Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

İhtiras Fırtınası

İhtiras Fırtınası

8,62

(14 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 32 Dk Dram Duygusal Tarihi Dram, Duygusal, Tarihi

Yönetmen: Halit Refiğ Halit Refiğ

Ülke: türkiye

Oyuncular: Cevdet Balıkçı, İhsan Gedik, Zeki Alpan, Necip Tekçe, Meri March, Renan Fosforoğlu, Diler Saraç, Raik Alnıaçık, Haluk Kurtoğlu, Cihan Ünal Devamını Gör...

Ödüller: En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Konusu : Osmanlı paşası Recai Bey (Haluk Kurtoğlu), kızı Şeref’i (Gülşen Bubikoğlu) bir erkek evlat gibi yetiştirmiştir. Şeref, padişahı devirmek isteyen vatanseverlerce düzenlenen toplantılara katılmaktadır. Gazeteci ve müzisyen Feyyaz Bey (Cihan Ünal) de bu vatanseverlerden biridir. Recai Bey Feyyaz’dan kızı Şeref ve yeğeni Müjgan’a (Zuhal Olcay) müzik dersi vermesini rica eder. Feyyaz Şeref’e aşık olur ve evlenme teklif eder. Şeref içten içe onu sevdiği halde ilkeleri nedeniyle bu teklifi geri çevirir. Diğer yandan Müjgan da Feyyaz’a aşıktır. Abdülhamid’e karşı başarısız bir suikast düzenlenir. Yakalananlar arasında Feyyaz da vardır. İşlemediği suç yüzünden ölüme mahkum edilir. Şeref, Feyyaz’ı kurtarmak için Haşim Bey’le evlenir. Babası Şeref’i reddeder. Feyyaz da Müjgan’la evlenir. Şeref mutlu değildir. Kocası Haşim (Raik Alnıaçık) onu sürekli aldatmaktadır. Feyyaz ve Müjgan Şeref’i ziyaret ederler. Bir süre sonra Haşim Bey, Feyyaz’la Şeref’in arasında bir şeylerin varlığından şüphelenip Feyyaz’ı sürgüne gönderir. Şeref evi terkeder ve bir süre sonra sürgünden dönen Feyyaz’la hamile eşi Müjgan’ın yanına gider. Feyyaz’la Şeref’in yakınlığına tanık olan Müjgan sesini çıkarmaz. Birlikte yaşamaya devam ederler. Şeref Gazeteci Feyyaz’a suikast düzenleneceğini öğrenir, üzerine Feyyaz’ın yağmurluğunu giyip dışarı çıkar. Haşim Bey ve adamları bahçededir. Haşim Feyyaz sandığı Şeref’e ateş eder, Şeref de ölmeden önce Haşim Bey’i vurur. Müjgan’ın bir oğlu olmuştur. Adını Şeref koyarlar. Bu, onların da şerefi olacaktır…mavi_superisi

12 Mart 2019 15:45

Filmin senaryosu bence oldukça sağlam. Fakat keşke Cihan Ünal ve Gülşen Bubikoğlu'nun sevişme sahnesinde Zuhal Olcay gizlice odaya girmeseydi. Bu nasıl bir psikopatlıktır ki kocanla en yakın arkadaşının hatta akrabanın sevişmesini seyredebiliyorsun? Bu sahne dışında dönemine göre iyi bir filmdi.

Cevap Yaz

performer

5 Ocak 2019 22:16

halit refiğ ve nezihe araz'dan muhteşem bir film... tüm oyuncular iyi oynamış ama padişahın yaveri haşim bey rolünde raik alnıaçık çok başarılı oynamış.

Cevap Yaz

performer

5 Ocak 2019 22:13

neziher araz'ın eşsiz senaryosu eşsiz yönetmen halit refiğ'in muhteşem rejisi ve tüm oyuncuların başarılı performanslarıyla çok iyi bir film olmuş... osmanlı'nın son dönemi biraz siyasi birazda gönül ilişkileri olarak anlatılmış. 1983 döneminin sansür kurulunun müsade edeceği oranda birşeyler anlatılmış kimbilir bu sansür olmasaydı belki ortaya daha da başka bir başyapıt çıkabilirdi.

Cevap Yaz

TubaArtan

21 Ağustos 2017 23:17

Tarihi mahiyeti babında anlamlıydı.... Abdulhamid düşmanlığıyla başlayıp Abdulhamid'e yardım etme noktasına gelen kendini ifade edememiş bir adamın çalkantılı hayatı...

