Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Hindistan Cevizi

Hindistan Cevizi

8,55

(20 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 37 Dk Duygusal Komedi Duygusal, Komedi

Yönetmen: Osman F. Seden Osman F. Seden

Ülke: türkiye

Oyuncular: Feridun Çölgeçen, Zeki Tüney, Hasan Ceylan, Hüseyin Zan, Ali Seyhan, Muammer Gözalan, Baykal Kent, Hakkı Kıvanç, Refik Kemal Arduman, Süleyman Turan Devamını Gör...

Konusu :

Zeki(Zeki Müren) ile Osman(Sadri Alışık), gemilerde çalışarak geçinen aşk mağduru iki kafadardır. Çalıştıkları gemiyi, görünüşte yabancı uyruklu görünen kadının(Filiz Akın)'ın sebep olduğu bir kavgaya karışarak kaçırırlar. Bu kadını da yanlarına alarak gizlice bir gemiye binerler. Zeki ilk başta bu kadından hoşlanmasa da  zamanla ilgi duymaya başlar ve adını hindistan cevizi koyar. Birlikte güzel günler geçiren üçlü kaçak olarak bindikleri gemide hem çalışmaya hem de arkadaşlık etmeye başlar. İyiden iyiye Zeki'ye bağlanan Hindistan Cevizi tam Zeki'nin evlenme teklif edeceği gün bir mektup bırakarak ortadan kaybolur. Kadının gidişi ile yıkılan Zeki, gazetede Hindistan Cevizi'nin milyoner bir ailenin gazeteci kızı olduğunu ve adının Azize olduğunu öğrenir. Azize bu kılığa sırf gazetecilik macerası oldun diye bürünen çok zengin bir ailenin kızıdır. Zeki duygularını bastırmaya çalışırken, Osman onu teskin eder. Çünkü Osman'ı da yıllar önce aynı şekilde bir kadın terk etmiştir. Ailesi Azize'yi zorla Ercan(Süleyman Turan) ile evlendirmek ister ancak kızın aklı karışıktır. Azize'nin babası Zeki ve Osman'ı eve çeğırarak yüklü miktarda para teklif eder. Çünkü onları budala bir servet avcısı olarak görmektedir. Eve geldiklerinde Osman evin hizmetçisi olan Semra(Sevda Ferdağ)'yı görünce şok geçirir. Çünkü kadın Osman'ı para için terk eden yıllar önceki sevgilisidir. Azize'nin babası Zeki'ye tomar tomar para verir ancak Zeki daha çok ister çünkü bu paraları adamın suratına atacaktır. Paraları alır ve adamın suratına fırlatır. Kapı arkasında olanı biteni dinleyen Azize, Zeki'nin daha fazla para istediğini duyar ve ağlayarak odasına gider ancak adamın bu paraları babasının suratına fırlatmak için istediğini duymaz. Azize'nin babası olayı gören Semra'ya para vererek, durumu Azize'den gizlemesini ister. Ancak bu kez aşkına sahip çıkan Sevda, Azize'nin düğün gecesi, ikilinin evine gelerek durumu anlatır. Zeki ve Osman, yanlarına Sevda ve Kasımpaşa halkını alarak düğünü basar. Zeki, Azize'nin babasına durumu itiraf ettirir. Azize, Zeki ile düğünden kaçar. Ertesi gün polisle Zeki ve Osman'ın evini basan Azize'nin babası çiftlerin evlendiklerini görünce hiçbir şey yapamaz. Talihi dönmeyen, hep ezilen, fakir ve onurlu ikili kafadar aşkta kazanırlar.

Film gerek komik döğüş sahneleri gerekse Sadri Alışık'ın akıllara zarar esprileri ile dört dörtlük. Filmin Müzik direktörü olan Zeki Müren, filmde Suat Sayın şarkısı "Sus sus sus"un bir kısmını yunanca söylüyor. Ayrıca filmde Zeki Müren'den arapça şarkı dinlemek de mümkün. Her yönü ile Osman F. Seden'e teslime dilen film, bazen güldürüyor bazen de ağlatıyor. Bir klasik...(enigmacuture)istanbul75

18 Mart 2017 10:54

Sevda Ferdağ çok beğendim

Cevap Yaz

benimsinema

31 Mayıs 2015 16:30

Nacizane ill defa zeki müren filmi seyrediyorum. Acikcasi filmi sadri alisik filiz akin var diye seyrettim. Ki zaten sadrinin söyledigi james bond sözleri güzel. Ben zeki mürene serseri kabadayi rolleri yakistiramiyorum bunun üzerine kendi sesi hic gitmiyor. Sevda ferdag yi ve süleyman turani daha cok görmek isterdim.

Cevap Yaz

muslumfurkanaydogdu

21 Mayıs 2015 18:46

Izlediğim güzel filmlerden bu "hindistan cevizi" zeki müren gibi güzel bi insanın varlığı oyunculuğu şarkıları sadri babanin cames bond sözleri mükemmel en güzel sahne ise parayı adamın suratına vurmasıydi

Cevap Yaz

cihaan

17 Mart 2015 15:15

Filmin bir sahnesinde Sadri Alışık, hapse girdikten sonra 'Ayvayı yedik Osman Seden gibi' diyor... :) filmin yönetmeni de Osman Seden..Niye böyle söyledi acaba? :)

Cevap Yaz

Göztepe

4 Haziran 2014 23:13

Başrolde üç büyük yıldız olsada beklentilerimi karşılamayan bir film oldu. Zeki Müren'in şarkıları Sadri Alışık'ın esprileri Filiz Akın'ın sevimliliği güzelliği elbette iyi yerinde. Ama film sıradan bir senaryo'ya sahip böylesine değerli bir kadroya daha farklı bir hikaye gerekirdi. Eleştirime rağmen film kötüde değil sadece kavga sahnelerinde Sadri Alışık ile Zeki Müren'in karşılıklı birşeyler söyleyip el çarpıştırmaları saçma geldi bana. Duygusal dram tadında orta ayar filmlerimizden biri ama film dahada iyi olabailirdi.

Cevap Yaz

Lalegül34

16 Ocak 2014 15:17

bu filmin başrol yıldızı sevda ferdağ olmalıydı

Cevap Yaz

beyzacetin

30 Mart 2013 16:45

Sadri Alışık tan dört tane Cames Bond atasözü :) Film benim arşivimde var. Defalarca izledim çok eglenceli.

Cevap Yaz

beyzacetin

8 Mart 2013 15:28

Ünlü bir Sadri Alışık atasözü " Ne demiş Cames Bond: İnsan havasızlıktan ölmez, parasızlıktan ölür. :))))

Cevap Yaz

beyzacetin

8 Mart 2013 15:20

Filiz Akın ın muhtesem güzelliği, Sadri Babanın kusursuz oyunculugu beni cok etkiliyor. Sevda Ferdağ ile Sadri Alışık askı ve Zeki Müren in Filiz Akın a finale dogru söyledigi sözler cok güzel. Çok sevdim bu filmi.

Cevap Yaz

harun65

17 Kasım 2010 08:07

Zeki Müren'in şarkıları, Sadri Alışık'ın esprileri ve Filiz Akın... Çok çok beğendim. Teşekkürler Yeşilçam (60'LI VE 70'Lİ YILLAR)

Cevap Yaz
Yandex.Metrica