Şener Şen

Gerçek Adı Şener Şen
Doğum Tarihi 26 Aralık 1941
Doğum Yeri Adana

Biyografisi

1958'de Yeşil Sahne'de amatör olarak tiyatro oyunculuğuna başladı. 1964-1966 yılları arasında Doğu Anadolu'nun köylerinde ilkokul öğretmenliği yaptı. 1966'da İstanbul Belediye Şehir Tiyatrosu’na girdi . 1980-1982 yılları arasında tiyatro çalışmalarını Almanya'da sürdürdü. Uzun yıllar Kemal Sunal’lı, İlyas Salman’lı filmlerin ikinci adamıydı. İlk başrolü, geç bir tarihte Şalvar Davası 1983 ile geldi. Çeşitli yayın organları tarafından sinemada yılın oyuncusu seçildi.

Oyuncu (128)

Son Yorumlar (238)

sinemaadamı avatar sinemaadamı 1 gün, 3 saat

10

yeşilçamın en komik adamı bence ne kemal sunal ne ilyas salman nede müjdat gezen. esas usta ilyas salmanda bunu diyor üstad şener şendir. oyun gücü yüksek olduğu kadar yetenekli bir oyuncu.. mesela çok güzel ve komik bir tokat atışı var. ondan sonra yeşilçamda ata en iyi binen cüneyt arkın ve serdar gökhandır. kadir inanır mesela at sırtına yakışmaz ama şener çok yakışıyor. bunun dışında çok hareketli bence tarkanda kulke rolünü halitten daha iyi oynardı. halit kendi diyor tüm hareketleri dublör yapıyordu.şener şen hareketlerin hiç değilse yarısını kendi yapardı diye düşünüyorum. bunun dışında şener şenin oynadığı tüm roller unutulmaz kim badi ekremi, maho ağayı,vecihiyi, ziyayı unutabilir ki :) şener şeni sevmiyorum beğenmiyorum diyen yeşilçamı bıraksın. bunun haricinde drama tarzı filmlerdede son yıllarda kendini göstermiştir. mesela gönül yarasında harika bir oyunculuk sergilemişti. eşkiya da gene öyle. kenan imirzalıoğlu ile çektiği kabadayı filminde gene öyle. bir diğer unutulmaz rolü de çiçek abbastaki şakir rolüdür. dolap beygirindeki banker yakup rolü ile davarodaki sülo rolüde unutulmaz sonra başrole yükselince namuslu oldu, milyarder oldu, soyundu çıplak vatandaş oldu , türkü söyleyip arabesk oldu, oda yetmedi beste yazıp muhsin bey oldu, çapkındı zaten bide amerikan zamparası olup amerikalıyı çevirdi şener şeni daha nasıl anlatayım. onu anlatmaya benim kelimelerim yetmedi yılmaz güney kadir inanır ayhan ışık cüneyt arkın kemal sunal bir kralsa şener şen kralların kralıdır bence nokta .................

sinemaagresif avatar sinemaagresif 06 Şubat 2016 15:36:55

10

Ne yazsam ne desem azdır büyük usta için .Kelimeler onu anlatmaya kifayetsiz kalıyor. Şüphesiz erkek sanatçılar içinde ustaların ustasıdır Şener Şen.Sanatçı bir aileden gelmesi ayrı bir avantaj kazandırıyor kendisine diye düşünüyorum.Malum hepinizi n bildiği üzere Türk Sinemasının efsanelerinden rahmetli Ali şen'İn oğlu ve pek tanınmayan kendisi gibi oyuncu İnci Şen'in abisidir. . Ailece oyuncu tabiri kullanılacak kişiler onlar yani.Bir kardeşi daha varmış Tuncer adında ama O oyuncu değil galiba. Türk Sinemasının yaşayan efsanesi çınarıdır Şener Usta. Badi Ekrem'den ,Maho Ağa'ya , Çıplak Vatandaş'tan, Vecihi'ye ,Ziya'ya, Züğürt Ağa'ya Mİlyarder ''e ve daha nice karakterlere imza atmış dev bir isimdir .Rahmetli babasıyla Sütkardeşler ve Banker Bilo filmlerinde beraber oynamıştır. Banker Bilo 'da karşılıklı yemek yedikleri sahnedeki şu replikleri unutulmazdır. Tefeci kayınpeder rolündeki babası damat rolündeki oğlundan borç para ister ve şöyle der: yahu damat bana kısa vadeli borç versen diyorum. Damat Şener yada filmdeki karakteriyle Maho :olur verirem faiz ne kedar? kayınpeder. ulannn benden de mi faiz istersin? Maho :sen benden isterken eyi miydi? Tefeci Ali:haa o başka tefeciyim ben tefecilik benim mesleğim. Maho:unutma baba bende bankerim :ve en can alıcı komik sahne :Tefeci Ali: ulan damat vallahi çok namussuzsun Maho :aman estafurullah baba sen benden de namussızsın hihihihi. On numara sahnedir baba oğulun karşılıklı oynadığı .Çokta iyi bir dublajcıdır aynı zamanda yaşayan efsane. Sen çok yaşa büyük usta. Allah uzun ömürler versin.

Kpax08 avatar Kpax08 25 Ocak 2016 11:25:35

10

Türkiye bir yana, bence dünyanın gelmiş geçmiş en büyük oyuncularından birisi. Bir sinema sever olarak Şener Şen filmlerini izlerken ayrı bir heyecan duyarım. Her filme ayrı bir değer katan yaşayan efsane, Namuslu filminde resmen oyunculuğun destanın ı yazmış. Oyunculuğuna ve insanlığına hayran olduğum şahsiyet. Umarım bir gün bir yerde tanışma fırsatımız olur. Bu sitede yanılmıyor isem ilk kez puanlama yapacağım. Puanım tabii ki 10 ama diğerlerinden farklı olarak yıldızlı 10.

Yandex.Metrica