Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Kadir İnanır (Kadir İnanır)

Kadir İnanır

Doğum Yeri : Fatsa/Ordu

Doğum Tarihi : 15 Nisan 1949

Eğitim : İ. Ü. Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Fakültesi

Hakkında : Kadir İnanır (d. 15 Ağustos 1949; Fatsa, Ordu), Türk sinema oyuncusudur. Kadir İnanır, 15 Ağustos 1949de Ordu’ya bağlı Fatsa ilçesinde dünyaya geldi. Kalabalık ailesinin son çocuğudur. Fatsa’daki ilkokul ve ortaokul eğitimi sırasında da bu yeteneğini çeşitli okul gösterilerinde sergiledi. İnanır, yatılı olarak okuduğu İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon Bölümü’nü bitirdi. 1969 yılında katıldığı bir yarışmada 1.lik ödülü alan ardından çeşitli foto-romanlarda oynayan İnanır, buradan da sinemaya geçiş yaptı. İlk filmi olan “Son Yedi Adım Sonra”da yer aldıktan kısa bir süre sonra, başrollerde oynamaya başladı. Toplam 182 sinema filminde ve 7 televizyon dizisinde rol alan İnanır’ın en uzun soluklu dizisi Marziye adlı yapım oldu. 5. Adana Altın Koza Film Şenliği’nde başrolünü Filiz Akın'la paylaştığı Utanç (1973) adlı filmle En İyi Erkek Oyuncu seçilen Kadir İnanır, başrollerini Fatma Girik, Serpil Çakmaklı, Nur Sürer, Erdal Özyağcılar ile paylaştığı 1985 yapımı Yılanların Öcü adlı Şerif Gören filmiyle ise 23. Antalya Film Şenliği’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülününün sahibi oldu. Kadir İnanır, 1990’da Med Cezir Manzaraları adlı film ile 3. Ankara Film Şenliği’nde de En İyi Erkek Oyuncu dalında ödülün sahibi oldu. Son dönem Türk sinemasında 2000 yapımı Komser Şekspir adlı Sinan Çetin filminde yeralan ünlü oyuncu, 24 yıl aradan sonra 2003 yılında Gönderilmemiş Mektuplar adlı filmde Türkan Şoray’la yeniden biraraya geldi. Uzun yıllar birbirine yakıştırılan ikili, bu filmle de büyük ilgi topladı. Kadir İnanır son olarak, Memduh Ün ve Tunç Başaran’ın yönettiği, Fatma Girik ile birlikte başrollerini paylaştığı, 2005 yapımı Sinema Bir Mucizedir adlı yapımda oynadı. Sosyoloji, ekonomi ve siyasetle de ilgilen ve hiç evlenmeyen Kadir İnanır’ın, kurbağa (göden) koleksiyonu bulunuyor.

İlgili Filmlermuştu

14 Kasım 2020 22:40

Allah uzun ömür versin boşluğu doldurulamayacak isimlerden biri

Cevap Yaz

Sinemakralı1

22 Mart 2020 20:42

Son dönemde siyasete bulaşarak gözden düşmüştür kendisinden beklenilmeyecek reklamlarda para için yer almıştır yakışıklı,karizmatik fena olmayan oyuncu günümüze kadar gelmesi bakımından 7 verdim yoksa 6 puan verecektim.

Cevap Yaz

Tuba.Artan

6 Nisan 2019 15:00

İdeolojisinden mi ya da tuttuğunu götüren çapkın yahut mafya vari tavırlarından mı bilmem ama antipatik bulur pek ısınamam kendisine. Fakat oyunculuk ve şahsına münhasır tarzıyla yeşilçamda farklı ve sıradışı bir konsept oluşturmuş, katkısı ve yeri yadsınamaz bir aktördür. Yeşilçam da gözleri ile oynayan 1 Kartal Tibet 2 Kendisidir. Benim için favori filmleri; Yaban, Kambur, Al yazmalım ve Üç Kardeş dir..

