Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Adem İle Havva

Adem İle Havva

7,90

(10 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 30 Dk Duygusal Macera Duygusal, Macera

Yönetmen: Şerif Gören Şerif Gören

Ülke: türkiye

Oyuncular: Sibel Işıl, Rana Cabbar, Erdal Özyağcılar, Sibel Turnagöl, Tarık Akan, Tuncay Akça, Ayfer gür, Yan Croosnan, Yeşim Karakazan, Sinan Evin Devamını Gör...

Konusu : Münir Kozan (Tarık Akan) iki korumasıyla birlikte (Erdal Özyağcılar – Rana Cabbar) tatilini geçirmek üzere Antalya Akdeniz Klüp’e gelir. Cennet gibi bir ortamda farklı ülkeler ve farklı kültürlerden gelen insanlar tatil yapmakta ve eğlenmektedirler. Münir çevresinde kadınlara düşkünlüğü ile tanınmış biridir. Yanından bir dakika bile ayrılmayan iki koruması onu bu tutkusundan bir türlü vazgeçiremezler. Münir aynı otele tatile gelen ve çok özgürce yetiştirilmiş Can (Sibel Turnagöl) ile tanışır. Genç kızdan etkilenir. Başlangıçta davranışlarını itici ve çok komik bulsa da, Can da genç adamla ilgilenmekten kendini alamaz. Onun kaba görünüşünün altında romantik bir yanının olduğunu keşfeder. Sonunda olanlar olur ve iki genç kendilerini tutkulu bir aşk ilişkisinin içinde bulurlar. Can’ın ailesi kızlarının ısrarı ile tanıştıkları Münir’den pek hoşlanmazlar. Üstüne üstlük Münir’in memleketteki uzatmalı sevgilisi de tatil köyüne gelince ortalık iyice karışır. Bu karışıklık iki sevgilinin arasında incir çekirdeğini doldurmayan anlamsız tartışmaların çıkmasına neden olur. Sonunda genç kıza evlenme teklif eden Münir, ataerkil yapısından kaynaklanan korumacı tavrıyla artık Can’ın tüm davranışlarını kontrol altına alıp baskı uygulamaya başlar. Can ve Münir arasında karşılıklı gerilim artıcı davranışlar öyle bir boyuta ulaşır ki, sonuçta iki ayrı kültür ve yaşam biçiminin farklı bireyleri olan iki aşık için ayrılık kaçınılmaz olur. Bu arada komik olaylar birbirini izlerken Can’dan ayrılan Münir hiç zaman yitirmeksizin çoktan yeni bir avın peşine düşmüştür bile…Yorgun

10 Nisan 2020 21:35

Filmin orjinalini bulup izledim orta şeker bir film.

Cevap Yaz

MGUNAY

3 Eylül 2018 22:53

Deniz sahiline gelen Adanalı bir kabadayı sahilde bir kıza aşık olur. İlk başlarda ilişki iyiye giderken zamanla adamın aşırı kıskançlıkları kızı çileden çıkartan bir hal alır. Eğlenceli bir filmdir.

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

10 Eylül 2017 16:59

Öncelikle filmin jenerik ismini.. bu film konsenptile de, bağdaştıramadım. Aslında modern sayılır bir film. Eski yeşilçam filmlerini atıfta bulunan hafif bir ironi de söz konu Tarık AKAN'nın salon jön olarak Sibel TURNAGÖL ile son dönem iyi bir jöndam olduğu.. Şerif GÖREN'nin yönetmen olarak tarzı dışıda çektiğı, deneysel güzel bir film izlenir.

Cevap Yaz

oğuzzz

11 Ağustos 2011 02:21

tarık akanın salon filmlerinden sonra, bu filmdeki hali ,  sanki başka bir insanmış gibi geliyor, tarık akan gerçekten her role giren bir aktör yeri gelince bebek yüzlü ,yeri gelince esmer sanabildiğimiz ender jönlerimizdendir, filmdeki müziklerde çok özgündür, izlemenizi tavsiye ederim

Cevap Yaz

eylül fırtınası

16 Temmuz 2011 00:49

Ayhan Işık'lı Belgin Doruk'lu kimi hafif komediler istisna,sanırım Türk Sineması'nın modern anlamda ilk romantik-komedi denemelerinden birisidir.

Şerif Gören'in Alişan adlı filminin,uzun ve durağan planları ve minimalist tavrı ile 2000'li yıllar sinemasına yön ve şekil veren Nuri Bilge Ceylan,Zeki Demirkubuz,Semih Kaplanoğlu,Özcan Alper gibi yönetmenlerin filmlerine esin kaynağı olduğunu daha önce belirtmiştim.Tabi ki bu değerlendirmem bir parça abartı ve espri içermekteydi.Aynı mantıkla,Adem ile Havva adlı çalışması ile Şerif Gören'in,son yıllarda çok popüler olan  olan romantik-komedi türünü çok önceleri keşfettiği söylenebilir.

