Filiz Akın

Gerçek Adı Suna Akın
Doğum Tarihi 2 Ocak 1943
Doğum Yeri Ankara
Eğitim Durumu Ankara Maarif Koleji

Biyografisi

Ankara Marif Koleji mezunu, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji bölümünü üçüncü sınıftan terk etti. 1962 Artist Sinema Yıldızı yarışmasında birinci seçildi ve aynı yıl Akasyalar Açarken (Memduh ün) 'le ilk kez kamera karşısına geçti. Film yönetmeni Atıf Yılmaz ve Fikret Hakan’la nişanlandı. Film yapımcısı Türker İnanoğlu'yla ve Ermeni işadamı Bubi Rubirstain'la evlenip ayrıldı. Yayıncı Encan Arıklı’yla birlikte oldu. Eski MİT Müsteşarı ve Paris Büyük Elçisi Sönmez Köksal'la evli. Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit ve Fatma Girik’le birlikte Kare-As olarak adlandırılan en büyük dört kadın yıldızdan biri oldu. 121 sinema filminin başrolünde oynadı. "Kolejli Kız" olarak anıldı. Türk sinemasının ilk sarışın Avrupai kadın yıldızı ve aynı zamanda en güzel ve zarif yüzlü kadını oldu. Ama sinema kariyerini kocasının şirketiyle sınırladığı için pek ciddi filmde yer alamadı. 1976’da Türk sanat müziği şarkıcısı olarak gazino sahnelerine çıktı, sinemadan gelip “assolist” olan ilk isim oldu ama sonra “solistaltı”na indi. Bu süreçte ünlü mafya İnci Baba (M. Nabi inciler) tarafırdan bıçaklatıldı. Uzun süre Paris'te yaşadı. 1989'da Geçmiş Bahar Mimozaları (Okan Uysaler)'ndaki "Hümeyra" tiplemesiyle çok parlak bir dönüş yapsa da devam etmedi. 1977’de “denetimli” dönemde TRT’de sunuculuk yapan ilk sinema yıldızı oldu. Bir dönem Paris sefireliği yaptı. 1990 başlarında sinema anılarını yazmaya başladı ama eski eşinin muhalefetiyle vaz geçip, onun yerine best-seller olan "Güzelliklere Merhaba" (1993) adlı bir kitap yazdı, kanserle mücadelesini anlattığı "Hayata Merhaba" (2005) da best-seller oldu. Kanser mücadelesine destek amacıyla "Sarı bilezik" ve "Mavi Bilezik" kampanyalarını başlattı, "Türkiye'de İşitmeyen Kalmasın" adlı işitme engelli çocuklara işitma cihazı sağlayan bir kampanyayı yürüttü.Artist, Hey, Kelebek/Hürriyet gibi gazete ve dergilerde köşe yazdı, halen Sabah gazetesinde köşe yazıyor. Bircan Silan Usallı’nın yazdığı “Dört Yapraklı Yonca” ve Pınar Çekirge'nin yazdığı "Başrolde Filiz Akın" adlı iki biyografi kitabı var. Hakkında “Bir Yudum İnsan-Filiz Akın” (Nebil Özgentürk-2006) adlı bir belgesel çekildi. 1971 Antalya Film Festivali’nde Ankara Ekspresi (Muzaffer Arslan)’yle “En İyi Kadın Oyuncu” seçildi. 2000 Antalya Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Onur Ödülü”, 2003 İstanbul Film Festivali’nde “Onur Ödülü”, 2004 ÇASOD “Emek Ödülü” aldı. 2006’da Süleyman Demirel Üniversitesi’nden “Fahri Doktor” ünvanı aldı.

Oyuncu (125)

Son Yorumlar (94)

MGUNAY avatar MGUNAY 02 Ocak 2019 10:10:49

10

Doğum günün kutlu olsun dünyanın en güzel kadını ve prensesi.

KlaraMiliç avatar KlaraMiliç 04 Kasım 2018 03:14:44

10

Güzelliğinden, zarafetinden, asaletinden hiçbir şey kaybetmeyen, sanatçılığının yanında eğitimiyle, kültürüyle de kendine hayran bırakan, zamanında yaralı haldeyken bile sahneye çıkacak kadar seyircisine karşı saygı ve sevgi besleyen, Paris sefiresi olduğu yıllarda ülkesini en iyi şekilde temsil etmiş olan aydın cumhuriyet kadını, insanın kendisine örnek almak isteyeceği, hayranı olduğum gerçek bir sanatçı Filiz Akın. Kendisini çok seviyorum. Dilerim bir gün kendisini uzaktan da olsa görme şansına erişebilirim. Canım Filiz Akın'a Allah'dan uzun ve sağlıklı yıllar diliyorum.

Kaptan34 avatar Kaptan34 27 Eylül 2018 20:39:28

10

Koleji Kızın Aşkı Filminde Sempatikliği sıcaklığı İçime İşlemişti Kadın Berberi Tamiri Parçası Karlı Dağdaki Ateş Benim De Kalbim Var Almanya Yarim Filmlerinin Yeri Ayrı Bende Onu Ekranlara İzlemek Ayrı Keyif Veriyor İnsana Yeşilçamın En Güzel Kadını

Yandex.Metrica