Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Ayyaş

Ayyaş

8,64

(4 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 Dram Dram

Yönetmen: Ülkü Erakalın Ülkü Erakalın

Ülke: türkiye

Oyuncular: Renan Fosforoğlu, Çolpan İlhan, Yalçın Gülhan, Muhterem Nur, Gönül Yazar, Sadri Alışık, Ekrem Bora, Senih Orkan Devamını Gör...KlaraMiliç

18 Ekim 2018 21:06

Filmin öyküsüne göre; Salih (Sadri Alışık) , Ferha (Muhterem Nur) ve Ferha’nın kızı Selma (Gönül Yazar) bir tiyatro kumpanyasında çalışmaktadırlar. Dönemin ünlü kantocularından Ferha, gösterilerden birinde kalp krizi geçirir ve sahneye çıkamaz. İzleyiciler alkış kıyamet salonu inletince, yerine mecburen kızı Selma çıkar. Daha önce hiç kanto yapmamış olan Selma, başlarda bocalasa da seyircinin de coşkusu ile sahnede yıldızlaşmaya başlar. O gün gösteri bittikten sonra Salih, sadece tiyatroya annesine yardıma gelen bu genç ve güzel kıza hem sesinin güzelliğinden dolayı hayranlık duyar hem de günler geçtikçe âşık olur. Günler sonra anne tekrar kalp krizi geçirir ve doktor (Renan Fosforoğlu) çok vaktinin kalmadığını söyler. Selma yıkılır. Ferha, Selma’yı Salih’e emanet edip son nefesini verir. Salih ve Selma hayatlarını ve işlerini düzene sokmak için ve evlenirler. Tam her şey yoluna girmiştir ki ünlü organizatör Ferit Bey (Ekrem Bora), bir akşam tiyatroya gelir. Selma’nın sesine ve gösterisine bayılır. Ona kendisi için çalışmasını teklif eder. Salih, bu kadar büyük bir işin içine girerse, tüm düzenlerinin bozulacağını söyler. Selma ise “Hep bu tiyatroda mı şarkı söyleyeceğim?” diyerek Ferit Bey’in teklifini kabul eder. Bu dakikadan filmin sonuna kadar Salih, Selma’yı çok sevmesinden kaynaklı büyük bir kaybetme korkusuna kapılır. Bu nedenle alkole başlar. Gün geçtikçe daha çok içerek filme adını veren bir “Ayyaş”a dönüşür. Bu dönüşümde en büyük pay, “içkilerin kraliçesi” lakaplı Leyla (Çolpan İlhan) adlı bar sahibi kadın ve onu kendine sürekli borçlandırıp varını yoğunu alkole yatırmasına sebep olan Dut Ali (Senih Orkan)’dir. Filmin son kısımlarında Salih, içki alacak parası kalmadığı için, Ferit Bey’in Selma’ya hediye ettiği köşkteki gümüş şamdanları çalıp kaçarken bekçiye yakalanıp hapse atılır. Bu süreçte Selma, Salih’in kendinden çok alkolü sevdiğini düşünüp Salih’ten ayrılır, Ferit Bey’le evlenir. Salih ise hapishanede alkolden kurtulmak için tedavi görmeye karar verir ve hastaneye yatar. Acı haberi, kendini ziyarete gelen Selma’dan öğrenir. Salih, Selma ve Ferit Bey’e acı bir bakış atarak hastane odasından çıkıp gider. Selma kaygılı gözlerle etrafa bakar. Film, bu sahneyle biter.

Cevap Yaz

KlaraMiliç

15 Ekim 2018 19:50

Vefatının ardından Ülkü Erakalın'ın eşyaları sahaflara ve eskicilere satılmış. İşte bu arşivden Ayyaş filminin 92 sayfalık senaryosu ve çekilen sahneleri çıkmış ortaya. Film 178 sahneden oluşuyormuş aslında ama sadece 42 sahnesi çekilebilmiş, tamamlanmamış bir film ne yazık ki...Yine de o çekilen 42 sahneyi seyretmek isterdim.

Cevap Yaz

beyzacetin

8 Mart 2013 15:48

Bir Yudum İnsan da ne diyorlar : "Küfürlü konuşurdu evet ama hiçbir ağıza küfür bu kadar yakışmazdı."

Cevap Yaz

selimcelal

14 Nisan 2011 17:32

BU film hiç televizyonlarda gösterilmiyo nedense sadri babanın bu filmi

Cevap Yaz
Yandex.Metrica