Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Amerikalı

Amerikalı

7,08

(33 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 8 Ekim 1983 1 Saat 32 Dk Aksiyon Polisiye Müzikal Macera Duygusal Komedi Aksiyon, Polisiye, Müzikal, Macera, Duygusal, Komedi

Yönetmen: Şerif Gören Şerif Gören

Ülke: türkiye

Oyuncular: İlteray İlter, İhsan Bilsev, Taner Barlas, Eray Özbal, Lale Mansur, Şener Şen, Esin Karakaya, Hasan Yıldız, Dündar Aydınlı, Ertan Sımsıkı Devamını Gör...

Ödüller: En İyi Kurgu

Konusu : Başında kovboy şapkası, ayağında ünlü Dallas tipi çizmeleriyle, yıllardır ayrı kaldığı ülkesi Türkiye'ye dönen bir dolar milyarderinin öyküsü. Hapishaneye düşer. Bir yolunu bulup hapishaneden kaçmayı başarınca, rüyalar ülkesi Amerika'ya gider. Yirmi yıllık sürede servetinin hesabını bilemeyecek kadar zengin olup Amerika'da "Şeref the Turk" adıyla da ün yapan işadamı, geçmişteki ihanetin intikamını almak için Türkiye'ye dönüş yapmıştır.  Türkiye'ye ayak bastığında, karmakarışık bir "Küçük Amerika" ile karşılaşır. Melek'i ararken, cinsellik ve şiddetin iç-içe yaşandığı olağanüstü bir maceranın ortasında bulur kendini.Emretoksöz

9 Mayıs 2020 19:26

Filmi Şener Şen bile kurtaramamış varın gerisini siz düşünün. Şerif Göreni bilmem ama Şener Şen ustanın açık ara en kötü filmi.

Cevap Yaz

SarpBayhan

23 Ağustos 2017 06:22

Şener Şen gibi bir ustaya yakıştıramadığım bir film. Soğuk, komik olmayan, absürt aklınca Amerikan filmlerine taş atılmak istenmiş ama olmamış. Lale Mansur her zaman soğuk bulduğum ve bana soğuk gelen bir isim zaten. Filmdeki erotik sahneleri de işin içine katarsak Yok olmamış...

Cevap Yaz

MGUNAY

24 Mart 2017 09:52

Bu filmi ilk kez kanal 6'da görmüştüm. Yaş 13 falandı. O yıllarda sansürün uygulanmadığı yıllardı ve filmin en orjinalini o zaman görmüştük. Tabi büyüklerimiz filmde Şener Şen bile olsa filmin içeriğinden hemen kanalı değiştirdiler. Bu sansürsüz kopyayı şuan internet ortamında bile bulunamıyor. Ama filmdeki kovalamaca sahneleri amerika filmlerini aratmıyor diyebilirim. Ayrıca Mehmet Ali Erbil'in radyo spikerini seslendirmesi babası Sadettin Erbil'e gönderme yapması ve pompalı tüfekli polisimiz Şerif Gören ağabeyi filmin finaline yakın bir yerde görmemiz güzeldi.

Cevap Yaz

by_yeti

19 Nisan 2016 00:47

Biraz Temel İçgüdü biraz Evde Tek başına biraz Özel Bir Kadın gibi filimlerden esinlenilmiş ama daha sonra Şener Şen klasiği ön plana çıkarılmış, bol kahkahalı eğlenceli bir film.

Cevap Yaz

mansuryıldırım

29 Temmuz 2015 13:34

Eğlenceli çılgın bir komedi macera filmi şener şen ve lale mansur iyi bir ikili olmuş ümit ünal senarist olarak iyi iş çıkarmış izlemeye değer iyi sayılabilecek bir film.

Cevap Yaz

bysiirtli56

17 Ocak 2014 12:02

yeşilçam kendinden çıkıp böyle diğer ülke filmlerine benzediği an ve bu filmi oynayanlar yeşilçamın önemli kişileri olunca insanın içi cız ediyor.olmaması gereken filmlerdendi bence

Cevap Yaz

Kpax08

5 Ekim 2013 21:01

Keşke Şener Şen olmasaydı dediğim filmlerden birisi, filmin eleştirilecek pek bir bir yönü yok.. Bir otobüs yolculuğunda uykunuz yoksa yol bitsin diye izlenecek, gişe yapsın diye yapılmış bir film.