Cevap Yaz

Kaptan34

25 Mart 2017 18:42

Zuhal Olcay çok beğendim çok masum

Cevap Yaz

Papatyam34

24 Mart 2014 11:49

zuhal olcay ve gülşen bubikoğlu çok başarılı

Cevap Yaz

kariz_ma_35

9 Temmuz 2012 02:10

Osmanlı dönemindeki siyasi çalkantıları sürgün ve bunun yanında insan ilişkilerini konu alan bir film. "Şeref" Gülşen Bubikoğlu gazi yüzbaşı "Recai" Haluk Kurtoğlu'nun erkek gözüyle baktığı kızıdır. Tüm siyasi işlerini ve Abdülhamit'i tahttan indirme faaliyetlerinde onu kullanır. Bir diğer silahıda "Feyyaz" Cihan Ünal'dır. Müzik hocası ve gazetecidir. Fakat bir şekilde tutuklanıp işkence gören Feyyaz. Feyyaz'a aşık iki kadın vardır Şeref ve "Müjgan" Zuhal Olcay. Feyyaz'ın durumu ağır idamlık olduğundan. Abdülhamit'in yaveri "Haşim" Raik Alnıaçık ile Şeref evlenir. Babasının 1 numaralı düşmanı olan Haşim bunun karşılığındada Feyyaz'ı ipten alır. Müjgan ise Feyyaz'a aşıktır ve Recai Bey istediği adamı bulmuştur. Hemen başgöz edilen Müjgan ile Feyyaz bir süre Recai Bey'in 1 numaralı adamı olurlar. Fakat daha sonra işler değişir Feyyaz sürgüne gider ama halka özgürlük gelir meşrutiyet ilan edilir. Şeref'i hizmetçisiyle aldatan üstüne başka kuma getiren ve Abdülhamit'in tahttan indirilmesiyle ortada kalan Haşim. Recai Bey ile işbirliği yapar Şeref'te Feyyaz'a sığınınca 1 numaralı adamı Haşim olur Recai Bey'in. Tabi yeni dönemdede Feyyaz meclisede girer iki kadın arasında kalan Feyyaz. Kendini tutamayarak Şeref ile birleşir karısı Müjgan'a yakalanır zaten oda hamiledir. Tuhaf bir şekilde Müjgan kumalığı kabul eder. Sebep ise şudur Feyyaz'ı ve Şeref'i çok sevmesi ve ayrılamamasıdır. Ama nikahlı eşi Haşim Şeref'in yakasını bırakmaz. Buluşma yerine giden Şeref Haşim ve adamları tarafından vurulur. Film çok güzel zaten bir Halit Refiğ klasiği karakterler çok başarılı. Sevmesemde Cihan Ünal iyiydi oyunculuğu filmde. Ama filmin kilit ismi kolu uzun Raik Alnıaçık'tı bence. Herkesin üstünde uzlaştığı ve bir köprüydü filmde. Kumalık vakasıda filmde işlenen bir olgu filmde. Rol gereği kendini erkeğe çok çabuk kaptırıyor kadınlar filmde ve pes ediyor ilginç doğrusu :). Ayrıca Zuhal Olcay bu filmde imajıyla 70'lerin ünlü aktirisi Itır Esen'i anımsattı bana biraz nedense :)..

Cevap Yaz

ozkaracam

6 Şubat 2011 23:50

Halit Refiğ'in 40'lı yıllarda, cezaevinde geçen Karılar Koğuşu'nu saymazsak, son "dönem filmi". 2. Abdülhamit'in saltanatı, Jön Türk Hareketi, ardından gelen Meşrutiyet ve savaş yılları onun çok ilgilendiği bir dönem idi. Haremde 4 Kadın kadar çarpıcı olmasa da, eli yüzü düzgün bir film. Zuhal Olcay'ın da sinemadaki ilk dikkat çekici performansı. 

Cevap Yaz

performer

3 Şubat 2011 23:29

haluk kurtoğlu çok iyi oynamış. filmin sonu daha güzel olabilirdi.

Cevap Yaz

pencere köprü ve öte

21 Şubat 2010 13:26

halit refiğ filmin gülşen bubikoğluna altın portakal kazandıracığını düşündüklerini söylemişti röportajlarından birinde.ödül beklenmedik bir biçimde zuhal olcay'a gitmiştir.film tarihi bir perspektif içinde ilişkileri anlatıyor,abdulhamit dönemindeki çalkantılar,iktidar mücadelesi...halit refiğ'in iyi filmlerinden biri.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica