Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Orhan Elmas

Orhan Elmas

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 20 Ocak 1927

Ölüm : 2002-04-26

Eğitim : Güzel Sanatlar Akademisi terk

Hakkında : Bir süre dergi ressamlığı ve yazarlık yaptıktan sonra sinemaya geçti. 1945 yılında Toros Çocuğu adlı filmle sinemaya geçen Orhan Elmas, Domaniç Yolcusu / Unutulan Sır, Canavar Kadın, Acı Yol, Bir Yaz Yağmuru ve Bir Bahar Akşamı gibi filmlerde oynadı. İlk yönetmenliğini 1954'te çevirdiği Üçüncü Kat Cinayeti filmiyle yaptı. Yönetmenlik kariyerinde Türk sinemasına 122 film kazandırdı.

İlgili FilmlerK1imparatorlukk

7 Ocak 2018 21:01

Başarılı ve emektar bir yönetmendir. En iyi filmi Kanlı Firardır.

Cevap Yaz

murat1984

19 Mart 2017 19:44

Sinemamızın en iyi ve en büyük yönetmenlerindendir.Vasat filmi azdır.Birçok film de oyunculuk da yapmıştır.Ayrıca sinemamızda 100'den fazla film yöneten birkaç isimden biridir.Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

sinemaadamı

7 Aralık 2015 12:36

orhan elmas biçok ünlü şöhrete ulaştırmış ender yönetmenlerimizdendir. ahu tuğba , hülya avşar , tarık tarcan , kenan kalav , nuri alço , tecavüzcü çoşkun , çiğdem tunç ve daha birçok önemli ismi çok iyi yerlere getirdi. 80 lerdeki filmleri çok başarılıdır ilk dönem filmlerini pek tutmam ama o gençlik , gazoz filmleri hala bile zevkle seyredilebilmektedir. saygılar.

Cevap Yaz

MerveAslan_1

27 Kasım 2015 21:42

Orhan Elmas ın Ağlayan Gelin filminde dedem oynamis. Cok izlemek istiyorum ama filmi internette hic biyerde bulamadim. Nerden bulabilirim. Dedeme surpriz yapip izletmek istiyorum. Yardimci olabilicek var mi

Cevap Yaz

EmelSayınBağımlısı

17 Kasım 2015 14:25

Feryat filmini hiç beğenmemişimdir.Onun dışındaki filmlerini izlemediğim için birşey diyemiyeceğim ama

Cevap Yaz

FOSTERKANE

14 Eylül 2011 19:42

orhan elmas ne kadar basarli bir yönetmen oldugunu bilmiyorum cünkü ben cogunlukla 70 li ve 80 li yillarda yönetigi filmlerine izledim, bu filmlerde genelde yapimci filmiydi yani elmas bu filmlerde memur yönetmen olarak calismis (bence), mesela 80 li yillarda erler filmin yaptigi filmlerde a filmleri genelde halit refig, b filmleride cogunlukla elmas yönetmis, a produksiyon veya b produksiyon olsun büyük bir fark yok zaten, senaryosu, kurgusu genelde hep aynidir bu filmlerin örnegin yapim asamasinda olan bir fimde yönetmeni degistirip bir baska yönetmen yerine gelse hic bir farki olmaz, sonuc yine ayni olur. sezer film icinde bu gecerli, elmas in 80 lerde sezer film icin yaptigi tüm filmlerin senaryolari  yapim tarzi hep aynidir,sanki bir sinir vardir ve o sinirden cikilmaz gibi ve bu filmleri yönetmen ister elmas olsun ister ertem görec olsun hic bir farki yoktur.ama 60 li yillarda, benim bildigim kadariyla elmas önemli bir yönetmen sayildigi yillardi ne yazik ki ben cogu o yillarda yaptigi filmlerini izlemedim, ama bir duvalarin ötesi/1964 filmini izleme firsati buldum, bu filmde 70 lerde ve 80 lerde yaptigi filmlerden daha ustaca yapilmis bir film sonradan bu film bir benzeri erler film tarafindan ölüm yolu/1985 olarak cikmisti ama her iki filmi kiyaslarsak elmas in filmi daha iyi oldugunu söylemek mümkün, özellikle senaryo daha iyi ve inandirici yazilmis.bunun disinde elmas üzerine not olarak yaza bilecegim 3 konu- orhan elmas in oyuncu olarak kendi yönetigi filmlerin disinda birde baska yönetmenlerin filmlerindede oynamistir bunu öylesine yani hal hatir icin mi yoksa ciddi olarak mi yapti bilmiyorum ama oyunculugu hic fena degildir. - elmas son yillarinda maddi zorluk cektiginden dolayi ana haber bültenlerinde konu olmustu sonradan kendisini bir iste bulunmustu.- orhan elmas ve orhan aksoy u medya hep birbirine karistirdi, mesela yosma/1984 filmi icin bazi gazetler yönetmen elmas in yerine aksoy yazdigi cok olmustur ve bundan yillar önce bir gazetenin pazar ekinde orhan aksoy un hayatini ve filmleri yaziyordu ama aksoy un yerine  elmas in resmini basmisti ve diger haftada  hatasini anlayip özür dilemisti (bunun bir benzeride,  ibrahim kurt un kadir savun un cenazesinde agladigi resmi yayinlandiginda resmin altina süheyl egriboz yazmisti).sonuc olarak : elmas in 60 larda yaptigi filmlerini izlemeden hakkinda yorum yazmak dogru olmaz.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

25 Eylül 2010 16:56

O'da Türk sinemasına bir çok yönüyle hizmet vermiş komple evsaf'lı yönetmenlerin içinde!...

Cevap Yaz

MGUNAY

17 Haziran 2010 15:23

Türk sineması izleyicisine birçok güzel film armağan eden çok değerli bir yönetmenimiz makamı cennet olsun

Cevap Yaz

leyneli48

12 Haziran 2010 18:17

kendisini burda bakmasam sadece oyuncu olarak biliyordum ama gördüm ki YEŞİLÇAMı YEŞİLÇAM yapan ender değerlerden,üretken,çok yönlü sanatçılardan biriymiş.ruhu şad olsun

Cevap Yaz

kariz_ma_35

26 Nisan 2010 15:41

Sinemaya ömrünü vermiş ve bütün kategorilerine el atmış değerli bir isim ruhu şad olsun...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica