Orhan Gencebay

Gerçek Adı Orhan Kencebay
Doğum Tarihi 4 Ağustos 1944
Doğum Yeri Samsun-Atakum
Eğitim Durumu Konservatuvar

Biyografisi

Orhan Gencebay ya da gerçek adıyla Orhan Kencebay (d. 4 Ağustos, 1944; Samsun, Türkiye) Türk besteci, ses sanatçısı, şair, enstrümanist, aranjör, müzik yapımcısı, müzik direktörü ve aktördür.

Arabesk müzik olarak adlandırılan, fakat kendisinin bu terimi "yanlıştır ve eksiktir" gerekçesiyle reddedip Serbest Türk müziği, özgür Türk müziği, serbest çalışmalar ve Gencebay müziği gibi kavramlarla adlandırdığı, 1960'larda yayılan Türk müziği tarzının yaratıcı ve öncülerindendir. Gencebay, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısıdır.

Oyuncu (39)

Müzik (18)

Son Yorumlar (56)

erhaab avatar erhaab 03 Ekim 2017 03:23:20

10

Türk Müziğinin 1 numarasıdır benim için.

Berlin flarmoni orkestrasına Türkiyeden girmiş tek eserin sahibidir Akşam Güneşi ile.

Türk Müziğine orkestrasyon ve parkisyonu getirerek renklilik getirmiştir.

Led Zeppelin 1974 yılında Orhan Gencebay'ın ri tm ve rifflerinden çok etkilendiklerini ve altyapısından faydalandıklarını söylemiştir.

30 civarında enstrümanı gözleri kapalı çalar, elektro bağlamanın mucididir.

Beethoven'ın 9.senfoni eserini piyanoda tersten notasız çaldığını gören Barış Manço kendisi için ''50 yıl geriden takip ediyoruz'' demiştir.

70 milyondan fazla satışla tüm zamanların en çok satan sanatçıları listesine Türkiyeden giren tek kişidir.

Roll dergisine göre kendisi kusursuz bir caz saksafoncusu, amerikalı death metal grubu nile'a göre ''çok etkilenilen ama asla taklit edilemeyen bir usta'' kendisi.

Dünya çapında bir müzik adamıyken aynı zamanda son derece iyi de rol yapar sinemada. Normalde son derece ağır ve donuk bir duruşu varken kamera önünde son derece bereriklidir.

Allah uzun ömür versin.

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 20 Haziran 2017 14:13:42

Severek dinlediğim oyuncu olarak izlediğim beğendiğim bir sanatçı. Sağlıklı yaşam dilerim

sinemaadamı avatar sinemaadamı 06 Aralık 2016 20:31:47

10

orhan babayı anlatmaya kelimeler yeter mi ? bence yetmez :) ama gene de anlatmaya çalışalım. orhan baba arabeskin 4 dev isminden biri. orhan baba ne demek hatasız kul olmaz demek. orhan baba demek bir teselli ver demek orhan baba demek sen hayatsın b en ömür demek . başta bi sürü güzel şarkısı olmakla beraber bi sürü güzel filmi var. büyük üstad osman sedenin en çok tuttuğu isimlerden biridir. vazgeç gönlüm filmindeki perfonması resmen oskarlıktı. bir insan daha sürüsü bir şarkıcı abimiz ancak bu kadar iyi kendini rolüne verebilir. o filmde kardeşi uğruna hayatını bile feda etmişti. ilk filmi bir teselli ver ve sev dedi gözlerim adlı filmlerini ben hiç tutmam ama 1973 ten itibaren ben doğarken ölmüşüm filmiyle kendini göstermeye başlıyor. ordada tam oskarlık bir perfonmas sergiliyor hemen bir yıl sonra dertler benim olsun filmin çekiyor karpuzcu sabahattin rolünü hiç bir zaman unutamam :) bu ne büyük oyunculuk ne muhteşem bir ses hatasız kul olmaz , batsın bu dünya,bıktım hergün ölmekten,çilekeş , yarabbim em şarkı olarak hem de film olarak tam bir şaheser niteliğindeydi. aslında çilekeş acı hayat filminden esinlenerek çevrilmişti film değil orhan baba müthişti. müjde ar ve hülya koçyiğitle çevirdiği filmleri de çok güzel ama en güzel film 1 ben doğarken ölmüşüm 2 dertler benim olsun 3 vazgeç gönlüm. 3 ünü de oskar verilmeliydi bence. işte bikaç cümleyle orhan babayı anlatmaya çalıştım ama yetmez gerçekten de :)

Yandex.Metrica