Fatma Girik

Doğum Tarihi 12 Aralık 1942
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Cağaloğlu Kız Lisesi

Biyografisi

İstanbul'da doğdu.1957 yılında ilk baş rolü olan, yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri'nin yaptığı Leke'ydi.Fatma Girik'in performansıyla dikkatlerden kaçmayacağı film, Memduh Ün'ün yönetmen liğindeki 1960 yapımı Ölüm Peşimizde'ydi. Memduh Ün’le tanışıklığı Girik’in hayatındaki dönüm noktalarından biri oldu.180'den fazla filmde rol aldı.

Senaryo (1)

Yapımcı (5)

Oyuncu (202)

Son Yorumlar (87)

Kaptan34 avatar Kaptan34 12 Kasım 2015 11:12:08

Ben onu en çok Cüneyt arkın ekrem bora izzet Günay ve Ediz hun ile yakıştırıyorum anne rollerine çok başarılı bir çok bayan sanatçımız annesi rolünde yer almıştır fatma belgen hülya Avşar gülşen bubikoğlu perihan savaş gibi oyuncuların annesi rolünd e yer almıştır filiz Akın la beraber bir filmde oynamasını isterdim oyunculuğunu vasat bulduğum bir oyuncu eşi sayesinde bir yerlere geldiğini düşünüyorum herşeye rağmen onu dağdan İnme namus kızım ölmeyen şarkı yıldız tepe vatan ve Namık Kemal Köroğlu ve halk çocuğu filmleriyle hatırlayacağım

oğuzzz avatar oğuzzz 24 Ekim 2015 17:51:25

10

Oyunculuk yeteneği olarak Hülya,Türkan ve Filizden daha önde gördüğüm, rolüyle özdeşleşen ,yetenekli bir oyuncudur, nasıl yaşam kavgası,meryem ve oğullarında iyi bir ana olduysa, postacı,kanlı nigar gibi farklı karakteri canlandırdığı filmlerde de ro lüne çok iyi ısınmış,, rollerinin hakkını vermiştir.

sinemaagresif avatar sinemaagresif 08 Ekim 2015 13:11:42

10

türk sinemasında anne rolünü en iyi canlandıran aktrislerden birisi fatma giriktir hiç şüphesiz. keza çoçuk oyuncuların yanı sıra cüneyt arkın tamer yiğit kadir inanır gibi bir çok oyuncunun annesi bile olmuştur filmlerde. tabi diğer rollerine haksı zlık etmemek gerekir o sadece anne değil aynı zamanda erkek fato şöför nebahat ve daha birçok unutulmaz karaktere imza atmış dev bir isimdir.

Yandex.Metrica