Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Endişe

Endişe

7,93

(9 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1975 1 Saat 19 Dk Dram Politik Dram, Politik

Yönetmen: Yılmaz Güney Şerif Gören Yılmaz Güney, Şerif Gören

Ülke: türkiye

Oyuncular: Ahmet Bayrak, Yılmaz Güney, Yaşar Gökoğlu, İnsel Ardan, Mehmet Eken, Nizam Ergüden, Ayşe Emel Mesçi, Kamran Usluer, Erkan Yücel, Elçi Mehmet Devamını Gör...

Ödüller: En İyi FilmEn İyi Erkek OyuncuEn İyi SenaryoEn İyi Görüntü YönetmeniEn İyi Yönetmen

Konusu : Film, kan davasından kurtulmaya çalışan bir pamuk işçisinin hikâyesini anlatır. Cevher ailesiyle birlikte Çukurova’da pamuk tarlalarında çalışan bir işçidir. Kan davası yüzünden düşmanları peşindedir. Kanlıları, Cevher’in önüne iki seçenek koyarlar: Ya kırk beş gün içinde kan bedelini ödeyecek ya da öldürülecektir. Tarlada uzun zamandır çalışan işçiler, çalışma koşullarına karşı birleşerek greve başlar. Birkaç gün greve katılan Cevher kendisine verilen mühletin azalmasıyla yeniden çalışmaya başlar. Bu sırada patronun adamlarından Osman, Cevher’den kızı Beyaz’ı ister. Cevher, yaşlı ve kötü biri olan Osman’ın yüklü miktardaki başlık parasını reddeder. Fakat süre gittikçe azalmaktadır.performer

13 Ocak 2018 22:30

yılmaz güney filmi yarım bırakmayıp tamamını kendi çekseydi eminim çok daha güzel bir film çıkardı ortaya... bu arada aşağıda 2011 yılında yaptığım yorumda yorumun bir kısmı Agah Özgüç'ün Yılmaz Güney kitabından alıntıdır o bölüm aynen şöyledir.............. Yılmaz Güney Adana'ya bağlı Yumurtalık ilçesinde Endişeyi çektiği sırada bir tartışma sonucu yörenin hakimi Safa Mutlu'yu silahla öldürüp tutuklandı (13 Eylül 1973). Olaydan sonra, asistanı yardımcı yönetmen Şerif Gören filmi tümüyle çekip bitirdi. Endişe, Gören'in yönetmen olarak ilk filmidir. Yılmaz Güney'in cinayet olayından önce çektiği ve oynadığı kamyonla Çukurova'ya geliş sahneleri filmin başında yer alır. Güney tutuklanıp hapse girince Cevher rolünü Erkan Yücel üstlendi. Ama acı bir tesadüf, Erkan Yücel filmi bitirdikten sonra bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti ve bu filmi izleyemedi.

Cevap Yaz

bemiradoo

5 Eylül 2016 04:13

Girişte çocuğun ağlayışı o döneme kadar anadoludan koparılmış acıların,yoksulluğun,sömürülüşün,tükenmişliğin... tamda bir özeti.

Cevap Yaz

performer

14 Kasım 2011 22:57

muhteşem, zaman zaman belgesel  tadında bir film. kan davası, emek ve direnişin öyküsü...  Yılmaz Güney Adana'ya bağlı Yumurtalık ilçesinde Endişeyi çektiği sırada bir tartışma sonucu yörenin hakimi Safa Mutlu'yu silahla öldürüp tutuklandı (13 Eylül 1973). Olaydan sonra, asistanı yardımcı yönetmen Şerif Gören filmi tümüyle çekip bitirdi. Endişe, Gören'in yönetmen olarak ilk filmidir. Yılmaz Güney'in cinayet olayından önce çektiği ve oynadığı kamyonla Çukurova'ya geliş sahneleri filmin başında yer alır. Güney tutuklanıp hapse girince Cevher rolünü Erkan Yücel üstlendi. Ama acı bir tesadüf, Erkan Yücel filmi bitirdikten sonra bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti ve bu filmi izleyemedi.

Cevap Yaz

kariz_ma_35

3 Nisan 2011 23:20

Pamuk tarlasında ırgatlık yapan işçilerin. Onlardan birisi olan. "Cevher" Erkan Yücel'in kızını kendine isteyen. "Çiftçibaşı" Nizam Ergüden'le anlaşamaması ile başlayan endişeli durum. Diğer yandan kan davalıları tarafından aranır cevher. Cevher'in kızı "Beyaz"' İnsel Ardan ırgatlardan birisine kaçar. Oda "Sino" Yaşar Gökoğlu'dur. Diğer işçiler taban fiyatlarını arttırmak için grev yapar. Fakat mecburiyeti olan "Cevher" Erkan Yücel ailesi ile çalışır. Ağa tarafından ödüllendirilir. Kanlıları ortaya çıkan cevher kaçmak zorunda kalır. Bu film beni duvar, zavallılar, umut , baba kadar etkilemesede yinede etki bırakmıştır bende. Film adana, çukurova taraflarında yöresel kıyafet ve şivesi ile çekilmiş. İyi bir güney filmi.

Cevap Yaz

ozkaracam

2 Ocak 2011 22:23

Endişe, bence Yılmaz Güney filmleri içinde "trajik duygu"yu en fazla yaşatan film. Şöyle ki: Başlık parası için kızını sevmediği, yaşlı bir adamla evlendirmeye çalışan, arkadaşları grev yaparken çalışarak, bir anlamda grev kırıcılığı yapan Cevher'in çok insani bir nedeni vardır: Can korkusu. Bu yüzden kızamazsınız ona, acırsınız. Cevher'in toplumsal ve ruhsal olmak üzere, iki boyutta yaşadığı çelişki, kaçınılmaz sona yaklaşırken o trajik duyguyu içinizde yaşarsınız. Umut'ta Cabbar'ın yaşadığı trajedi, umudun umutsuzluğa dönüşmesiyle ilgiliydi. Cevher ise, salt canını kurtarma kaygısıyla sınıfsal ve insani değerlerle çelişkiye düşmenin trajedisini yaşar. Bu vesileyle, Erkan Yücel'i saygıyla anıyorum.

Cevap Yaz

mawi yel

9 Haziran 2009 13:33

mükemmel bir film kesinlikle herkes izlemeli örgütlenmeyi vurgulamaştır çok çok güzel...

Cevap Yaz

asım mavzer

21 Temmuz 2008 15:38

Olağanüstü güzel ve gerçekçi bir filmdir..pamuk ırgatlarının durumu irdelenmiş ve feodal düzenin acımasızlığı işlenmiştir..''Endişe'' yoksul tarım emekçilerinin,pamuk ırgatlarının sorunlarını ortaya koyan son derece gerçekçi bir yapımdır..

Filmde keyifli bir sahne ararsak bir sahne var ki gerçekten çok keyifli idi;25 kuruş karşılığında portatif sinema makinası ile film izlettiren adam başlar filmi oynatmaya bu bölümde film karelerinin arasında gülümseyip göz kırpan bir Yılmaz Güney görürüz.işte bu sahne onun sevenlerinin yüzünde koca bir gülümsemeye sebeb oluyordu...

Cevap Yaz

firat_yilmaz

11 Ocak 2005 20:36

cok guzel bir film.. garibanlıgın,caresizligin,sefilligin aynası olmus bu film.... ırgatların cilesi anlatılmıs gercekten.... yılmaz güneyin eline saglık...

Cevap Yaz

erdincmert

5 Aralık 2003 19:07

oynadığı rolün hakkını vermiş erkan yücel en başarılı erkek oyuncu.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica