Tarık Akan

Gerçek Adı Tahsin Tarık Üregül
Doğum Tarihi 13 Kasım 1949
Ölüm Tarihi 16 Eylül 2016
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Gazetecilik Enstitüsü

Biyografisi

1949 da İstanbul'da doğdu. Gerçek adı Tarık Üregül'dür. Öğrenimini tamamlamak için, satıcılık, balıkçılık, ticaret gibi çeşitli işlerde çalıştı. Gazetecilik Enstitüsü'nü bitirdi. Bir arkadaşının ısrar ı üzerine katıldığı Ses Dergisi'nin yarışmasında birinci oldu. 1971'de 192 boyu ve düzgün fiziğiyle kısa sürede üne kavuştu.     Önceleri romantik rollerde rakipsiz bir oyuncu oldu. 1978'den sonra toplumsal içerikli filmlerde oynayarak ününü sürdürmeye devam etti. 1973'te "Suçlu", 1978'de "Maden" filmleriyle Altın Portakal, 1972'de Gazetecilik Enstitüsü ve çeşitli gazetelerin düzenlediği yarışmalarda en iyi oyuncu ödüllerini kazandı.

Bir süre'dir.karaciğer rahatsızlığıyla mücadele eden oyuncumuz Tarık Akan fenalaşınca hastaneye kaldırılmıştı.durumu kritikleşen oyuncumuz dün gece saat 01.00 civarın'da hastane'de vefat etti. cenazesi 17,09,2016 salı günü yani yarın teşvikiye camiin'den kılınacak ikindi namaz'ının ardından Bakırköy,zuhurratbaba mezarlığına defnedilecektir.

Senaryo (1)

Oyuncu (121)

Son Yorumlar (152)

mkurtsen avatar mkurtsen 17 Eylül 2018 09:32:08

10

Şu an anımsayamadım.bir yerlerde okumuştum sevilen, topluma mal olmuş kişiler için ölüm sözcüğü yerine kayboluş sözcüğünü kullanıyordu. Bende öyle yapayım kayboluşunun üzerinden 2 yıl geçmiş, ne çabuk? Zamanın işi yok, koşup duruyor.
Onu özlüyoruz, f ilmlerde oynamasada arada bir çıkar muhalif ve demokrat kişiliği ile kimseden korkmadan, çekinmeden düşündüğünü söylerdi.
Halkın sanatçısı idi, Onu özlüyoruz, yalnız ben mi? Ailesi, Taş Mekteb'inin öğrencileri,arkadaşları,izleyicilsi bütün Türkiye.
Filmografisine bakın, ilk yılları hariç genellikle bütün filmleri güzeldi, seçerek oynuyordu.
Kars'ta çektiği son fimi Deli Deli Olma'yı kendi parası ile çekmiş, hatırı sayılır bir rakam zarar etmişti Üzgün değil, kırgındı.
Yeni nesiller bilmez Tarık'ın 2002 de Erdal Öz editörlüğünde çıkardığı "ANNE KAFAMDA BİT VAR" isimli kitabı var.

12 Eylül 1980 askerî darbesinin hemen ardından, 1981 başlarında, Almanya’da yaptığı bir konuşma yüzünden yurda dönüşünde tutuklandı. Tutuklanmanın nedeni, bir gazetenin manşete çıkardığı yanlı ve yalan haberdi. Böylece uzun bir yargılanma süreci başladı. Siyasî Şube, sorgulanmalar, itilip kakılmalar, aşağılanmalar, soğuk hücreler, bitli fareli koğuşlar, ne kadar yattı bilmiyorum, zannedersem uzun sürmedi. suçsuzluğunu kanıtlayıp çıktı.
Kitapta o dönem yaşadıklarını yazıya döküp anlatmıştı. Kitabı alıp okuduğumu hatırlıyorum. Kitaplıkta aradım, bulamadım. Herhalde birine verip, unutmuş olacağım.. Kimse oda iade etmedi
Genç sevenlerine salık veriyorum, alıp okusunlar. Dili döndüğünce anlatmış.
66 Yaş ölüm için erken bir yaş. özellikle Tarık Akan için çok erken, ne kadar kırgın olsa yaşasa idi .geride birkaç güzel film daha bırakırdı.
Yolu ışıklı olsun, Allah gittiği yerde rahatlık versin. Türk halkı onu
hiç unutmayacak.

Ronaldinho.Gaucho avatar Ronaldinho.Gaucho 15 Mayıs 2018 23:19:36

10

Allah rahmet eylesin. Hababam Sınıfı'ndaki Damat Ferit rolü unutulmazdı.

Siyahbeyaz1972 avatar Siyahbeyaz1972 19 Aralık 2017 22:11:56

10

Hala bazen inanamıyorum 1 yılı geçti vefatının üzerinden.Sinemanın gelmiş geçmiş en yakışıklı jönü

Yandex.Metrica