Yadigar Ejder

Gerçek Adı Adnan Ayberk
Namı Yadigar Dağdeviren
Doğum Tarihi 5 Ekim 1947
Ölüm Tarihi 14 Ocak 1992
Doğum Yeri Sivas
Ölüm Yeri İstanbul

Biyografisi

"Türk sinemasının dev adamı" olarak bilinen sanatçı, 100'ün üzerinde filmde yardımcı oyuncu olarak rol almıştır. Mezarı Kulaksız Mezarlığındadır. Kemal Sunal'ın neredeyse bütün filmlerinde rol almışt ır.

Oyuncu (252)

Son Yorumlar (63)

SarpBayhan avatar SarpBayhan 05 Ekim 2017 15:09:54

Yadigar... Giriş kapağına sadece böyle yazsak ve desek ki yeşilçamın emektarları konulu bir tez hazırlıyoruz sanırım kimden bahsettiğimizi sinemaya gönül verenlerin büyük çoğunluğu anlar. Evet sinemamızın bizlere yadigarlarından biridir Yadigar yada gerçek adıyla Adnan Ayberk. 44 Yaşında yani daha çok işler yapabileceği genç bir yaşta bu dünyadan sessiz sedasız ebediyete giden sinemamızın emekçilerinden biridir yadigar. Herkes onu şark bülbülü filmindeki unutulmaz mazlumu getirin bana repliğiyle anımsayabilir yada doktor civanımda oynadığı kaba saba karakterle belkide sinemadaki yüzlerce filmdeki farklı halleriyle. Ama bizler onu Kemal Sunal filmlerindeki haliyle tanıdık hep. Hakkında bir dönem parkta dondu öldü iddiaları ortaya atılmıştı ama sonradan öğrendik ki bu tamamen bir şehir efsanesiymiş rahmetlinin sonu öyle söylendiği gibi olmamış. Şimdi eskiden sinemamızın ne şartlarda olduğunun da kanıtı böyle emektarlar. Bakın yüzlerce filmde küçük rollerde bile olsa oynamış bir isimdi yadigar acaba bu filmlerden toplamda ne kadar para kazandı ki. Belkide bir aktörün üç beş filmden kazandığı parayı 100 filmden anca kazandı belki o kadar bile değil ama hepsi sinema için emek verdiler. Bugün hala severek izlediğimiz o filmleri bizlere yadigar bıraktılar. Allah taksiratını affetsin, kendisini rahmetle anıyorum.

SadriBaba avatar SadriBaba 31 Ocak 2017 01:45:43

Süheyl Eğriboz'da sallamış bence.Hakkında 1 kitap yazıldı.Orada tafsilâtıyla anlatılıyor.Yeşilçam Sokağı'nda bi lokanta da galiba, yemek yerken beyin kanaması geçiriyor.Ambulans falan çağırılıyor hâliyle.Ama nâfile...

yesilcam6761 03 Nisan 2016 00:01:31

Parkta donarak ölmemistir.Rahmetli Süheyl egriboz düserken basını duvara carptigi ve bu nedenle beyin kanamazindan öldügünü söylemistir. BIR Gazeteci daha dramatik olsun diye böyle bir Yalan uydurmustur.Süheyl Egriboz ve Yadigar Ejder iyi arkadastila r.

Yandex.Metrica