banner

Türkan Şoray

Gerçek Adı Türkan Şoray
Namı Sultan
Doğum Tarihi 28 Haziran 1945
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Fatih Kiz Lisesi Orta Bölüm

Biyografisi

Türkân Şoray, (d. 28 Haziran 1945, İstanbul), Türk oyuncu, senarist ve yönetmen. Türk sinemasında "Sultan" lakabıyla anılmaktadır. 1960'larda sinema ile tanışmış, ilk sinema ödülü 1964 Antalya Altın P ortakal Film Festivali'nde "Acı Hayat" filmiyle en başarılı kadın oyuncu ödülünü almıştır. Toplamda 222 filmde rol alan Şoray, dünyanın 'en çok film çeviren' kadın oyuncusudur. Şoray, 12 Mart 2010 tarihinde Unesco Türkiye iyi niyet elçisi seçilmiş ve "Sevgiyle yapılamayacak bir şey yoktur diye düşünüyorum. Gücü sevgiyle birleştirirsek, birçok sorunun üstesinden gelebiliriz" demiştir. Ayrıca Şoray'ın kendi adını taşıyan bir ilkokul vardır.

Sinema oyuncuları Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik'le birlikte, Türk sinemasının bir dönemine damgasını vurmuş dört önemli kadın oyuncudan biri kabul edilir. Bu dörtlü içerisinde, yönetmenlik yapan tek sinema oyuncusudur. Baş rolünde kendisine eşlik eden Kadir İnanır ile oynadığı 1972 yapımlı Dönüş,1976 yapımlı Bodrum Hakimi, 1973 yapımlı Azap'ın tek başına yönetmenliğini ve 1981 yapımlı Yılanı Öldürseler filminin Şerif Gören ile birlikte yapmıştır.

Yönetmen (5)

Senaryo (2)

Oyuncu (210)

Eser (2)

Son Yorumlar (157)

ElBLanKo avatar ElBLanKo 02 Şubat 2016 23:20:43

9

Yesilcamin efsane kadinlarindan biri

sinemaagresif avatar sinemaagresif 26 Ekim 2015 13:32:57

10

türk sinemasının sultanı ama biraz kaprisli bi sultanmış. böyle söylediğim için hayranları kızmasın bana ama okuduğum ve izlediğim ropörtajlarına dayanarak bunu söylüyorum. çünkü kendisi sırf jenerik yüzünden vakti zamanında bir sürü sanatçı ve yöne tmenle sorunlar yaşamış hatta sırf bu yüzden yılmaz güneyle oynama şansını kaçırmış ve bundan dolayı da pişmanlık duyduğunu kendi ağzıyla itiraf etmiştir. bir başka pişmanlığı ise belgin dorukla hiç görüşüp konuşmamakmış. ama yine de herşeye rağmen türk sinemasının dört yapraklı yoncasından biri ve kendi kanunlarıyla nam yapan tek aktristir

mncelik 18 Ağustos 2015 13:34:15

''Bir akşamüzeri arabamı park etmeye çalışırken dar bir sokakta rastladım o kıza. Yanında filmlere sesini veren bir aktör ile Pesen film şirketi yazıhanesinden çıkıyordu. Daha önce film setinde benden imza isteyen genç kız. henüz küçük rollerde oynad ığını söyleyen, adını sorduğumda 'Türkan Şoray' diyen o genç kız. Göz göze geliyoruz. Bana dargın bir bakış fırlatıyor. Ve o aktörün ardından yürüyüp gidiyor. O bakış hep aklımda kaldı…'' (Ayhan Işık'ın, vefatından sonra yayınlanan anılarından)

Yandex.Metrica