Yadigar Ejder

Gerçek Adı Adnan Ayberk
Namı Yadigar Dağdeviren
Doğum Tarihi 1 Ocak 1951
Ölüm Tarihi 4 Mart 1991
Doğum Yeri Sivas
Ölüm Yeri İstanbul

Biyografisi

"Türk sinemasının dev adamı" olarak bilinen sanatçı, 100'ün üzerinde filmde yardımcı oyuncu olarak rol almıştır. Mezarı Kulaksız Mezarlığındadır. Kemal Sunal'ın neredeyse bütün filmlerinde rol almışt ır.

Oyuncu (260)

Son Yorumlar (65)

yeşilçam1987 29 Mart 2018 02:49:02

7

genelde filmlerde kötü adam rolünde olsada insan biraz dikkatlice yüzüne baktığı zaman anlıyor aslında ne kadar saf temiz kalpli ve ondan hiçbir kötülük gelmeyeceğini..figuran olarak görülsede bazı filmlerde önemli rolleride vardır mesela kemal suna lın devlet kuşu filmindeki rolü önemlidir..nur içinde yatsın...

mehmetbuyukgezici avatar mehmetbuyukgezici 19 Aralık 2017 16:05:55

Rahmetli Yadigar Ejderle 1986 yılında bir film çekimi için Akyazı'ya gitmiştik. Aynı otelde ve aynı odada kalıyorduk. Asistanım la birlikte üç kişilik odada. Setten sonra otele gelirken polisler çevirdi kimlik sordu. Asistanım Ertap ve ben kimliği mizi verdik Yadigarda kimlik çıkmadı. Yadigar'ı karakola götürdüler bizde peşinden gittik. Burada Hürriyet gazetesinde yayınlanan Memo filmini çektiğimizi vede bu adamın tanınan bir yüz olarak hiç bir yere kaçamayacağını anlatık komiser beyi ikna ettik kefil olduk imza attık ve serbest bıraktılar otelimize döndük..Allah rahmet eylesin saygılı efendi bir insandı Böyle bir anımız var rahmetliyle..sinemaya yakışan bir tipi vardı..sevgi ve saygılarımla...!

SarpBayhan avatar SarpBayhan 05 Ekim 2017 15:09:54

Yadigar... Giriş kapağına sadece böyle yazsak ve desek ki yeşilçamın emektarları konulu bir tez hazırlıyoruz sanırım kimden bahsettiğimizi sinemaya gönül verenlerin büyük çoğunluğu anlar. Evet sinemamızın bizlere yadigarlarından biridir Yadigar yada gerçek adıyla Adnan Ayberk. 44 Yaşında yani daha çok işler yapabileceği genç bir yaşta bu dünyadan sessiz sedasız ebediyete giden sinemamızın emekçilerinden biridir yadigar. Herkes onu şark bülbülü filmindeki unutulmaz mazlumu getirin bana repliğiyle anımsayabilir yada doktor civanımda oynadığı kaba saba karakterle belkide sinemadaki yüzlerce filmdeki farklı halleriyle. Ama bizler onu Kemal Sunal filmlerindeki haliyle tanıdık hep. Hakkında bir dönem parkta dondu öldü iddiaları ortaya atılmıştı ama sonradan öğrendik ki bu tamamen bir şehir efsanesiymiş rahmetlinin sonu öyle söylendiği gibi olmamış. Şimdi eskiden sinemamızın ne şartlarda olduğunun da kanıtı böyle emektarlar. Bakın yüzlerce filmde küçük rollerde bile olsa oynamış bir isimdi yadigar acaba bu filmlerden toplamda ne kadar para kazandı ki. Belkide bir aktörün üç beş filmden kazandığı parayı 100 filmden anca kazandı belki o kadar bile değil ama hepsi sinema için emek verdiler. Bugün hala severek izlediğimiz o filmleri bizlere yadigar bıraktılar. Allah taksiratını affetsin, kendisini rahmetle anıyorum.

Yandex.Metrica