Mürüvvet Sim

Gerçek Adı Mürüvvet Sim Caymaz
Doğum Tarihi 23 Nisan 1929
Ölüm Tarihi 29 Temmuz 1983
Doğum Yeri Tekirdağ
Ölüm Yeri İstanbul

Biyografisi

Tiyatro - Sinema Oyuncusu/Tekirdağ'da doğdu. Gerçek ismi "Mürüvvet Sim Caymaz"dır. Sanat yaşamına Raşit Rıza Topluluğu'nda sahneye çıkarak başladı. Daha sonra Ses, Karaca ve Şen Ses tiyatrolarında oyn adı. 1952'den sonra sinemaya geçerek oyunculuk yaptı. 1980'de televizyon reklamlarında gözüktü. Ömrünün son yıllarında geçinebilmek için Beyoğlu'nda Milli Piyango bayiiliği yaptı.

Oyuncu (281)

Son Yorumlar (35)

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 26 Temmuz 2017 22:35:33

Bence Türk sinemasının en renkli oyuncularından biri
olarak neşeli canlı, kokoş, cadaloz, meraklı komşu, ha
birde ermeni gayri müslim kadın rolünü diyebilirim ki,
kimse ondan daha iyi oynayamaz Mekanı cennet olsun

Mr.Rcmnt avatar Mr.Rcmnt 20 Eylül 2016 23:32:55

10

En sevdiğim kadın oyunculardan biri... Benim için ilk 10dadır.. öyle başrol oyuncusuymuş cartmış curtmuş herkes, her şey bir yana Mürüvvet Sim bir yana... Diğer tüm düşüncelerim için bir önceki yorumda (lebkuchen) arkadaşımın yazdıklarının altına ben de imzamı atıyorum... Nurlar içinde uyusun... Allah rahmet eylesin...<3

lebkuchen avatar lebkuchen 27 Şubat 2016 03:16:48

10

Sevgili Mürüvvet Sim..O güzel Neseli canli,kimi zaman Kokos,kimi zaman Cadoloz,kimi zamnsa,Merakli bir Komsu Olarak..Bizim cocukluk hayatimizda,anilarimizda izi olan,Rolünü gercege ceviren,Her mahallede her evde Olan tiplemelerinizle,Ne kadar da usta bir sanatci oldugununuzu her gecen gün yerlerinizin dolmadigini görerek,daha cok üzülüyoruz...Mürrüvet Sim hayatinin her ne kadar Milli Piyango satarak gecindirmeye calismis olsa da,Son yillarinda düstügü büyük maddi sikinitlar,onu;Istanbulda,bir cok sahil seritinde,artik ürünler toplayarak,karnini doyurmaya calisitigini,düstügü bu durumdan dolayi,Kahrindan gururla öldügünü düsünüyorum..Nurlar icinde uyu...Büyük Snatci..

Yandex.Metrica