Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Yılmaz Köksal

Yılmaz Köksal

Doğum Yeri : Kırşehir

Doğum Tarihi : 15 Temmuz 1939

Ölüm : 2015-10-22

Eğitim : Tophane Sanat Enstitüsü

Hakkında : Polis bir babanın oğlu olarak 1939'da Kırşehir'de doğdu. Basın ressamı, çizgi roman çizeri Yücel Köksal'ın (10 Ağustos 1936 Kırşehir) kardeşidir. İstanbul Tophane Sanat Enstitüsü'nde okudu. Bir süre gemilerde çalışarak Avrupa'yı dolaştı. 1965'te Tunç Başaran'ın, Orhan Kemal'in aynı adlı romanından uyarladığı "Murteza" adlı filmde "Dubara" rolünü oynayarak, tiyatrodan sinema oyunculuğuna geçti. Uzun süre ikinci derecede rollerde gözüktükten sonra 1970'de Çetin İnanç'ın yönettiği "ÇEKO" adlı filmle baş rol oyunculuğuna geçti. Filmin iş yapması üzerine şansı açılarak vurdulu kırdılı filmlerin aranan oyuncusu oldu. Sinema oyunculuğunun yanı sıra sahneye çıktı.1980'de Muzaffer İzgü'nün aynı adlı eserinden Tümay Dane'nin TRT televizyonuna uyarladığı "MAHMUT MANGAL" adlı Tv dizisinde baş rolü oynadı. İlerleyen yıllarda oyunculuğunu sinema ve Tv dizilerinde sürdürdü. Bazı filmlerin senaryolarını yazdı. bir süre dudullu hastanesin'de yoğun bakımda yatan usta oyuncumuz 22 Ekim 2015 günü prostat kanseri nedeniyle vefat etti..

İlgili FilmlerKartalTibetTutkunu

27 Ağustos 2017 03:03

Avantür macera filmlerle ön plana çıkan, diğer rolde de başarılı olabilen pozitif bir oyuncu Mekanı cennet olsun

Cevap Yaz

Kaptan34

20 Mayıs 2017 09:46

Allah Rahmet Eylesin her rolün hakkını veren bir oyuncuydu

Cevap Yaz

cooladam

5 Mart 2017 00:34

allah rahmet eylesin. çok neşeli, güleç,iyilik sever bir insandı

Cevap Yaz

MAVİ GÖZ

11 Haziran 2016 10:15

allah rahmet eylesin çok güzel macera filmleri vardı alaadinin lambası maceraya bayılırım zehir hafiye

Cevap Yaz

hasankef

9 Aralık 2015 23:43

başrolde olduğu filmler genellikle avantür filmlerdir.yardımcı oyuncu diye bilinir ve sinemamızın en değerli oyuncularındandı.kabadayı rollerine çok yakışıyordu özellikle.mekanı cennet olsun

Cevap Yaz

AlınYazısı

14 Kasım 2015 08:57

Kelimeler yetersiz kalır, Boğaza düğümlenir. İçinde bir sızı olur insanın. Hele birde O gençliğin o güzel yılların yaşantısını sıcak masum filmleriyle izlemişsen. Yılmaz KÖKSAL , Bir Yiğitti, Aslandı. Mertti cesurdu, Kahramandı. ve Asla Sadakatsizlik yapmazdı. Hep iyiyi oynadı kötünün karşısında oldu. Yüzüne yansırdı bunlar göz bebekleri gülerdi. Şen şakrak tavırları Hareketli yerinde duramaz hareketleri hep beğenilirdi. Komediyide iyi oynardı Yılmaz Köksal, Seyircinin neye güleceğine hangi harekete tebessüm edeceğin iyi bilirdi. Göçüp gitti Şimdi, Ardında yüzlerce film bırakarak. O Akıllarda hep yerinde duramayan iyi kalpli cesur adam olarak kalacak, Nur İçinde Uyusun Yeşilçamdan bir yıldız daha kaydı

Cevap Yaz

mimarsinan

27 Ekim 2015 16:08

Hareketli, güler yüzlü, işinin ehli ve çalışkan ağabeyimiz.Türk Sinemasının unutulmayacak, her zaman rahmetle anılacak sanatçılarından. Mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

liondaddy

26 Ekim 2015 12:07

Yılmaz Köksal...1970'li yılların kovboy-macera-aksiyon denilince akla gelen Yeşilçam efsanesi isimlerden birisi, Türk Sineması büyük ustalarını birer birer kaybediyor, ne kötü. Sırrı Elitaş, Levent Kırca, Memduh Ün ve dahası.. Hepsine Allah rahmet eylesin, biz onları izleyerek büyüdük. Hiç bir zaman unutmayacağız bu güzel insanları.

Cevap Yaz

Göztepe

24 Ekim 2015 16:09

Türk sinemasının neferlerinden birisini daha maalesef kaybettik Yılmaz Köksal arkadaşlarında söylediği gibi fötr şapkalı kovboy avantür tarzı filmleriyle hafızalara kazandı. Filmlerde şartlar ne kadar ağır olursa olsun şartları tiye alan espritüel rolleriyle özdeşleşti. Üstelik ne siyasete bulaştı herhangi bir olumsuz duruma düşmedi. Daha çok kariyerinde başrol,ikinci adam rollerinde gidip geldi bana kalırsa yaşını pek fazla göstermeyen aktörlerdendi Cüneyt Arkın ile iyi arkadaşlardı Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

sinemaagresif

24 Ekim 2015 15:30

sinemamızdan bi yıldız daha kaydı. yılmaz abiye allahtan rahmet diliyorum.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica