Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Nizam Ergüden

Nizam Ergüden

Doğum Yeri : Afyon

Doğum Tarihi : 17 Eylül 1918

Ölüm : 1991-04-21

Hakkında : 1918 yılında Afyon’da doğan Nizam Ergüden, sevimliliği ile Yeşilçam’ın unutulmayacak yüzlerinden biridir. Oyunculuğa “On Korkusuz Adam” filmi ile başlayan sanatçı, sinemaya bir çok dalda hizmet vermiştir. Bir çok filmin set amirliğini yapmış, Cüneyt Arkın’ın “Babalık” filminin sanat yönetmenliği görevinde bulunmuştur. “Banker Bilo” filmindeki kaçakçı tiplemesi ile mükemmel bir oyunculuk ortaya koyan Nizam Ergüden, 1970 li yıllarda Yeşilçam’ı saran erotik furyadan nasibini almış, bir çok ucuz erotik filmde sevimlilik katsın diye oynatılmış veya oynamak zorunda kalmıştır. Sanatçı 1991 yılında aramızdan ayrılmıştır.

İlgili FilmlerSarpBayhan

30 Haziran 2018 13:41

En beğendiğim rolleri Üçkağıtçı filmindeki Sabri ve Banker Bilo'daki İbrahim karakterleridir. Yine Atla Gel Şaban'da at yarışı oynayan ve kendini yarışa kaptıran o sırada oynadığı kuponu yiyen adam rolü mükemmeldir.

Cevap Yaz

sinemaadamı

22 Şubat 2016 11:40

iyi bir oyuncu en çok tamer yiğit, kemal sunal ve ilyas salman filmlerinde seyrederdik onu. üçkağıtçıda sabri amca rolünde çok başarılıydı. banker bilo filminin ibosu. aynı zamanda biçok filmin yapım yönetmeni. göz sorunu olmasına rağmen o ekmeğini sinemadan çıkarırdı. babanın oğlu filmindeki rasim usta karakteri de unutulmaz rolleri arasındadır :)

Cevap Yaz

Yeşilcamavi

28 Eylül 2014 10:14

Zerrin Egelilerin bir filminde üvey baba rolünde kızlarına tecavüz etmeye çalışan bir rolü vardı. Erotik furyasında da oynamamış, pornoya kayan furya da oynadı desek daha doğru olur. Kemal Sunal, İlyas Salman filmlerin de oynayan aklıma özellikle Banker bilo filminde kazınmıştır. Vasat bir oyuncu değildir. Aksine her rolün üstesinden gelebilirdi. Allah gani gani rahmet versin.

Cevap Yaz

vatansever10

30 Temmuz 2014 18:00

yeşilçam oyuncularının sadece parasızlık yüzünden erotık fılmlerde oynaması gerçekten üzücü. ya doğru dürüst para almamıslar ya da aldıkları paraları aşırı harcamıslar..

Cevap Yaz

Loverman

7 Temmuz 2012 18:16

filmlerin sempatik kötü kalpli oyuncularından biridir. kemal sunal ve ilyas salman la rol aldığı fimler hep izlenir. kendisinin de yaptığı katkılar es geçilemez. Allah rahmet etsin.

Cevap Yaz

ayibogan4646

18 Nisan 2012 01:16

genellikle erotik filmlerde oynayan bi oyuncudur kemal sunalın filmerinde de cok komik rolleri vardır..

Cevap Yaz

MGUNAY

5 Nisan 2010 09:49

bana göre en iyi performansı üçkağıtçı filmi ile banker bilo filmidir Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

segal844

17 Ağustos 2009 22:03

Dış görünümü ile komediye yatkın bir karakter oyuncusuydu.İçten pazarlıklı, kolay adam kandırabilen ve üç kağıtçı rolleri çok güzel canlandırmıştı.Şaşı gözlerinin oluşu ona değişik bir hava katmış komedi filmlerinde de bunu iyi kullanmıştır.Oyunculuğu normaldi.Kemal Sunal'ın birkaç filminde oynamış ve o filmlerdeki rolllerini beğenmiştim.Ayrıca kamera arkasında set amiri olarak çalıştığı filmleri bulunmaktadır.

Cevap Yaz

tarihci5555

16 Mart 2009 23:22

nizam ergüden genel olarak her tür filmde oynamıştır..oyunculuğu normaldir..70 lerin sonlarındaki seks furyasındada boy göstermiş sadece anne baba rollerinde oynamakla yetinmeyip yatağada bir çok kez girip işinin hakkını vermiştir...allah rahmet eylesin diyelim

Cevap Yaz

erolavcı

3 Şubat 2009 00:28

Yeşilçam'ın, işine en sadık olan nadir kişiliklerinden biriydi.

Toprak oldu; ruhunu bize bıraktı.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica