Halit Refiğ

Doğum Tarihi 5 Mart 1934
Ölüm Tarihi 11 Ekim 2009
Doğum Yeri İzmir
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Robert Kolej (Boğaziçi Üniversitesi) Mühendislik

Biyografisi

İlk defa Atıf Yılmaz ın asistanı olarak sinemaya girdi. Daha sonra 1964 yılında ‘’Gurbet Kuşları’’ filmiyle Altın Portakal da ‘En İyi Yönetmen ‘ödülünü alarak ̵ 6;’Toplumsal Gerçekçi ‘ filmlere imzasını attı. Kemal Tahir’in etkisiyle; Metin Erksan ,Ertem Göreç ve Atıf Yılmaz’ ın bazı filmleriyle bu akımın ulusal sinemamızda savunucusu oldu.Yeşilçamı küçük gören batıcı aydınlarımıza karşı çok sert yazılar yazdı.Ona göre Türk Sineması:halkın ihtiyaçlarından doğan halkın çok ilgisini gören Bu yüzden halkın biçimlendirdiği; doğu-batı, toplum-birey çelişkisinden batı gibi bireysel sorunları ön planda tutmayan bir HALK SANATI dır aslında. 1975 de TRT için çektiği ‘Aşk-ı Memnu’ dizisi Tv dizilerinin başlangıçı sayılan sanatçının’ Ulusal Sinema Kavgamız ‘adlı kitabı ve yüzlerce makalesi vardır.Halen çeşitli üniversitelerde Öğretim Üyeliği yapmaktadır. ( Yazan: yasa )

Yönetmen (61)

Senaryo (49)

Yapımcı (4)

Oyuncu (6)

Eser (2)

Son Yorumlar (32)

eevket23 11 Temmuz 2019 07:26:26

10

Türk sinemasının en iyi yönetmenlerinden biriydi halit refiğ sadece sinemada değil dizilerde de çok iyi işler çıkarmıştı allah rahmet eylesin.

performer avatar performer 23 Kasım 2018 23:46:10

10

samimiyetimle söylüyorum türk sinemasının belki en entelektüel ve en karizmatik yönetmeniydi. yönettiği her filmi güzeldir varsa şayet kötü veya beğenilmeyen filmini bile oturup izleyip incelemek lazım mutlaka o piyasa filminden bile bir incelik bir güzellik bulunacaktır. saygı ve rahmetle anıyorum. bu arada çoğu filmini beğenmeme rağmen HANIM adlı filminin gönlümde başka bir yeri var.

murat1984 12 Ocak 2017 12:49:04

Çok iyi bir yönetmendir.Türk Sineması'nın en iyi 10 yönwtmeni arasındadır.Diğer büyük yönetmenlere göre daha az film çekmesine rağmen hep iyi filmler çekmiştir.Cüneyt Arkın'ı yeşilçama sokan kişidir.Tam adı Halit Refik Refiğ'dir. Allah rahmet eylesi n.

Yandex.Metrica