Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Boş Beşik

Boş Beşik

9,25

(22 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 15 Dk Aksiyon Dram Aksiyon, Dram

Yönetmen: Orhan Elmas Orhan Elmas

Ülke: türkiye

Oyuncular: Güler Ökten, Selahattin Yazgan, Jeyan Mahfi Tözüm, Nevin Akkaya, Rıza Tüzün, Sadettin Erbil, Nermin Özses, Ahmet Turgutlu, Talia Saltı, Hayal Sirer Devamını Gör...

Konusu : Anadolu’nun orta yeri… Aralarında büyük bir sevgi olan Ağa kızı Fatma ile oba beyi Ali, evlenirler. Büyük beklentilere rağmen bu çiftin bir türlü çocukları olmamaktadır. Çevreden gelen yoğun baskılara ve yakınların durumu kabullenmemesine rağmen Fatma’yı çok seven Ali, eşinden ayrılmamaya kararlıdır. Bunalım yıllarının ardından çift bir çocuğa sahip olur. Ancak bir göç esnasında ortaya çıkan vahşi bir kuş, bütün planları, yeniden alt-üst edecektir.MGUNAY

28 Aralık 2018 10:08

Fatma ablaya bir abimiz Kartal sahnesi çekimi nasıl oldu diye sormuş. Gerçek kartal varmış çekimde sadece Fatma ablayla kartalın karşılıklı kapışmasında hayvanı uyuşturmuşlar. çekimler böyle olmuş ama sonuçda kartal ölmüş.

Cevap Yaz

performer

21 Mayıs 2016 21:39

bu hikayede çekilen çok türk filmi var ama bu film başka, bu film daha düzeyli ve duygu sömürüsü yapmadan daha gerçekçi çekilmiş... zaten orhan elmas'ın yönettiği köy filmleri nedense daha bir başka oluyor...

Cevap Yaz

dieFohlen

27 Ocak 2014 18:21

Dönemini anlatan çok güzel bir film. Fatma Girik o yıllarda başrollerini paylaştığı birçok köy filminde olduğu gibi bu filmde de rolünün hakkını vermiştir. Tugay Toksöz ve Handan Adalı'da rollerinin hakkını vermiştir. Tavsiye ederim.

Cevap Yaz

benimsinema

16 Kasım 2013 14:28

fatma girikin en güzel filmlerinden biri belkide, film normal sekilde klasik bir halde giderken orhan elmas finali cok alici yapmis... insan aglamasa bile gözler mutlaka doluyor bogazda kocaman bir dügüm olusuyor.... ki zaten fatma girik köy filmlerin en iyilerindendir bence... filmde emgei gecen bütün sanatcilara tesekkürler

Cevap Yaz

Göztepe

27 Aralık 2012 21:03

Yöresel kıyafetleri oba kültürünün hüküm sürdüğü Fatma Girik ile Tugay Toksöz'ün en güzel köy filmlerinden. Obadan gelin almayan oba beyi Tugay Toksöz yörük kızı istetmiş vermedikleri içinde kaçırmıştır. 7 yıl çocuk özlemi çeken çift nihayet erkek çocukları olmuş onuda göç ederken deve'nin sırtından kartal kapmıştır. Çocuğunu yerken kartalı gören Fatma Girik adeta çıldırır kartal ile boğuşur. Dengesini kaybedip uçurumdan düşer ölür çocuğuna bulutların arasında cennete kavuşur. Heleki o filmin son sahnesinde kartal ile boğuşması Fatma Girik'in filmin en can alıcı sahnesiydi. Bunun yanında filmde kullanılan oba ve yörük kıyafetleri filmde ayrı bir güzellikteydi..!

Cevap Yaz

kamil zafer

14 Ekim 2011 11:52

   Bu filmi araştırırken gözlerim yaşararak okuduğum Hasan Pulur'a ait bir makaleyi özetle aktarmak istiyorum.

   Ezo Gelin-68 filmi için Kilis'e giden O.Elmas buradayken oğlu Itri'nin doğum haberini alır.Bundan sonra ki filmi için Antalya / Sülekler köyündedir lakin sıkıntılıdır,ekipte farkındadır.İstanbul'a dönülür son sahne için.Son sahne de Fatma ölü bebeğiyle bulutların içinde cennete gitmektedir.Çekim biter evine gelir,hasta olan Itri'nin ölüm haberini alır.

   Ezo Gelin-68 çekilirken çarşamba ikindi ezanı doğan Itri,Boş Beşik-69 un son çekiminin yapıldığı çarşamba ikindi vakti ölmüştür.Yazarımıza göre "Kaderin Yönettiği" bir filmdir bu.  14.10.11   Zafer ALGAN

Cevap Yaz

liondaddy

17 Aralık 2010 13:37

Yıllarca çocuk özlemi çeken genç çift uzun yıllar sonra bir bebek sahibi olur ancak bu mutluluğu doyasıya yaşayamazlar. bir göç sırasında çocuğunu deve sırtına bağlı beşik içinde yırtıcı bir kuş tarafından kaçırılıp öldürülmesini anlatan dramatik güzel bir film.

Cevap Yaz

bltszlk

28 Kasım 2010 11:09

''Boş Beşik''  Fatma Girik (Fatma),Tugay Toksöz'ün(Ali) filmde başrollerini paylaşıyor.

   Bir ağanın kızı olan Fatma ile yörük beyi evlenirler.İki genç,birbirini sever ama çocuklarının olmaması sorun yaratır.Aradan tam 7 yıl geçer ve sonunda,Fatma'nın bebeği olur.Artık mutludurlar ama bir olay,herşeyi altüst edecektir.Necati Cumalı'nın aynı adlı oyunu daha önce 1951'de sinemaya uyarlanmıştı.Bu ikinci çevrim,konusu kadar folklorik öğelere yer vermesiyle de dikkat çekiyor.

   Tüm ekibe Saygılar :)

Cevap Yaz

t_rex

7 Nisan 2010 14:52

filmi dvd olarak satın aldım restore edilmiş harika bir görselliğe ulaşmış. fatma girik karakteri masumluk abidesi. yeryüzünde bu kudar fedakar, özverili, aşkı bu kadar derin olan bir insan bulunabiilrmi. ben türk sinemasında kamera çekimine çok dikkat ediyor ve önemsiyorm.bu yönde başarılı.kamera fatma girik in gözlerine zoom yaparken göz bebeklerinden  kamerayı görüyoruz.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

10 Şubat 2010 15:54

BU FİLME: Loverman arkadaşımın benden öncelikli bir güzelce betimlemiş olması, benim için geç kalmışlık olmalı... Arkadaş ile salt "Hülya KOÇYİĞİT" oyun başarısına hemfikir olmadığım "Fatma GİRİK" üstün oyun başarısı olan bu filme övgüde yine kendisi ile örtüşür olmam. Övgüye değer bulduğum, bir film. Konsepti; Oba, yörük yaylası, çoçuk, çoçuk için verilen özveri. 

Cevap Yaz
Yandex.Metrica