Cevap Yaz

Şaban OĞUL

4 Ocak 2020 13:21

Yeşilçam da gözleri, bakışı ile oynayan en iyi rol yapan Bilal İnci dir.Hele Kadir, Türkan ın başrol aldığı DÖNÜŞ film i gibi

KlaraMiliç

4 Kasım 2018 20:43

İyi filmlerde yer almış, kendi tarzını yaratmış başarılı bir aktör olsa da, çocukluğumdan beri hiç ısınamadığım sevmediğim bir oyuncu olmuştur kendisi. Fatma Girik ile oynadıkları Kambur en beğendiğim, sevdiğim filmidir.

Cevap Yaz

BirkanYKSL

31 Aralık 2017 19:06

Dram,Romantik,Suç vs. her rolün altından kalkabilen ender oyunculardan.

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

7 Ağustos 2017 22:28

1968 den beri izlenimim o ki, onun çok uç noktalarda değerlendirilen üç aktörden biri (diğeri Cüneyt ARKIN Yılmaz GÜNEY) Yani seven çok sever antipati duyanda hiç sevmez! Böyle bi yaman çelişki ben kişisel sempati de duyarım. Ama eleştirmeden objektif karar vermeyi çok doğru bulmam örneğin onca güzel film çekip yok yere dört yıl önce ki, sinema dışı politik söylem 45 yılı aşan sinema başarı kariyerini gölgede düşer. En başta onu seven izleyici tepki verir Sağlıklı bir yaşam dilerim

Cevap Yaz

halilmutluyorgali

3 Şubat 2017 13:11

Kadir İnanır baş rolde oynadığı filmlerle Türk sinemasında büyük ses getirdi herkes tarafından çok sevildi ve izlendi Kadirizm diye benimsediği düşünce akımıyla yüzlerce maço sert sinirli kavgacı zalimlere karşı duran adam rollerini başarıyla oynadı ve filmlerde söylediği Deli Kadirim ulen repliği halen Türk halkının zihninde yer tutmakta Türkan Şoray Filiz Akın Hülya Koçyiğit Fatma Girik Gülşen Bubikoğlu gibi kadın oyuncularla baş rolü paylaştı ama Türkan Şoray'la baş rol oynadığı duygulu aşk filmleri daha fazla ses getirdi konuşuldu ve sevildi önemli filmleri Yaban Almanyalı Yarim Bitirim Kardeşler Bitirimler Sosyetede Enayi Almanyalı Yarim Evlidir Ne Yapsa Yeridir Dikenli Yol Yılanların Öcü Tatar Ramazan ve Tatar Ramazan Sürgünde Komiser Şekspir Uyanık Kardeşler 72. Koğuş Tophaneli Murat İmparator Selvi Boylum Al Yazmalım Hayat Bayram Olsa Gönderilmemiş Mektuplar Ölüm Yolu Sen Türkülerini Söyle Bodrum Hakimi İki Kızgın Adam Elveda Katya Devlerin Aşkı Dila Hanım Derviş Bey Kara Gönlümdür

Cevap Yaz

mansurx

17 Aralık 2016 15:44

Kadir inanır yetenekli,yakışıklı ve karizmatik bir oyunudur popülerliğini hep korumasını bilmiştir yaşarken efsane olmuş imparator lakabını almıştır ama filmlerin çoğu piyasa işi işlerdir sanatsal filmlerede onun ününden dolayı seçildiği açıktır yinede sevdiğim bir oyuncudur yeni dizi ve filmlerde görmek isteriz.

Cevap Yaz

MAVİ GÖZ

11 Haziran 2016 10:55

kavgalı dövüşlü filmleri güzel

Cevap Yaz

Alpatros1905

24 Şubat 2016 18:13

büyük bir oyuncu kimse onunla yarışamaz duygulu ve içten bakışı en sevdiğim aktör

Cevap Yaz
Yandex.Metrica