Adem ile Havva,farklı kültürel ve entelektüel boyuta sahip bireyler arasında da aşk olabilir mi? Olursa da nereye kadar gider? gibi sorulara cevap arayan,iddiasız ama oldukça şirin bir güldürü.

"Biz ayrı dünyaların insanlarıyız Şermin,asla bir araya gelemeyiz" repliğini herhalde bilmeyen,duymayan yoktur.Yeşilçam'ın klişe replikleri konulu listelerde  ve "geyik muhabbetlerinde" sıkça yer bulan bu cümleden de anlaşılacağı gibi Yeşilçam öteden beri ayrı dünyaların insanlarının açmazlarla dolu aşklarına kameralarını yöneltmiştir.Ancak,ayrı dünyalar tamlaması ile kastedilen ekonomik açıdan farklı tabakalara mensubiyet veya zıt yaşam tarzlarıdır.Fabrikatör kızı-manavın oğlu aşkı veya liseli kız-kabadayı aşkları gibi..

Daha önceki bir yazımda belirlediğim gibi,çiftler arası kültürel çatışma ve dünyayı algılama,yorumlama anlamında uyumsuzluk, 1980'ler itibarı ile sinemamızda irdelenmeye başlanmıştır.

Adem ile Havva filmi de bu anlayışla kotarılmış  bir film.Ancak amacı ve derdi bu çelişkileri enine boyuna,biraz da dönemin ruhuna uygun şekilde "entel" bir dil ve söylemle sorgulamak değil.

Amaç,kerli ferli,altın kolyeli,pos bıyıklı ve tepeden tırnağa Anadolu kokan bir mafya babası ile Umberto Eco romanları okuyan,Avrupa kültürü ile bezenmiş güzeller güzeli narin bir kızın beraberliğinden doğacak olası komik durumları kullanarak hoşça vakit geçirtecek,neşeli bir film ortaya çıkarmak.

Amaca ulaşıldığı rahatlıkla söylenebilir.Oldukça başarılı bir mafya parodisi de filme lezzet katan bir başka unsur.Tarık Akan ve o dönem Şerif Gören'in gözdelerinden olan Sibel Turnagöl hoş bir çift oluşturmuşlar.Erdal Özyağcılar ve  Tuncay Akça'nın varlığı da hiç şüphesiz filmi daha bir izlenir kılıyor.Şerif Gören'de bu filminde,mesaj kaygısından uzak,rahat,diğer filmlerine nispeten daha düz ve derli toplu bir anlatım tutturmayı başarmış.

Bir Şerif Gören filmi olması itibarı ile,fazla bir beklenti içerisine girilirse hayal kırıklığı yaratabilir.Beklentilerin en alt seviyede tutulması durumunda ise oldukça keyifli bir 80'ler filmi.

Filmle ilgili önemsiz bir ayrıntı:Bu film ile İbrahim Tatlıses'in Gülümse Biraz adlı filmi ayni tatil köyünde çekilmiş.Aynı mekanlarda iki ayrı film ekibi eş zamanlı olarak çalışmış.

 

 

 

Cevap Yaz

B a r b a r o S

20 Ekim 2008 22:26

Sibel TURNAGÖL'e rağmen güzel bir film olmuş. Tarık AKAN almış götürmüş filmi. Erdal ÖZYAĞCILAR, Rana CABBAR'da ayrı bir tat katmış filme. Özellikle Tuncay AKÇA'lı sahnelere dikkat edin derim:)

Cevap Yaz

emre84

15 Şubat 2008 10:36

Güzel ve başarılı bir film

Cevap Yaz

serhan2

1 Şubat 2008 18:29

EN KÖTÜ ANIMDA BU FİLM KENDİMİ İYİ HİSSETMEM YARDIMCI OLDU NE DİLERSEN EŞİNE OGELİR BAŞINA SEV SEVİL DÖV DÖVÜL BU FİLM ÇOK AMA ÇOK GÜZEL Bİ FİLM SİBEL TURNAGÖL ZATEN BU FİLMDE DEVLEŞMİŞ GÜZELLİĞİ VE OYUNCULUGUYLA İNSAN SEYREDERKEN AŞIK OLUYOR

Cevap Yaz

erkan_2236

3 Ağustos 2007 03:03

Tarık Akan'ın rolü alışılagelmişten biraz farklıydı.Çok güzel olmasada izlenebilir...

Cevap Yaz

flashdance

4 Haziran 2006 01:59

tarık akan\'ı diğer jön aktörlerden ayıran her rolü üstlenebilme yüksek oranda başarı gösterme yetisi bu filmde de görülüyor erdal özyağcılar ve tuncay akça\'ya da dikkat derim sibel turnagöl ün en başarılı rolünüde eklersek bu film izlenir diyorum

Cevap Yaz
Yandex.Metrica