Cevap Yaz

Hakan_Irızak

19 Ekim 2012 13:30

Ancak denk gelirse izleyecegim filmlerden biri. O'nun dışında çok anlam yüklenmemeli

Cevap Yaz

kariz_ma_35

9 Nisan 2012 18:26

Amerika'dan çok zengin bir işadamı olarak geri dönen son derece çılgın yerinde duramayan ve herşyede bir eğlence bulan bir adamın hayat hikayesini yansıtmış bir film. "Şeref" Şener Şen Türkiye'ye dönmüş çok büyük bir ilgiyle karşılanmıştır. Yolda başına olmadık şeyler gelir hayat kadını olarak arabasına aldığı bayan karısı çıkar "Melek" Lale Mansur. Şeref'in maziden kalan bir düşmanı vardır "Hamit" Taner Barlas başına beladır onun. Bir yandan Şeref'in peşindeki gazeteci müptelası. Sonradan karısını tanımasıyla değişen bir hayat ve çılgınca kovalamacalar. Bir yandan Şerefi takip eden dinleyen polisler  ve finalde helikopter'e çaarpmasıyla patlayan helikopter ve araba içinden sağ kurtulan Melek ile Şeref onları türlü zorluklarda yardım eden biricik oğulları. Film final sahneleri hareketliliği ve birkaç komik sahnesi dışında boş bir film diyebiliriz. Yönetmen Şerif Gören bence bu filmi Komedi-Aksiyon tarzı bir deneme şeklinde yapmış. Fakat bir türlü ayarı tutmamış tamamlanamamış tempo ve hareketlilik tutmuş fakat komedi olarak uyum sağlayamamış. Şener ustanın pek yapacağı birşey yok onun üstün oyunculuğu bile pek filmi kurtarmaya yetmemiş. Yinede benim  biraz zevk alarak izlediğim bir film oldu filme ortalama 7 puan veriyorum..

Cevap Yaz

FOSTERKANE

29 Ekim 2011 20:14

eger bu filmi 1993 yilinda orhan elmas veya aram gülyüz yapsaydi o kadar da kötü degil derdim fakat serif gören e göre cok kötü bir film.

serif gören bence 80 li yillardan belli bir türlü iyi bir senaryo yazari bulamamistir, bu filmde de bu görülmekte, ümit ünal bir sinema senaryosu yazacak kabiliyet yok en azindan tek basina bunu basaramadigi belli, keske senaryoya yazari olarak komedi filminden anlayan bir yazar daha ekipe alinsaydi. o yillar da gündemde olan home alone/1990,thelma and louise/1991,basic intinct/1992 filmleriyle dalgasina gecmek istiyor ama bunu bir türlü basaramiyor.galiba bu filmden dolayi sener sen yavuz turgul dan baska yönetmenle artik calismiyor belliki bu filmden basta cok ümitliydi.

fakat tüm bunlara ragmen pek bilinmeyen bir gercek var, eskiya/1996 filmi bu film sayesinde yapilmistir bundan evvel arabesk/1988 ve minyeli abdullah/1989 filmleri gisede basarili olunca türk sinemasinin altin cagi bitmesine ragmen bir ümit kapisini acik birakmistir. 1993 de amerikali filmi iyi bir film degilse bile gisede basarili olmustur (özel tv ye ragmen), bunun nedeni sener sen in sevilen bir oyuncu olmasi veya lale mansur un vücüdünü sergilemesi olabilir ama sonuc olarak gisede basarili bir film olmustur ve filmin yapimcisi mine vargi bu ticari basaridan dolayi eskiya filmini yaptirmistir, eger amerikali filmi sinemada is yapmasaydi sanmiyorum vargi bir film daha yapa bilsin tabii aradan bir kac yil gecmis teknik bakimdan sinemada bir ilerleme olmustur.

elbette bu film eskiya filmi gibi güzel bir film degil ve son eski yesilcam teknigiyle cekilmis filmlerden biri ama eskiya filmi tek senaryosuyla degil bu yönüylede farkli kurgu, ses kayiti, film negatifleri vesaire eskiya filminde dünya capinda, amerikali filmi yapilirken daha o teknik yoktu bunu iki filmdeki kurguyu ve sesli cekim/ses kayit i kiyaslarsak hemen göre bilmek mümkün, bu teknik ilerleme sinemadan dolayi degil türkiyede yapilan reklam klipleri sayesinde olmustur yurt disindan gelen bu malzemeler sayesinde bugün yapilan bir türk filmi tüm dünyada izlenmesi mümkün.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica