Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Teyzem

Teyzem

9,18

(39 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ekim 1986 1 Saat 41 Dk Dram Psikolojik Dram, Psikolojik

Yönetmen: Halit Refiğ Halit Refiğ

Ülke: türkiye

Oyuncular: Dilek Pakalın, Ümit Ünal, Ali Demirel, Reha Kıral, Ümit İmer, Kamuran İnselel, Uğur Yücel, Ferit Ferman, Serra Yılmaz, Ayşe Demirel Devamını Gör...

Ödüller: Birincilik Ödülü

Konusu : Üftade annesi ve üvey babasıyla sıradan bir hayat sürmektedir. Bir gün yıllar önce evden gitmiş olan ablası oğlu Umur'la kapılarını çalar. Umur'la Üftade çok içten bir bağ kurarlar. Gelişen olaylarla Üftadenin bambaşka bir yüzü ortaya çıkar.T@RIK

27 Mart 2018 15:56

en sevdiğim Müjde Ar filmi. 9/10

Cevap Yaz

SarpBayhan

17 Ekim 2014 12:07

Müjde AR'ın belkide en güzel filmiydi bana göre. İçinde Erotizm yoktu Umur ve Teyzesinin başından geçenler güzelce anlatılmıştır bu Filmde. Küçük Umur annesi ve babasıyla anneannesi ve üvey dedesinin evine gelir. Tam emin değilim ama sanırım Umur'un babası bazı anarşist olaylara karışmıştı (Aklımda öyle kalmış yanlış olabilir) bu nedenle Ankara'dan İstanbul'a gelmişlerdi. Üftade ise o sıralarda genç bir kızıdır. Teyzesi ile yakın ilişkiler kuran Umur'un en yakın arkadaşı teyzesi Üftade olmuştur. Üftade Ağabeyi Niyazi'nin yakın arkadaşı olan Erhan'a aşık olmuştur. (Hatta başka sitede yapılan bir yorumda Erhan karakterinin aslında hiç olmadığı tamamen Üftade'nin hayal gücünde olan bir kişi olduğu yazılmıştı ancak bu yanlış bir yorumdu çünkü Umur teyzesi ve Erhan'ı birlikte görmüştür). Zamanla Üftade için zor günler başlamış Erhan tarafından terk edildikten sonra halk tabiriyle amiyane kafayı yemiştir. Bu Filmde en çok sevdiğim sahnelerden biride akıl hastanesi sahnesiydi ki o camdaki deliler gerçek miydi (helede o sigara içer yapan bir deli vardı ki çocukken en korktuğum sahneydi bu) bilemem ama beni çok etkilemişti.Özetle güzel bir sinema filmiydi.

Cevap Yaz

pencere köprü ve öte

30 Temmuz 2014 22:04

ümit ünal halit refiğin bu filme çok da sevmeden ve biraz da mecburiyetten girdiğini belirtmiştir,halit refiğ yıllar sonra bu film hakkında şunları söylemiştir,Ben bu film yıllar içinde nasıl başarılı oldu, nasıl kült film oldu anlamıyorum... Herhalde kadın seyirci çok sevdiği için böyle oldu.senaryoyu atıf yılmaz da okumuş ancak beğenmediğini ve çok karışık bulduğunu söylemiştir.ümit ünalın belirttiği üzere filmin çekilmesi tümüyle müjde ar'ın isteği ve ısrarı üzere olmuştur.filmdeki üftade karakteri paranoid şizofreniye yakın bir şekilde çizilmiştir,gerçekte ise senarist teyzesinin manik depresif olduğunu belirtmiştir. ümit ünal'ın istediği ancak filme giremeyen kısımlar 1-Üftade senaryoda bir tür halüsinasyon olarak, üç tane cücenin yatak odasının çeşitli yerlerinden çıkıp, kendisini kemirdiğini hayal eder. Ev ahalisi cüceleri görmez ama küçük Umur görür. 2-senaryonun ilk yazılan halinde Serra Yılmaz’ın oynadığı görümce Şenay evden kaçıp dansöz oluyordu. Yazlıktaki dansöz sahnesinde Üftade, Erhan ve arkadaşlarının dansöz oynattığını görür. Oradaki dansöz evden kaçıp “kötü yola düşen” Serra olacaktı ve Üftade ile karşılıklı tuhaf tuhaf bakışacaklardı. Şenay hiç bir şey söylemeden kaçacaktı. Halit refiğ istememiş ve oraya bir figüran dansöz koyulmuştur. 3-ajda pekkan'ın moda yolu şarkısı ümit ünal teyzem filimnin teknik olarak zayıf bir film olduğunu ve daha çok 1970 lerin filmlerini andırdığını belirtmiştir.

Cevap Yaz

sinemadelisi

12 Eylül 2013 03:42

Ümit Ünalın kendi yaşamöyküsünden esinlenerek yazdığı çok etkileyici derinden sarsan vurucu bir film.Ümit Ünal bu hikayede Umurdur ve kendi çerçevesinden teyzesini anlatmıştır.Bu filmin türü psikoloji-gerilim-dram diyebilirim.Film senaryosu bakımından çok başarılı ve inanılmaz cesurdur.Bu kadar zor ve cesur bir rolün altından da Müjde Ar dışında kimse kalkamazdı.Şüphesiz Müjde Ar dört yapraklı yoncadan sonra sinemamızın en büyük aktrisidir.Müjde Ar'ın en iyi filmidir Ağır Romanla birikte.Mehmet Akan'a da bir parantez açmak isterim unutulmaz bir performansa imza atmıştır usta oyuncu.Film tam anlamıyla bir efsanedir.Özellikle gençliğinde yaşadığı travmanın etkisini her an hissetmesi çok etkileyiciydi.Finalde Umurun geçmişiyle yüzleşmesi çok hüzünlüydü.Bu başyapıta puanım 10

Cevap Yaz

beyzacetin

20 Mart 2013 17:29

İzlediğimde derinden sarsıldığım bir film. Hatta orjinal cd sini bile buldum ve satın aldım. Defalarca izledim. Çok etkileyici. Türk sinemasını yücelten filmlerden. Beni en çok etkileyen ise üvey babanın taciz sahneleri. Yatağın kenarına saklandıgı sahne cok korkunctu. Psikolojik türdeki filmlere zaten özel bir ilgim var. Halit Refiğ in perspektifi hemen ortaya koyuyor farkını. İlk andan itibaren film içine alıyor beni ve derinden yaralıyor. Elbette bunda en önemli payı olan kişi Müjde Ar. Mehmet Akan a olan hayranlıgımı da dile getirmek istiyorum ayrıca. Kesinlikle Türk sinema tarihinin en basarılı filmlerinden biri.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

31 Mayıs 2012 23:40

Bende Müjde AR'IN "Teyzem" filmindeki Üftade rolünü Müjde AR kadar içtenlikle oynayabilecek bir başka oyuncu olduğunu düşünemiyorum. Örnek:) İFFET Adlı Dizi Ve de Deniz ÇAKIR..

Cevap Yaz

t_rex

31 Mayıs 2011 10:27

müjde ar değeri tartışılmaz bir aktrist.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

30 Mart 2011 21:56

Naçizane;bırakalım biz, filmin siyasi olan ilintisine. Sinemada 'Müjde AR' İşte, kumaş bu. Siz, gelin birlikte bunu konuşuyor olunuz, bi'kere de.. oynuyorda kadın, daha da ne söylenir ki, bu nevi roller için biçilmiş bir kaftan. Özne olan Teyzem filmi, buda zaten onun işi. Oyunculuğuna değinirsem... diğerlerinin kat kat ta üstünde. Konsepte değinilmiş ekleyecek pek bişey yok. Salt, izlenilmesini önermekten başka.

Cevap Yaz

ozkaracam

27 Ocak 2011 09:59

Dikkat ederseniz, ben yorumumda kesin bir yargı belirtmiyorum, olasılıklar üzerinde duruyorum. Burada siyasi bir film yapılmak istenmediği açık. Fakat otobiyografik birtakım ögeler taşıdığından bahsediliyor. 12 Eylül değil de, 12 Mart dönemine ilişkin bir değinme olabilir. Ama, sadece olabilir, olmuştur demiyorum. Türk Sineması (tüm kamuoyuyla birlikte) ancak 1985 Eylül'ünde o sıralar yasaklı olan Süleyman Demirel'in, Kenan Evren'in kendisine yönelik bir demecine cevap vermesi ve herhangi bir yaptırımla karşılaşmamasından sonra bazı konulara daha açık bir biçimde eğilme cesaretini bulmuştur. 

Cevap Yaz

ozkaracam

22 Ocak 2011 14:35

Oldukça güzel bir film. Çekildiği sıralarda üvey baba karakterinin bir emekli astsubay olması nedeniyle sansürün hışmına uğramıştı. Sanıyorum bu nedenle, bazı sahneler çıkarılmış ve bu da bazı anlatım kopukluklarına yol açmış. Üftade'nin eniştesi Haşim'in siyasi bağlantılarına ve bir ara başının derde girebileceğine ilişkin dokundurmalar da var, ama o kadarla kalıyor. Refiğ ve Ünal gerçekten buna şöyle bir değinmekle kalmayı mı düşündüler (zira anlaşıldığı kadarıyla, bu karakter Ümit Ünal'ın babasını temsil ediyor) yoksa henüz askeri darbenin etkilerinin devam ettiği bir döneme denk geldiği biraz çekinilmiş mi? Bunu bilemiyoruz. Oyuncu kadrosunun çok iyi seçildiği gözden kaçmıyor. Uğur Yücel kısa bir rolde çok iyi, Mehmet Akan ise muhteşem. Türk Sineması'nın başyapıt olmanın eşiğinden dönmüş ürünlerinden biri.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica