Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Asım Nipton (Asat Asım Nipton)

Asım Nipton

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1915

Ölüm : 1972-07-10

Hakkında : 1915 yılında İstanbul’da doğdu. İnkılap Lisesi’nden sonra bir süre İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünde okudu. Kültürel bir sahne topluluğu olan Cumhuriyet Gençler Mahfeli’nde sekreter olarak çalışırken sahneye karşı ilgi duydu ve Halkevi sahnesinde oyunculuk yaptı. Tiyatro çalışmalarını Beyoğlu ve Fatih Halkevleri’nde sürdürdü. Halkevlerinin kapanması üzerine sinema oyunculuğuna geçti. Tiyatroda edindiği tecrübeyle, sinemada karakter rollerinin değişmez oyuncusu oldu. Beyaz perdede ilk kez “Seven Ne Yapmaz” (1947) filmiyle seyirci karşısına çıktı. Sinema yaşamı boyunca irili ufaklı çok sayıda filmde rol aldı. Filmlerde genellikle iyi, dürüst, mert, babacan erkek karakterleri canlandırdı. Seven Ne Yapmaz(1947), Bulgar Sadık (1954), Öldüren Şehir, Kurt Mustafa, Garipler Adası, Sürtük, Çanakkale Arslanları, Artık Düşman Değiliz, Ağla Gözlerim, Yarın Başka Gündür, İffet, Zoro Kamçılı Süvari gibi yüzlerce filmde oynadı. 1972 Yılında İstanbul’da vefat etti.

İlgili Filmlerkartal tibet tutkunu

14 Kasım 2011 01:26

Onca film'de karakter oyuncu olarak başarı bir şekilde de yer almasına karşın, ne hikmetse.. Fazla yorum yapılmamış olan yeşilçam'ın olmazsa olmazlarından bir karakter oyuncumuz... Çoçukluğumda bende kendisini hep.. Performar'ın dediği gibi Faik ÇOŞKUN ile karıştırırdım. Böylece her ikisinin toprağı bol, mekanları cennet olsun...   

Cevap Yaz

Alın yazısı

25 Ağustos 2011 20:28

1915 yılında İstanbul’da doğdu. İnkılap Lisesi’nden sonra bir süre İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nde okudu. Kültürel bir sahne topluluğu olan Cumhuriyet Gençler Mahfeli’nde sekreter olarak çalışırken sahneye karşı ilgi duydu ve Halkevi sahnesinde oyunculuk yaptı. Tiyatro çalışmalarını Beyoğlu ve Fatih Halkevleri’nde sürdürdü. Halkevlerinin kapanması üzerine sinema oyunculuğuna geçti. Tiyatroda edindiği tecrübeyle, sinemada karakter rollerinin değişmez oyuncusu oldu. Beyaz perdede ilk kez “Seven Ne Yapmaz” (1947) filmiyle seyirci karşısına çıktı. Sinema yaşamı boyunca irili ufaklı çok sayıda filmde rol aldı. Filmlerde genellikle iyi, dürüst, mert, babacan erkek karakterleri canlandırdı.Seven Ne Yapmaz(1947), Bulgar Sadık (1954), Öldüren Şehir, Kurt Mustafa, Garipler Adası, Sürtük, Çanakkale Arslanları, Artık Düşman Değiliz, Ağla Gözlerim, Yarın Başka Gündür, İffet, Zoro Kamçılı Süvari gibi yüzlerce filmde oynadı.1972 Yılında İstanbul’da vefat etti.

Cevap Yaz

silvester

27 Haziran 2010 16:44

Asım Nipton.Sinemamıza babacan rollerde hizmet vermiş bir emektarımızdır.(Hulusi Kentmen-Nubar Terziyan-Faik Coşkun-Ahmet Kostarika) familyasındandır.O gurup rollerin adamıdır.Ateş Parçası-Satın Alınan koca-Aşk mabudesi filmleri aklımdadır.Mekanı cennet olsun.....Silvester.

Cevap Yaz

kariz_ma_35

16 Kasım 2009 02:30

Allah rahmet eylesin iyi oyuncuydu hemen hemen her role uygundu

Cevap Yaz

Rufik

9 Haziran 2009 23:57

iyiy oyuncuydu oynadığı tüm rollerde rolününü hakkını veriyordu

allah rahmet eylesin

Cevap Yaz

Halil Güneşli

25 Ağustos 2008 08:40

YETENEKLERİ VE POTANSİYELİNE GÖRE İYİ İŞLER ÇIKARTMIŞ OYUNCU

Cevap Yaz

yedikule_zindanı

21 Haziran 2008 04:15

Bende severek izlerdim kendisini..Meyhaneci rolleri genelde ona verilirdi.Tabiki meyhanelerde sıkça da kavga çıkardı film icabı.

Cevap Yaz

mimarsinan

22 Mayıs 2008 15:15

Canlandırdığı rollerde izleyicisine her zaman güven ve güvenilir adam duygusu veren, beden ve yüz yapısı itibariyle de babacan duruşa sahip emektar sanatçılarımızdandır.

Cevap Yaz

segal844

1 Mayıs 2008 16:23

Sevgili Asım Nipton'u bizim genç jenerasyon da kısmen ama çoğunluk da tanımayan sinema izleyicisi yoktur sanırım.Olgun,kır saçlı,ağır,oturaklı,babacan,beyefendi,kibar insan karakterlerinin hemen hepsi oynadığı karakterlerde mevcuttu.İyi adam,şefkatli beyamca rollerinin yanı sıra tamirci ve meyhaneci rollerini de oynamıştır.Konuşma ve davranışlarıyla da eski İstanbul'un has beyefendilerini de temsil etmiştir.saygıyla anıyorum siyah-beyazlı filmlerin olgun karakterli babacan sinema oyuncumuzu. 

Cevap Yaz

yavuzocal

21 Şubat 2008 09:42

Eski istanbulun kibar ve beyefendi esnafını başarıyla canlandırmış merhum sinema emekçisidir.Saygıyla anıyoruz...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica