Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Suçlu

Suçlu

8,22

(18 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 39 Dk Polisiye Macera Dram Duygusal Politik Polisiye, Macera, Dram, Duygusal, Politik

Yönetmen: Osman F. Seden Osman F. Seden

Ülke: türkiye

Oyuncular: İhsan Baysal, Tomris Oğuzalp, Selma Sonat, Efgan Efekan, Songül Gündüz, Bülent Bilgiç, Savaş Tamer, Tarık Tarcan, Gülşen Bubikoğlu, Gülten Ceylan Devamını Gör...

Konusu : Fatma (Gülşen Bubikoğlu) mutsuz bir evliliği olan iki çocuk annesi bir kadındır. Eşi Yusuf’tan (İhsan Baysal) sürekli kötü davranış, eziyet ve dayaktır ona yansıyan. Üstüne de bir de kuma gelince, bıçak kemiğe dayanır ve Fatma buna karşı çıkar. Yusuf Fatma’yı çocuklarla birlikte evden kovar. Anne evine sığınan Fatma sonunda Yusuf’tan boşanır. Hakim çocukları genç kadına verir. Yaşama direnen Fatma bir fabrikada işe başlar. Mahkeme çıkışında dikkatini çeken Cengiz (Tarık Tarcan) adlı bir gençle tanışır, yemeğe çıkarlar. Aslında Cengiz polisin izlediği bir teröristtir. Fatma’yı da aynı örgütün bir elemanı sanmaktadırlar. İkisi birlikteyken polis baskın düzenler. Cengiz kaçar, Fatma gözaltına alınır. Fatma sorgu sırasında Cengiz’in gerçek kimliğini öğrenir. Üzerinde bir şey çıkmaması nedeniyle koşullu salıverilir. Ama bu arada olan olmuş, işinden çıkarılmıştır. Cengiz ile buluşurlar. Aralarında duygusal bir yakınlaşma başlamıştır. Fatma Cengiz’den teslim olmasını ister. Cengiz kabul etmez. Yusuf bu arada boş durmamış, mahkeme kararıyla çocukları elinden almıştır. Fatma artık tek başınadır ve Cengiz ile yaşamaya başlar. Polis gizlendikleri yeri bulmuştur. Fatma’nın evde olmadığı bir sırada eve baskın düzenler. Sıkışan Cengiz yine de direnmekte teslim olmayı kabul etmemektedir. Fatma onu ikna eder ve Cengiz tutuklanır. Fatma hakkında sürekli kötü ve art niyetli yazılar yazarak hayatını cehenneme çeviren gazeteciyi öldürür. Yazgısı Cengiz’le hiç istemediği bir noktada buluşmuş ve genç kız bozuk düzenin bir kurbanı olarak cezaevinin yolunu tutmuştur…Yorgun

3 Nisan 2020 00:10

Bu filmide uzun uğraşlar sonucu bulup izledim.keşke her filmin orjinalini bulup izlemek mümkün olsa. Film şirketleri bile bu filmleri hala full vermiyor. Yıl olmuş 2020 hala sansürle uğraşıyoruz.çok anlamlı ve güzel bir film.99 dk nın nasıl geçtiğini anlamıyor bile insan. Gülşen de Tarık ta rollerinin hakkını sonuna kadar vermiş.

Cevap Yaz

Göztepe

15 Ekim 2019 13:48

Geçmişte seyrettiğim güzel bir film bu filmi seyrettiğim dönemde çok etkilenmiştim.

Cevap Yaz

performer

21 Şubat 2019 22:50

filmin tek beğendiğim tarafı osman seden'in rejisi ile hızlı kurgulu sahneleri ve hiç düşmeyen temposu...

