Kadir İnanır

Gerçek Adı Kadir İnanır
Doğum Tarihi 15 Nisan 1949
Doğum Yeri Fatsa/Ordu
Eğitim Durumu İ. Ü. Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Fakültesi

Biyografisi

Kadir İnanır (d. 15 Ağustos 1949; Fatsa, Ordu), Türk sinema oyuncusudur.
Kadir İnanır, 15 Ağustos 1949de Ordu’ya bağlı Fatsa ilçesinde dünyaya geldi. Kalabalık ailesinin son çocuğudur. Fatsa’daki ilk okul ve ortaokul eğitimi sırasında da bu yeteneğini çeşitli okul gösterilerinde sergiledi. İnanır, yatılı olarak okuduğu İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon Bölümü’nü bitirdi. 1969 yılında katıldığı bir yarışmada 1.lik ödülü alan ardından çeşitli foto-romanlarda oynayan İnanır, buradan da sinemaya geçiş yaptı. İlk filmi olan “Son Yedi Adım Sonra”da yer aldıktan kısa bir süre sonra, başrollerde oynamaya başladı. Toplam 182 sinema filminde ve 7 televizyon dizisinde rol alan İnanır’ın en uzun soluklu dizisi Marziye adlı yapım oldu.
5. Adana Altın Koza Film Şenliği’nde başrolünü Filiz Akın'la paylaştığı Utanç (1973) adlı filmle En İyi Erkek Oyuncu seçilen Kadir İnanır, başrollerini Fatma Girik, Serpil Çakmaklı, Nur Sürer, Erdal Özyağcılar ile paylaştığı 1985 yapımı Yılanların Öcü adlı Şerif Gören filmiyle ise 23. Antalya Film Şenliği’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülününün sahibi oldu. Kadir İnanır, 1990’da Med Cezir Manzaraları adlı film ile 3. Ankara Film Şenliği’nde de En İyi Erkek Oyuncu dalında ödülün sahibi oldu.
Son dönem Türk sinemasında 2000 yapımı Komser Şekspir adlı Sinan Çetin filminde yeralan ünlü oyuncu, 24 yıl aradan sonra 2003 yılında Gönderilmemiş Mektuplar adlı filmde Türkan Şoray’la yeniden biraraya geldi. Uzun yıllar birbirine yakıştırılan ikili, bu filmle de büyük ilgi topladı.
Kadir İnanır son olarak, Memduh Ün ve Tunç Başaran’ın yönettiği, Fatma Girik ile birlikte başrollerini paylaştığı, 2005 yapımı Sinema Bir Mucizedir adlı yapımda oynadı.
Sosyoloji, ekonomi ve siyasetle de ilgilen ve hiç evlenmeyen Kadir İnanır’ın, kurbağa (göden) koleksiyonu bulunuyor.

Yönetmen (2)

Senaryo (1)

Oyuncu (166)

Son Yorumlar (174)

Tuba.Artan avatar Tuba.Artan 06 Nisan 2019 15:00:17

8

İdeolojisinden mi ya da tuttuğunu götüren çapkın yahut mafya vari tavırlarından mı bilmem ama antipatik bulur pek ısınamam kendisine. Fakat oyunculuk ve şahsına münhasır tarzıyla yeşilçamda farklı ve sıradışı bir konsept oluşturmuş, katkısı ve yeri y adsınamaz bir aktördür. Yeşilçam da gözleri ile oynayan 1 Kartal Tibet 2 Kendisidir. Benim için favori filmleri; Yaban, Kambur, Al yazmalım ve Üç Kardeş dir..

KlaraMiliç avatar KlaraMiliç 04 Kasım 2018 20:43:10

1

İyi filmlerde yer almış, kendi tarzını yaratmış başarılı bir aktör olsa da, çocukluğumdan beri hiç ısınamadığım sevmediğim bir oyuncu olmuştur kendisi. Fatma Girik ile oynadıkları Kambur en beğendiğim, sevdiğim filmidir.

BirkanYKSL avatar BirkanYKSL 31 Aralık 2017 19:06:30

9

Dram,Romantik,Suç vs. her rolün altından kalkabilen ender oyunculardan.

Yandex.Metrica