Erol Taş

Gerçek Adı Erol Taş
Doğum Tarihi 28 Şubat 1926
Ölüm Tarihi 8 Kasım 1998
Doğum Yeri Erzurum
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İlkokul

Biyografisi

Bir süre boks yapmıştır ve istanbul türkiye ikincilikleri bulunmaktadır. sinemaya ilk giriş olayıda erol taş ın ağzından şöledir "Lütfi Akad o bölgede bir film çekiyordu. Biz de işten kaytarıp çe kimleri izliyorduk arkadaşlarla. Günlerce süren çekimlerden birinde mahallede oturan birkaç serseri, film ekibine musallat olup onları rahatsız etmeye başladı. Film ekibini korumak için birkaç arkadaşımla birlikte, serserilerle kavgaya giriştik ve Lütfi Bey'in yanında onlara bir güzel dayak çektik. Serseriler toz oldu tabi. Lütfi Akad daha sonra haber göndermiş bana, 'Bir kavga sahnesi var, gelsin oynasın' diye. Böylece sinema hayatım başladı. Filmdeki rolümü diğer yönetmenler de beğendi ve ardı ardına teklifler gelmeye başladı."Erol Taş anlatıyor: "Yılmaz Güney'in İnce Cumali filminde zalim ve gaddar bir köy ağasını oynuyordum. İğrenç, aşağılık bir adam. Başkasının çiftliğine sahip olmak için köydeki tüm insanları öldürüyor, şahit bırakmamak için tavukları bile kesiyor. Film bitti, doğu illerimizden birinde galası yapılacak kente gittik. Film gösterildi. Herkes sahneye çıkıp konuşma yaptı. Sıra bana geldiğinde ortalık karıştı. Sahneye şişe, taş, yağmaya başladı. Bazı seyirciler üstüme saldırıp yumrukladı. Üstüm başım kan içinde kaldı. Ben, 'Atın, atın. Bana çiçek ve ekmek atıyorsunuz' diye kahakaha atarak seyirciyi selamladım. bu kez tüm salon ayakta alkışlamaya başladı beni."

Oyuncu (351)

Son Yorumlar (86)

sholay 14 Eylül 2021 21:42:41

Erol Taş, Bilal İnci, Turgut Özatay, Yıldırım Gencer, Kuzey Vargın, Önder Somer, Hayati Hamzaoğlu, Hüseyin Peyda, Kazım Kartal.

Yeşilçam da kötü karekterler olan iyi insanlar. Türk sinemasına verdiğiniz o büyük emekler unutulmayacak. Hepsine Allah r ahmet eylesin.

jjjtregx 15 Eylül 2019 09:04:41

10

çok iyi oyuncuydu allah rahmet eylesin

eskiseyyah avatar eskiseyyah 20 Haziran 2019 21:37:59

10

mekanı cennet olsun usta..

Yandex.Metrica