Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Bir Avuç Toprak

Bir Avuç Toprak

8,40

(12 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 47 Dk Dram Savaş Dram, Savaş

Yönetmen: Osman F. Seden Osman F. Seden

Ülke: türkiye

Oyuncular: Orhan Aykanat, Hasan Ceylan, Faik Coşkun, Muammer Gözalan, Mehmet Ali Akpınar, Kemal Ergüvenç, Hüseyin Güler, Aliye Çakar, Nubar Terziyan, Turgut Özatay Devamını Gör...

Konusu : : Osman Seden’in 1957 yılında çektiği ikinci film, Bir Avuç Toprak"tı. Başrolünü yine Kemal Film'in anlaşmalı Oyuncusu Ayhan Işık oynamış, Pervin Par da ona eşlik etmişti. Filmde, köyün en güzel kızına aşık olan bir ağa ile kızın sözlüsü arasında geçen çatışma anlatılmaktaydı. Bu toprak ağası ile bir yarıcının toprak meselesinden değil, bir gönül işinden dolayı çatışmalarını konu edinen "Bir Avuç Toprak"ta, kahramanının öldürülüşü ile olumsuz bir sonuca ulaşan film, Ayhan Işık'ı yeni başarılara taşıyan filmlerden biri olur . (Arşt: yalçın özgül)ÜmitYaşar

20 Şubat 2016 05:22

Bir köy/kasaba filmi olsa da çekimler Bolu şehir merkezi ve yakınındaki köylerde gerçekleştirilmiştir. Filmin başlangıcında Ömer'in tahliye olduğu cezaevi binası Taşhan olup yanında Yıldırım Beyazıt Camii rahatlıkla görülebilmektedir. Yine ileride Ömer ve Mehmet Ağa'nın konakladıkları han da Taşhan'dır.

Cevap Yaz

geliyorumtoro

1 Kasım 2015 00:10

Pervin Par'ın ilk filmi

Cevap Yaz

performer

19 Temmuz 2014 23:55

osman seden'in gençlik filmlerinden. ayrıca bir köy filmi.

Cevap Yaz

aysenazan

2 Temmuz 2013 19:06

Ayhan Işık'ı ilk kez bir köy filminde gördüm. Oldukça eski bir film. Köy gerçekliğini güzel bir şekilde anlatıyor.

Cevap Yaz

Göztepe

21 Şubat 2013 23:27

Köy filmlerinde görmeye alışık olmadığımız Ayhan Işık'tan güzel bir köy filmi. Can dostu Nubar Terziyan, kızın kötü abisi rolünde Turgut Özatay rollerinde adeta döktürmüş. benimsinema adlı arkadaşın söylediği gibi kralın biraz kilolu, tombul görebileceğimiz az sayıda nadir filmlerden. Tüm oyuncular üstüne düşeni yapmış Pervin Par'da dahil gerçek yaşanmış bir olaydan perdeye aktarılmış bir nostalji klasiği.!

Cevap Yaz

benimsinema

30 Haziran 2012 12:49

yarim asirlik bir köy filmi, zamanin sartlarina bakarak, gayet iyi cekilmis... oyuncularin cok genc oldugu, bilhassa ayhan isikin biraz kilolu ve yanakli halini görmek mümkün. pervin parin ilk filmlerinden birtanesi. turgut özatay ozamanlarda bile kötüymüs :)..... birbirine asik olan iki köylüyle, agaya borc yüzünden kiz kardesini agaya veren ve namus ugruna aganin pesine düsen bir köy filmi....

Cevap Yaz

filmci

20 Nisan 2012 21:22

valla onu bunu bilmem film güzeldi ama yorumlarda ağanında kıza aşık olduğu yazıyor yalan valla :)) filmin sonu gerçektende hüzünlü bitti..yani özetle ben bu filmi beğenerek izledim ..

Cevap Yaz

kırkambar

6 Mayıs 2009 09:44

Muharrem Gürses'in eserini sinemaya aktaran O. F. Seden bu filmde köy ağasının kısır olmasıyla 4 evliliğinden de çocuğunun olmaması ve erkekliğini ispatlamak için yeniden evlenmek istemesiyle olaylar başlıyor. Gülnaz'ın abisinin ağaya olan borcunu ödeyebilmesi için Ağanın çirkin teklifi karşısında iyice düşünüyor. Ama filmin sonu dramatik bir şekilde son veriyor.

Filmin sonunda tamımıyla kim ölüyor kim kalıyor bilinmiyor. Ama filmin müzikleri harikaydı. Heyacanın ve maceranın yükseldiği yerlerde, gerilim dolu dakikalarda müzik kendini iyice belli ediyor. Bu film renkli çekilmiş olsaydı daha iyi olurdu. Daha iyi anlaşılırdı diye düşünüyorum. Renkli çekilmiş versiyonu var mı onu da bilmiyorum. Türk sinemasının en iyi köy filmlerinden birisidir. İzlenmesini şiddetle tavsiye ediyorum.

Cevap Yaz

turgut1955

13 Eylül 2008 11:22

BİR AVUÇ TOPRAK   1957  KEMAL FİLM YAPIMI     YAPIMCI OSMAN F. SEDEN   YÖNETMEN   OSMAN F. SEDEN   SENARYO YAZARI OSMAN F.. SEDEN    ESER     MUHARREM GÜRSES    GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ   KRİTON İLYADİS   OYUNCULAR    AYHAN IŞIK PERVİN PAR   O DÖNEMİN EN İYİ FİLMLERİNDENDİR HER ZAMAN İZLENİR   BİR USTA   OSMAN F. SEDEN  FİLİMİDİR   

Cevap Yaz

B a r b a r o S

11 Eylül 2008 00:01

1949 yılında anadolunun bir kasabasında geçen, özetleyecek olursak aynı kıza aşık olan ağa ve yoksul bir gencin öyküsü. Ama senaryo karışık biraz eksik sahneler var gibime geldi. Sansüre mi uğradı ne oldu bilemicem artık.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica