Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Sadri Alışık (Mehmet Sadrettin Alışık)

Sadri Alışık

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 5 Nisan 1925

Ölüm : 1995-03-18

Eğitim : İstanbul Erkek Lisesi

Hakkında : Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük komedyenlerdendir. Kerem Alışık'ın babasıdır. 5 Nisan 1925 yılında İstanbul'da doğdu. Çocukluk yıllarında tiyatroya ilgi duydu. Okul piyeslerinde rol aldı, tiyatroya Cağaloğlu Halk Evi'nde başladı. İstanbul Erkek Lisesi mezunudur. 1946 yılında Günahsızlar adlı film ile sinemaya adım attı. Sinemada, Nejat Saydam'in yönettiği başrollerinde Ayhan Işık ve Belgin Doruk ile birlikte yer aldığı Küçük Hanımefendi serisi ile dikkat çekti ve seyircinin beğenisini topladı. Birçok bölümü olan Turist Ömer ve Ofsayt Osman serileri ile sinema kariyerinde zirveye ulaştı. Sadri Alışık, sinema kariyerinin yanında; bir dönem 45'lik plaklar doldurmuş ve gazinolarda çalışmış, ağırlıklı olarak İstanbul için yazdığı şiirlerinin toplandığı bir şiir kitabı yayımlamış ve yağlı boya ve kara kalem tablolara da imza atmıştır. 18 Mart 1995 tarihinde İstanbul'da ölen sanatçının anısına, eşi Çolpan İlhan tarafından kurulan Sadri Alışık Kültür Merkezi`nce her yıl Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri verilmektedir.

İlgili FilmlerAli_Alamuti

28 Ağustos 2019 19:06

Özellikle turist ömer karakteri dolayısı ile benim uzak olduğum bir tarzı var.

Cevap Yaz

Yarali73

9 Temmuz 2018 12:05

Türk sinemasının tartışmasız en büyük aktörü..

Cevap Yaz

K1imparatorlukk

28 Şubat 2018 21:43

Türk Sinemasının en içli en duygulu ve en başarılı oyuncusu. Yaşadığı zamanda ve halen de değeri tam anlaşılmamıştır. Aynı zamanda şair ressamdır. Çolpan İlhan'nın eşi, kerem alışıkın babası ve Ayhan Işık'ın biricik dostu hatta kara sevdalısı. Büyük usta yattığın yer nur olsun. Artık ayrılmamacasına Kral arkadaşınla birliktesin.

Cevap Yaz

ugurvural

25 Aralık 2017 23:38

NEDENSE BEN ONA GÜLMELİ EĞLENCEL VE İYİ ROLLERDEN ZİYADE HEP CİDDİ VE KÖTÜ ROLLERİ YAKIŞTIRDIM TÜRK SİNEMASINDA CEVİRDİĞİ FİLMLERİN YARISI İYİ YARISI KÖTÜ ADAM OLAN İLK AKTÖRDÜR.... CİDDİ VE KÖTÜ ROLLERİ İYİ ROLLERDEN COK DAHA İYİ OYNAMIŞTIR KARİYERİNİN İLK YILLARINDA COK KÖTÜ ROLDE OYNAMISTIR SONRADAN İYİ ROLLERE GEÇMİŞTİR.....

Cevap Yaz

erhaab

3 Eylül 2017 18:57

''Sokak köpeklerine selam vermek, adam olmaya çeyrek var demektir'' sözünü söylemiştir bir filminde. Delikanlılığın kitabı anonim değildir, sadri alışık'tır yazarı.

Cevap Yaz

erhaab

3 Eylül 2017 18:41

Benim için Türk Sinemasının en büyük efsanesi, en büyük aktörüdür. Komedyenlik, serserilik, delikanlılık ne kadar rol varsa her biri ayrı ayrı yakışır. Meyhanede dertli dertli demlendiği halleri var ki işte o anlarda yanında olup kendisiyle dertleşememek büyük kayıp herkes için. Allah mekanını cennet eylesin, nur içinde yatsın büyük usta. Ne çok isterdim kendisiyle 2 muhabbet etmeyi.

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

8 Haziran 2017 02:05

Sinema yeşilçamda kelimelerin yetersiz kaldığı yegane aktör 7. sanat'ta ordinaryus profesör: 'Sen çekip gittin. Ama senin de sinemada ki, yerln hala doldurulamıyor Ve de doldurulamayacak! Mekanın Cennet Olsun.

Cevap Yaz

sinemaadamı

18 Nisan 2017 17:47

yeşilçamın efsanevi jönü. unutulmaz bir aktör. gülerken ağlayabilen tek aktör diye anılır. en meşhur rolü turist ömerdir ama ben alibaba rolünü daha çok seviyorum. turist ömer filmlerini de tv lerde internette defalarca seyretsek bıkmadık. sadri alışık komedi de dramada da çok başarılı bir aktör dür. oğlu kerem ve rahmetli eşi çolpan da çok büyük oyuncudur. ne de olsa sadri hocanın çizgisinden gitmişler. rahmetli ayhan ışık ile çok büyük dostlukları vardı. youtube de bir program da ayhanı öyle bir anlatmış sanki öz kardeşinden bahsetmiş. sadri baba espirileriyle konuşmalarıyla mimikleriyle hep akıllarda kalacak 10 numara bir aktördür. iyi bir insan olduğu da yüzündeki sıcak tebessümden çok belli. allah rahmet eylesin. 70 yaşında hayata veda etmiş. yeşilçam denince ilk aklıma gelen 10 isimden biridir. ne kemal sunal ne tarık akan ne ayhan ışık ne yılmaz güney ne sadri alışık hiçbir zaman unutulmayacaklar yeşilçamseverler tarafından.

Cevap Yaz

TubaArtan

28 Şubat 2017 22:13

Kendisini tek kelime ile anlat deseler.. "ADAM" derim.... Nur içinde yatsın. Ruhu şad olsun...

Cevap Yaz

Orkun41

17 Kasım 2016 13:36

Türk sinemasında çoğu sanatçının seslendirmesi vardır ama Sadri Alışığın yoktur bilhassa inkar edilemeyecek derecede çok da güzel sesi vardır. Sadri Alışık Türk sinemasının gelmiş geçmiş tartışılmaz en iyi sanatçısılarından birisidir.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica