarak sinema oyunculuğuna başladı. 400'ün üzerinde filmde yer aldı. Ermeni olduğunu saklamayan ve kendi ismini kullanan nadir Yeşilçam oyuncularından biri olan Terziyan, daha ziyade iyi yürekli aile reisi rolleriyle geniş kitlelerce tanındı. Büyükdereli olan Nubar Terziyan'ın cenaze merasimi Kumkapı Patriklik Meryem Ana Kilisesi'nde icra olundu ve Terziyan Balıklı Ermeni Mezarlığı'ndaki aile kabrine defnedildi. Ölümünden bir yıl önce 14 Ocak 1993'te Nubar Terziyan, Ankara Uluslararası Film Festivali'nde "Emek Ödülü"ne değer bulundu.

İlgili FilmlerAli_Alamuti

18 Aralık 2019 00:06

Emektar ve sempatik oyunculardan. Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

MGUNAY

14 Ocak 2019 13:43

Nubar Terziyanı ölüm yıldönümünde anıyoruz. Filmlerde çok tonton ve babacan görüntüsü olmasını sağlayan Rıza Tüzünün çok babacan verdiği dublajın etkisi çok fazlaydı.

Cevap Yaz

lebkuchen

27 Şubat 2016 03:06

Sevgili Nur Yüzlü,Nubar Terziyan..Sinemamiza kattigin,o güzel rengin,ve güzelligin icin,Seni her zaman sevgi ve sefkatle yad edecegiz.Sende Türkiye,de sanatcinin kaderi olan,Ömrünün son günlerini maddi skintilar ve zorluklar icinde gecirdin..Hic haketmediginiz,durumlarda,karsilatiginizi cileler ve yoksulluk ile,bu hayattan ve aramizdan ayrildiniz..Oysaki Ünlü Sarkici yegeninizden defalrca yardim dileyip,Ömrünüzün son deminde,mutlu ve refah icinde olmayi istediniz,size Ne kadar yardim etti tabiki bilIinmez,ama,siz bizim gözümüzde ve gönlümüzde,babacan,mütevazi,Zengin fabrikator,ve Doktor olarak,Her daim kalplerimizde yasayacaksiniz...Nurlar icinde uyuyun...

Cevap Yaz

sinemaagresif

22 Şubat 2016 14:49

Rol aldığı filmlerde rolü genellikle yardımcı oyunculuktu. Bahçıvan ,ev çalışanı, tonton dede veya amca rollerinde çok şirin ve başarılıydı. Özellikle de Sezerciğin Öksüzler filmindeki Sütçü Rasim Dede rolü unutulmazdır. Taverna müziği sanatçısı Fedon'unda dayısıdır bildiğim kadarıyla. Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

sinemaadamı

8 Ekim 2015 17:20

nubar gerçekten türk sinemasının olmazsa olmazlarından. çok değişik tiplerde de oynamış klasik tiplemeleride var. en az 700 filmde oynadığını düşünüyorum. tombik bir dedemizdi. boyu 150 yoktu sanırım çok kısa ama sevimli bir görüntüsü vardı. baba rollerine çok yakışırdı. en sevdiğim rolleri babanın oğlu filmindeki patron rolü, öksüzlerdeki sütçü rolü, erkeksen kaçma ve kabadayının sonu adlı filmlerdeki babacan rolleri ve daha bir sürü önemli ve güzel çalışmalar yapmıştı. nur içinde yatsın. rıza tüzün ve timuçin caymaz sesi çok giderdi rahmetliye.

Cevap Yaz

aysenazan

21 Ocak 2015 16:03

Yeşilçam'ın ton ton yanaklı güzide oyuncusu

Cevap Yaz

Kleberson

19 Ekim 2013 15:39

yer aldigi bütün filmlerde bir iki filmi haric hep iyi rollerde oynamistir onu bir iki filmde kötü rolde görmüstüm cok sasirmistim herzaman dedigim gibi eski oyuncularimiz gibisi yok nur icinde yatsin

Cevap Yaz

lebkuchen

25 Ekim 2012 13:30

Nurlar icinde Yat..Nubar baba..

Cevap Yaz

beyzacetin

13 Ağustos 2012 14:38

gercek bir üstad kesinlikle. Öyle tatlı öyle sevecen bir yüzü var ki pamuk dedeydi kesinlikle. en cok sevdiğim filmlerinden bazılarını söyleyeyim sadece cünkü saymakla bitmez: küçük hanımın şoförü, sokak kızı, ah müjgan ah, fatma bacı, balıkçı osman, öksüzler ve dah bir cok film

Cevap Yaz

aliyayla57

13 Haziran 2012 16:43

 Sadece  Siyah-Beyaz dönemde çekilmiş Nedred GÜVENÇ Hanımefendi ile izlediğim bir filminde kötü adamı oynarken görmüştüm. Yardımcı oyunculukta "kötü adam" imajı ne kadar Erol TAŞ ile özdeşleşmiş ise, "iyi adam" da Nubar TERZİYAN ve Hulusi KENTMEN ile özdeşleşmiştir. Türkiye'de yaşayan azınlıklardan olduğu halde Türk insanı ile her yönden bütünleşip, bunun da ötesine geçerek, filmlerinde canlandırdığı karakterlerle Türk insanının iyi olan her yönünün yansıtılmasına hizmet eden sembol kişiler arasına girmiştir. Saygıyla anıyorum.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica