Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Alişan

Alişan

8,50

(19 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Kasım 1982 1 Saat 26 Dk Dram Duygusal Arabesk Dram, Duygusal, Arabesk

Yönetmen: Şerif Gören Şerif Gören

Ülke: türkiye

Oyuncular: Yaman Okay, Yaprak Özdemiroğlu, İbrahim Tatlıses, Savaş Akova, Ali Tutal, Alev Gürzap, Zeynep Irgat, Hamit Yıldırım, Şerif Gören Devamını Gör...

Konusu : Film, peşindeki kanlılarından kaçmaya çalışan Alişan’ın yaşadıklarını konu edinir. Alişan, cinayet suçundan girdiği hapishaneden tahliye edilir. Kan davalıları nedeniyle memleketi Urfa’ya dönemeyince dostu Müslüm’ün yanına gider. İkili, Marmaris’te buldukları bir inşaat işinde çalışmaya başlar. Kan davalıları, Alişan’ın izini Marmaris’e kadar sürer. Alişan, hasımlarının saldırısından yakınlardaki bir villada yaşayan sağır ve dilsiz Aslı’nın yardımlarıyla kurtulur. Zamanla Aslı ile Alişan birbirlerine âşık olurlar. Kaçarak yaşamanın yüküne dayanamayan Alişan, yeni bir karar verecektir.performer

8 Nisan 2016 22:53

HD formatında restore edilmesi gereken güzel filmlerden... genelde orhan gencebay ile çalışmış olan şerif gören 1 adette tatlıses filmi çekmiş.

Cevap Yaz

Mansuryıldırım

11 Ocak 2016 22:08

Film bir türkücü filmine göre oldukça başarılı bunda şerif gören in başarısı büyük filmde ibrahim tatlıses bence oyunculuk kariyerinin en iyi performansını göstermiş yaprak özdemiroğlu da rolünde oldukça iyiydi görüntü yönetmeni kaya ererez de iyi iş çıkarmış kısaca güzel bir türkücü filmi.

Cevap Yaz

yeniefsane

15 Mart 2014 10:13

iyi bir oyuncu bakışlarıyla oynayabilmeli,duygularını,düşünceleriyle gösterebilmeli derler ya.. işte tatlıses bu filmde böyle bir oyun sergilemiştir.Fazla konuşmaz ama bakışlarıyla mimikleriyle çok şey anlatır. Örneğin Alişan 'ın Aslının dilsiz olduğunu öğrendiği o sahnedeki bakışları ve hareketleri...Bu film çok sade bir film ama insana çok gerçekçi geliyor. bunun böyle olmasın usta yönetmen Şerif görenin çok büyük payı var. Hele Alişanın aslıya katil olduğunu kardeşinin nasıl öldüğünü anlattığı o sahne müthiştir.. orada oyunculuğun doruklarına çıkmıştır tatlıses..Ama o sahnede gerçekten ağlamıştır çünkü ofilm setinde 22 yaşındaki Mustafanın ölüm haberini almıştır..Cenazesine bile gidememiştir..Doğal olarak o sahnede kadeşten bahsedince zaten çok duygusal yapıya sahip olan Tatlıses fazla dayanamamıştır...

Cevap Yaz

bysiirtli56

27 Mart 2013 00:06

ibrahim tatlıses bu filmi o güzel şarkılarıyla süslememiş.belkide filmin tek eksik yanı o

Cevap Yaz

performer

9 Mart 2012 22:14

bu film bir şerif gören mucizesidir.

Cevap Yaz

eylül fırtınası

5 Ocak 2011 22:35

1980'li yılların ilk yarısına ait çok güzel anıları zihinlerde canlandıran,arabesk film yaftasına sahip olmasına rağmen oldukça ilginç ve sıradışı bir anlatıma sahip Şerif Gören filmidir..

Başında gezinen kan davası belası ile sürekli ölüm korkusu yaşayan Urfa'lı Alişan ile dünyalar güzeli dilsiz Aslı'nın öyküsüdür anlatılan.Sinemamızda sıklıkla işlenmiş kan davası ve imkansız aşk temalı bu filmi asıl ilginç kılan bir grup inşaat işçisinin gündelik yaşamlarını oldukça gerçekçi ve gözleme dayalı bir üslupla anlatmasıdır.Sıradan insanların monoton yaşamları ve sürekli tekrarlayan davranışları,alışkanlıkları abartısız bir biçimde verilmiştir.Alişan'ın uzaklara dalıp dalıp gittiği sahneleride eklersek şaka yollu da olsa sanki günümüz sinemasının moda tavrı olan minimalist sinema anlayışının öncüsüdür bile diyebiliriz.

1982 Dünya Kupası ve tabi ki Maradona adeta filmin başrollerinden birisini oynamaktadır.İşçilerin gün boyunca maç tahminlerinde bulunması ve ''Maradona Maradona kurban olma yaradana'' veya ''Siyah Beyaz değil renkli renkli'' gibisinden atışmaları filmin eğlenceli bölümlerini oluşturmuştur.

Film müziği kullanımı konusunda pekte ekonomik bir tavrı olmayan Şerif Gören, Burhan Bayar ve Arif Sağ'ın görkemli müziğini filmin özellikle son bölümlerinde hemen her sahnede kullanarak geleneğini bozmamış.Bir diğer geleneği olan solculuğunu vurgulamayı da Zülfü Livaneli'nin ''Çırak Aranıyor'' parçasının sözlerini Alişan'a söylettirmek suretiyle ihmal etmemiş.Filmlerinin bazılarında küçük bir rolde görünme merakını da yolda Alişan'a çarpıp hır çıkarmaya çalışan adam rolü ile gidermiş.Gereksiz ayrıntı zenginliği de bir çok filminde olduğu gibi bu filminde de mevcut.Filmin sonlarına doğru Yaman Okay ve arkadaşlarının gizlice havuza girdiği ve hiçbir fonksiyonu olmayan uzun ve sıkıcı sekans gibi.

İbrahim Tatlıses o dönemdeki Yalan,Yorgun,Günah filmlerinde olduğu gibi bu filmde de görece iyi ve samimi bir oyun sergilemiş.Keşke günümüzün patronluğa ve imparatorluğa oynayan İbrahim Tatlıses'i olmak yerine o dönemdeki müziğine ve sinemasına devam etseydi...

Yaman Okay ve Ali Tutal gibi güçlü oyuncuların varlığı ile de değer kazanan Alişan kimileri için oldukça sıkıcı ve anlamsız,kimileri içinse Tatlıses'in en iyi filmi..

Başta da söylediğim gibi şurası bir gerçek:Şüphesiz Şerif Gören faktörünün varlığından beslenen ve kusurlarına rağmen  gayet farklı ve orijinal,kendine özgü tatlara sahip,izlenmeye değer bir film..

Not:İzleyenler bilirler,Alişan'ın Aslı'ya katil olduğunu açıkladığı sahnede Tatlıses gerçekten iyi bir performans sergilemiştir.Ve bu sahnede gerçekten ağlamış.Sebebi film çekildiği günlerde erkek kardeşini bir kazada  kaybetmiş olmasıymış.

Cevap Yaz

MGUNAY

15 Eylül 2010 15:40

filmde konuşma çok az film müzikle görüntüyle adeta sessiz film tadında. Yaprak hanım gene çok güzel dilsiz olduğu filmin ortasından itibaren anlaşılıyor. Abdurrahman Palay dublajı İbrahim'e bu filmde çok yakışırdı. İzlediğim video sitesinde film galiba noktalanmadan bitiyor sonunu bilen arkadaş benimle paylaşırsa sevirim.

Cevap Yaz

kadir

3 Mart 2010 18:29

Pek fazla müzik (sarki) icermeyen bir Ibrahim Tatlises filmi. Ben pek begenmedim acikcasi.

Cevap Yaz

molloyadam

18 Eylül 2008 17:28

İnşaat işçilerinin denize girdiği, top oynadığı sahneler, kan davasının işlenme biçimi, her şey çok doğal ve çok başarılı. İbrahim Tatlıses önyargı oluşturmasın. Gerçekten çok sıcak bir filmdir. Filmde ayrıca Yaman Okay'ın Ve Ali Tutal'ın performansları da oldukça iyidir.

Cevap Yaz

FISTIK KAFA

8 Mayıs 2008 22:54

Güzel bir türk filmi.. Müzikler çok güzel.. hikaye çok inandırıcı...İnşaat işçilerinin canlandırılması son derece başarılı ...(Havuzda yüzme sahneleri çok eğlenceliydi)

Cevap Yaz
Yandex.Metrica