Şener Şen

Gerçek Adı Şener Şen
Doğum Tarihi 26 Aralık 1941
Doğum Yeri Adana

Biyografisi

1958'de Yeşil Sahne'de amatör olarak tiyatro oyunculuğuna başladı. 1964-1966 yılları arasında Doğu Anadolu'nun köylerinde ilkokul öğretmenliği yaptı. 1966'da İstanbul Belediye Şehir Tiyatrosu’na girdi . 1980-1982 yılları arasında tiyatro çalışmalarını Almanya'da sürdürdü. Uzun yıllar Kemal Sunal’lı, İlyas Salman’lı filmlerin ikinci adamıydı. İlk başrolü, geç bir tarihte Şalvar Davası 1983 ile geldi. Çeşitli yayın organları tarafından sinemada yılın oyuncusu seçildi.

Oyuncu (133)

Son Yorumlar (243)

dustinwentfield avatar dustinwentfield 25 Nisan 2016 13:21:08

1

Türk sinemasında kesinlikle ilk 5'e giremez.Kendisini efsane yapan, yardımcı rolleri ve 2. adam rolleridir.Hiçbir zaman iyi ve kaliteli bir başrol oyuncusu olamamıştır.
1 numara tabiki her zaman tartışmasız KEMAL SUNAL'dır

sinemaadamı avatar sinemaadamı 24 Nisan 2016 14:09:16

10

şener şen yeşilçamın gelmiş geçmiş en büyük komedyenidir. oynadığı karakterler daima akılda kalmıştır. mesela gülen gözlerdeki vecihi rolü , uçak kullanışı kız isteme teşebbüsleri bunun dışında neşeli günlerde sürekli masal anlatan üçkağıtçı ziya ,mü nir babayla olan atışmaları atma ziya repliği ,aslan avı, züğürt ağadaki domates reppliği badi ekrem maho ağa hep unutulmaz rolleri hep unutulmaz replikleridir. onun gibi bir aktör kolay kolay gelmez. bir röportajında ilyas salman benim adım başa yazılırdı ama esas usta şener abiydi demişti esas onun adı bire gelmeli demişti. şener şen oyunculuğunun yanında mimikleri ve jestleriyle ilgi çeken çok büyük bir aktördür. mesela tokat atışı çok komik , ata binişi çok güzel başrol oynayan biçok aktör at sırtına yakışmazken şener abi çok yakışıyor. ondan sonra koşuşuda çok komik abimizin herşeyiyle komik bir adam ve kendini dramada kanıtlamıştır. gönül yarası filminde çok güzel bir perfonmans sergilemişti. kendisine saygılarımı sunuyorum sen çok yaşa baba :D

AlınYazısı avatar AlınYazısı 22 Nisan 2016 09:23:51

10

Şener şen ile Kemal sunalı Mukayese etmek çok gereksiz.
Bizim yorumlamamız gereken tek konu iki sanatçının kendine has oyun becerisi ve kabiliyeti.
Şener şen bugün her rolün kalıbına uyabilir. Kemal sunalda öyleydi.
Şener şen komedi dalında gerçekten kabiliyetli bir isim. Şekerpare , Züğürt Ağa, Hababam Sınıfı , Çiçek Abbas, Çıplak Vatandaş, Muhsin Bey, Eşkıya, Kabadayı,Milyarder,
Şalvar davası, Kibar Feyzo, Çöpçüler kralı ve daha bir çoğu..... Şener Şen dramıda oynar komediyide gerilimide.
Bu isimler bizim sinemanın ve insanlarımızın özündeki temayı işleyen anlatan fazlasıyla aktaran kişilerdir.
Şener Şen'e bu yetenek babasından geçmiş olmalı Ali Şen'de öyleydi.
Kısacası bu isim sinemamıza damgasını vurmuştur. Tutupta 1 2 3 diye sıralamak fazlasıyla abes
Bugün bütün imkanlarıda kullansan bir Şener Şen ile Kemal sunalın oynadığı bir filmin zevkini başka bir filmle insanlara veremessin.
Kendini komedyen ve güldürü ustası zanneden yeni jenerasyonun on kelimesinden beşi bel altı ve gereksiz yönlere göndermelerdir.
Ama bizimm yeşilçamın güldürü ustalarında her nokta ayrı ayrı işlenir, İnsanların sorunları ve sıkıntıları bir trajikomik olarak aksettirilirdi.
Şener Şen'e Uzun Ömürler dilerim.

Yandex.Metrica