Cevap Yaz

KlaraMiliç

19 Ekim 2018 19:22

Filmin senaryosu orijinal bir senaryo değildir. Heinrich Böll'ün Die verlorene Ehre der Katharina Blum yani Katharina Blum'un Kaybolan Onuru isimli romanının Türk uyarlamasıdır. Aslında kaybolan değil çiğnenen onuru diye çevirmek daha uygun belki de çünkü ana kadın karakterin onuru toplum tarafından resmen çiğnenmiştir. Romanın 1975 tarihli Alman film uyarlaması da vardır. Alman versiyonunda Katharina yalnız başına yaşayan bekar bir kadındır, Gülşen Bubikoğlu'nun canlandırdığı karakter ise eşinden eziyet gören, çocuklu bir kadındır. Onun dışında iki filmdeki hemen her şey konu olarak aynıdır. Bülent Bilgiç'in canlandırdığı fotoğrafçı ne kadar tiksindirici ise, orijinal versiyondaki de öyledir. 90'lı yıllarda atv sık sık yayımlardı Suçlu'yu, birkaç kere seyretmiştim. Huzursuz edici ama etkileyici bir film.

Cevap Yaz

nostique

5 Ocak 2013 14:12

bu arada filmin fragmanını izleyince sevişme sahnelerinin sansürlendiğini fark ettim ve bunu çok saçma buldum. sonuçta bu film bir mesaj vermeye çalışıyor ve o sahneler gülşen bubikoğlu'nun canlandırdığı fatma karakterinin değişiminde ve filmin vermeye çalıştığı feminist mesaj açısından önemli, 80li yılların diğer filmlerindeki sevişme sahneleri gibi ticari amaçlı değil.bu yüzden film açısından da önemli bir kayıp diye düşünüyorum.

Cevap Yaz

nostique

26 Aralık 2012 00:34

kesinlikle harika bir film. keşke tarık tarcan ve gülşen bubikoğlu bu tip filmlerde daha sık rol alsalarmış. film insanı 90 dakika boyunca durmadan düşündürüyor. benim en çok aklımda kalan ise gülşen bubikoğlu'nun çocuklarının velayeti mahkeme kararıyla eski kocasına verildikten sonra etrafındakilerden gördüğü tepkinin sordurttuğu şu soru (hatta sorum mahkemenin verdiği karara da yönelik, ama tarık tarcan'ın o zamanlar bir devrimci olarak terörist olarak görülmesi var): bekar bir birey olarak sevdiği adamla ilişkiye giren bir kadın, karısını sürekli döven, bir et parçası olarak gören, üzerine kuma getiren bir alkolikten nasıl daha ahlaksız görülür?

Cevap Yaz

performer

19 Ekim 2012 19:59

filmin jeneriğinde osman seden izleri kendini hemen gösteriyor. filmin başları çok klişe başlıyor sonra hikaye iyileşiyor fakat yinede çok başarılı değil... rejisinden oyuncusuna çok başarılı isimler var ama daha güzel olabilirdi. ben 7 diyorum.

Cevap Yaz

MGUNAY

14 Aralık 2011 09:52

Gülşen Bubikoğlu'nun 80den sonra oynadığı diğer filmleri gibi buda çok güzel mümkün olsa hepsi arşivlenecek cinsten Savaş Taner ve Bülent Bilgiç izleyiciyi (film olduğunu bilmesek) kendilerine sövdürecek kadar güzel oynamışlar.

Cevap Yaz

tko

2 Eylül 2010 23:31

Gülşen Bubikoğlu'nun Madde 438 tarzında aile içi ilişkilerin dramatize edildiği sosyal,politik bir film.Küçükken izlediğim, çok başarılı ve gerçekçi olması nedeniyle de çoğu sahneleri aklımda kalan ve halen hatırımda olan aynı zamanda saçma TV programları ve dizilerinden gösterilmesine fırsat verilmeyen,Gülşen Bubikoğlu'nun yeşilçamdan tanıdığımız ve yakıştırdığımız profilinden uzak ender filmlerinden biridir.Rahmetli Taner Kırguş ta kendisine biçilen kötü baba rolünü o kadar iyi oynamış ki onun oynadığı sahneler aklımda kalmış.

Cevap Yaz

enigmacuture

10 Şubat 2009 16:43

film klasik 80"ler filmi bu nedenle politika yada terör olgusu çok havada kalmış hatta sırıtmış. hele hele fatmaya kancayı takan ve sonünde öldürülen gazeteci ise ayrı bir komedi.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica