Sadri Alışık

Gerçek Adı Mehmet Sadrettin Alışık
Namı Turist Ömer-Gülerken ağlayabilen tek sanatçı
Doğum Tarihi 5 Nisan 1925
Ölüm Tarihi 18 Mart 1995
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İstanbul Erkek Lisesi

Biyografisi

Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük komedyenlerdendir. Kerem Alışık'ın babasıdır. 5 Nisan 1925 yılında İstanbul'da doğdu. Çocukluk yıllarında tiyatroya ilgi duydu. Okul piyeslerinde rol aldı, tiyatroya Cağaloğlu Halk Evi'nde başladı. İstanbul Erkek Lisesi mezunudur. 1946 yılında Günahsızlar adlı film ile sinemaya adım attı. Sinemada, Nejat Saydam'in yönettiği başrollerinde Ayhan Işık ve Belgin Doruk ile birlikte yer aldığı Küçük Hanımefendi serisi ile dikkat çekti ve seyircinin beğenisini topladı. Birçok bölümü olan Turist Ömer ve Ofsayt Osman serileri ile sinema kariyerinde zirveye ulaştı. Sadri Alışık, sinema kariyerinin yanında; bir dönem 45'lik plaklar doldurmuş ve gazinolarda çalışmış, ağırlıklı olarak İstanbul için yazdığı şiirlerinin toplandığı bir şiir kitabı yayımlamış ve yağlı boya ve kara kalem tablolara da imza atmıştır. 18 Mart 1995 tarihinde İstanbul'da ölen sanatçının anısına, eşi Çolpan İlhan tarafından kurulan Sadri Alışık Kültür Merkezi`nce her yıl Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri verilmektedir.

Oyuncu (194)

Son Yorumlar (125)

Kleberson avatar Kleberson 07 Kasım 2014 20:46:07

10

allah rahmet eylesin cok iyi oyuncuydu

mrs.hsn avatar mrs.hsn 14 Eylül 2014 01:02:41

10

Üzerine söylenebilecek bir söz var mı bilmiyorum. Rahmetli eşi ile tanışma fırsatını elde edebilmiştim. Rabbim uzun ömür verseydi de; o gün orada kendisi de bulunabilseydi. Mekanı cennet olsun.

KralEmrah88 avatar KralEmrah88 30 Ağustos 2014 15:01:58

Fazla soze gerek yok , Sadece Turkiye capinda degil bana gore dunya capinda bir aktordu , Sinemanin gelmis gecmis en buyuk aktorlerin arasinda altin harflerle yer alir,Her filmi izlenir , Mekanin cennet olsun buyuk usta ,Allah rahmet eylesin !

Yandex.Metrica