Oktay Yavuz

Doğum Tarihi 1 Ocak 1940
Ölüm Tarihi 21 Ocak 2021
Doğum Yeri Kayseri
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Lise

Biyografisi

Türk sinemasında 1963 ten beri ter türlü branşta yardımcı karakter rolünde oynamıştır.
Ekseri karakter kötü adam imajının yanı sıra yardımcı Jön olarak bir çok yapımlarda iyi rollerde çalışmaları ol duğu gibi komedi yapımlarında ki çalışmaları dışında bir çok Amerikan İngiliz Fransız Alman ve Arap yapımcıların Türkiyemiz de ki çalışmalarına da oyuncu olarak katkısı olmuştur. Ayrıca kısa metrajlı belgesel yapımlar dışında bir çok fotoroman yapımları da vardır.
Sinemaya geçişi okul yıllarında okul içi müsamere ve piyeslerine olan aşırı ilgisi ve de babasının sanata aşırı düşkünlüğü dolayısıyla olmuştur.
Türk sinemasına 500 (beşyüz) ün üstünde sinema filmi armağan etmiştir.
1974 ten sonra halen Almanya'nın Remscheid şehrinde ikamet etmektedir.

Oyuncu (232)

Son Yorumlar (15)

aybicekurtkız avatar aybicekurtkız 02 Şubat 2021 13:12:30

10

Genellikle yardımcı oyuncu ve kötü adam rollerinde tanıdığımız bir isimdi. Yaşlılık halini Nubar Terziyana benzetiyorum nedense tip olarak. Ne yazık ki vefat etmiş. Allah rahmet eylesin.

Göztepe avatar Göztepe 31 Ocak 2021 23:22:29

10

Yeşilçamın yeri doldurulamaz isimlerinden biriydi fiziksel olarak aynı kulvardaki İbrahim Kurt ile birbirlerine benzetirdim ne yazıkki yakın zamanda kaybettik Allah rahmet eylesin.

Tamer.Yiğit avatar Tamer.Yiğit 27 Aralık 2019 03:16:52

10

Battal Gazideki çok güzelsin İzebella repliğini hiç unutmam. Ünal Gürelin sesi en çok ona giderdi. Tabi Erdoğan Esenboğa seside çok giderdi rahmetliye. Ölüme Koşanlar, Battal Gazi Geliyor, Kabadayının Sonu, Beş Milyoncuk, Acı, Ağıt, Canlı hedef oynad ığı bazı filmlerdir.

Yandex.Metrica