Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Tijen Par

Tijen Par

Doğum Yeri : Edirne

Doğum Tarihi : 16 Kasım 1936

Eğitim : Ankara Konservatuarı Tiyatro Bölümü

Ajans : Goldmine Management

Hakkında : Tijen Par, (d. 16 Kasım 1936, Edirne), Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı ve üniversite öğretim görevlisi. 16 Kasım 1936 yılında Edirne'de doğmuştur. Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan 1958 yılında mezun olan sanatçı, Haldun Taner'in Dışardakiler oyunuyla sahne hayatına başladı. Devlet Tiyatroları ve Gen-Ar Tiyatrosu'nda görev yaptı. Sinema ve dizi filmlerde rol aldı. Yönetmenlik denemesinde de bulunan Par, uzun süre seslendirme sanatçılığı yapmış olup, halen Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü'nde öğretim görevlisidir. Selvi Boylum Al Yazmalım filminde Türkân Şoray'ı seslendirmiştir.

İlgili Filmlercapitol

9 Aralık 2017 10:29

Selvi Boylum Alyazmalım Filmindeki Türkan Şoray Seslendirmesi Harikaydı.

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

19 Haziran 2017 00:50

Yeşilçam'ın içten naif yalın bir oyuncusu sanatçı. Bir o kadar kendini özgü başarılı bir seslendirme tonmayster Bence onore edilmesi gereken güzelde bir oyuncudur Sağlıklı bir yaşam dilerim

Cevap Yaz

Kaptan34

24 Temmuz 2016 19:27

Güzelliği ve oyunculuğu ile sinemaya büyük renk katmıştır

Cevap Yaz

MAVİ GÖZ

11 Haziran 2016 12:30

başrolde oynadığı filmler güzeldir acemi çapkın filmi seslendirmeyide güzel yapmıştır

Cevap Yaz

lebkuchen

8 Şubat 2016 15:23

Yillarca,Türk sinemasina,ve Tiyatrosuna vermis oldugu onlarca Tiyatro oyunu,Yüzlerce Sinema filmi,Belkide sayisini ve Kisisini unuttugu,yüzlerce seslendirme ile,Hayatimiza girmis,Usta bir oyuncu ve Dublaj "Sanat,cisidir"..En bilineni belkide Selvi Boylum Alyazmalim filmindeki,Asya,ya sesi ile vermis oldugu hayattir,Hani hepimizin bildigi Klasik cümle,Sevgi neydi? Sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti..Tümcesini,iste bu büyük ustanin sesinden dinledik ve o filmi sevdik..Burdaki en büyük basari,Türkan Soray,dan Önce Tijen Par,indir....Ne yazikki hakki,bu konuda istismar edilmis.Sanki Türkan Soray kendi sesi ile oynamiscasina,filmin basarisinin diger kadin Aktristi,Tijen Par,dan hic bir yerde söz etmemistir..Ettiysede ben duymadim.!...Söyle bir düsünün..Sinemamizin Dört Yaprakli Yoncasini,ve akabinde digerlerini.?...Acaba kendi sesleri ile oynasaydilar,o dönemlerde,sizce bu kadarmi sevilirlermiydiler..bu kadar basarili olabilirlermiydi,bence kesinlikle hayir.!...Zira daha bir cogu o dönemlerde kameraya bile bakmayi bilmezken,vede Türkce,ye Hakim bile degillerken,Iste bu Üstatlarimiz,Tijen Par,Jeyan Mahfi tözüm,Nevin Akkay,gibi onlarin ruh esi olmus,Bize o sanatcilari sevmemize vesile olmus isimlerdir..Oysaki bu Sanatcilarimizin ,sinema adina,farkli bir yeri ve ödülleri olmaliydi,Devlet Sanatciligi Ünvanlari bu sanatcilara verilmeliydi,bugün en yeteneksiz oyuncuyu,koyun kameranin önüne,verin arkadan,Iyi bir dublaji,Oyuncu,bile olmayan oyuncu bile kendini star zanneder..Iste Türk sinemasinin Yesilcamin o günden bugüne geldigi noktada,Dublaj sanatcilaridir,bu Oyunculari oyuncu yapan...Yoksa bir cogunun bence ne rol yetenegi nede,oyuncu isigi vardir..Iste bunu bu acigi kapatti bu dublaj ustalarimiz..

Cevap Yaz

alkorsuha

16 Ocak 2016 22:27

Çok tatlı bir ses!

Cevap Yaz

buyrun 05

5 Haziran 2013 15:30

çok başarılı ve değerli bir sanatçımızdır

Cevap Yaz

silvester

14 Nisan 2013 12:13

Tijen Par ın icraat listesine bakıyorum da,Gönülden ve içtenlikle helal olsun ,bravo demek istiyorum.Seslendirme deyip geçmeyin,oyunculuktan daha zordur.Şuan 70 li yaşlarda .Sağlık durumu ve geçim durumu nasıl acaba? Devlet,sadece vekiline sahip çıkıyor emeklilikte.Neden bu insanlar için bir bakım evleri ve sosyal alanlar projesi düşünmezler.Suriye den gelen ne idüğü belirsiz onbinlerce insana, bu değerli sanatçılarımızdan daha çok değer veriyorlar.Asıl isyanım buna................Silvester.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

17 Mart 2011 15:06

Sinemada ki, bulunduğu ilk yılların'da: Tarihi, efe filmleri gibi pek çok filmde başarıylada rol almış, daha sonradan dublaj'a başlamış ve halen günümüze değin bu işi sürdürmektedir. Ne hikmet. Bende onun o hüzün dolu ürkek ve titrek ses tonuyla hani? Birde "O" Selvi Boylum Al Yazmalım'da olan repliğini hiç unutamam. Bu nadide sanatçının'da sağlığı hep daim olsun...

Cevap Yaz

hakan samsun

27 Şubat 2011 11:29

acemi capkın da  izledim cok  begendim ayrıca seside  cok  güzel

Cevap Yaz
Yandex.Metrica