Ahmet Açan

Doğum Tarihi 1 Ocak 1923
Ölüm Tarihi 1 Ocak 1995
Doğum Yeri Balıkesir
Ölüm Yeri Mersin

Biyografisi

Ahmet Açan, tiyatro ve sinema sanatçısıdır.28 Aralık 1924'te Balıkesir’de doğdu. Susurluk İlkokulu, Balıkesir Ortaokulu ve Balıkesir Lisesi’nde okudu.
Ahmet Açan sanat hayatına, Salih Tozan’la birlik te Balıkesir Halkevi’nde amatör olarak sahneye çıkarak başladı (1940). Sonra Kemal Sahir, Sadi Tek tiyatroları ile Anadolu’yu dolaşmıştı. İstanbul’da Azak, Küçük Opera, Nejat Uygur, Tevhid Bilge, Vahi Öz topluluklarında çalıştı. Kenan Büke Tiyatrosu kadrosunda yer aldı. Çok sayıda sinema ve reklam fiminde oynadı.
Yeşilçamda genelde esnaf, mahalle sakini, patron gibi rollerde gördüğümüz emektar oyuncudur. Kemal Sunal ile tanıdığımız Ahmet, genelde masum rolündedir. Çünkü yüz ifadesi kötü karakterini ona yakıştırmamıştır. Ağırlıklı olarak 80'li y1llarda Kemal Sunal filmlerinde oynadı.Yaklaşık 130 filmde oynamıştır.

Oyuncu (178)

Son Yorumlar (11)

vatansever10 avatar vatansever10 30 Mart 2017 00:44:57

8

Yeşilçam' da filmlerimizi güzelleştiren insanlardan birisidir.Karakter oyunculuktan öteye gidemese de gözlerimizin aşina olduğu bir oyuncumuzdur.Allah rahmet eylesin.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 23 Aralık 2016 20:11:56

10

karakter oyuncusu olarak çok başarılı bulduğum bir abimizdir. kemal sunal filmlerine renk kattığı gibi serdar gökhanın bazı filmlerine de renk olurdu. değişik rollerde oynardı. bazen babacan, bazen üçkağıtçı, bazen tefeci ,bazen iş adamı, bazen yoksu l bir işçi. doktor civanım ve davaro daki rolleri çok iyiydi. karanlık yıllar filmindede gayet iyi bir iş çıkarmıştı.allah rahmet eylesin.

silvester 16 Eylül 2011 17:05:09

Ahmet Açan ı çok severdim.Tam bir Türk insanını tasvir ediyordu filmlerinde.Özellikle, fedakar mahalleliyi çokiyi oynuyordu.En şaşalı yıllardaki filmlerde oynadı ve o da,unutulmazlar listesine girdi.Mekanı cennet olsun.......Silvester.

Yandex.Metrica