Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Kaptan

Kaptan

8,15

(20 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 28 Dk Duygusal Duygusal

Yönetmen: Zeki Alasya Zeki Alasya

Ülke: türkiye

Oyuncular: Ayşin Atav, Zafer Ergin, Yılmaz Kurt, Mehmet Samsa, Hakkı Kıvanç, Mehmet Ali Güngör, Yusuf Çetin, Kadir Kök, Nezih Tuncay, Suat Sungur Devamını Gör...

Konusu : Uçarı ve birazda hovarda olan Orhan kaptanın gemisine,geç ödenen bir senet yüzünden haciz gelir.Borçlandığı adam kasabanın zengin eşrafından biridir.Orhan kaptan gemisini hacizden kurtarmak için kamyonetiyle yola çıkar. Yolda Melek adında bir kıza rastlar ve kızı kamyonetine alır.Yolda kız yüzünden bir sürü aksilikler olur.Fakat Orhan senet için acele etmektedir.Sonunda zengin alacaklının villasına ulaşır.Fakat alacaklı adam Orhanı tersler ve villasından kovar.Bu sırada Meleğin bu adamın kızı olduğunu öğrenir.Dönüşte intikam için Meleği kaçırır.Yolculuk esnasınde Orhanla Melek arasında duygusal bir aşk başlar.KralAkrep07

27 Temmuz 2019 13:02

hoş sıcak bir film , yönetmen zeki alasya olduğuna çok şaşırmıştım

Cevap Yaz

Trakyalı95

23 Nisan 2016 17:38

Oyunculuklar gayet başarılı. Çoğu arabesk filmin aksine gayet eğlendirici bir filmdir. Tavsiye ederim.

Cevap Yaz

fahri.07

9 Ekim 2015 17:51

çok harika bilm orhan gencebay ve hülya avşar süper oynamışlar.10/9

Cevap Yaz

performer

1 Aralık 2014 21:39

orhan gencebay ve hülya avşar hayranları dışında kimseye birşey vermeyen vasat bir film.

Cevap Yaz

kentet

6 Ocak 2014 16:27

begendigim bir film zafer ergin sesi çok yakışmış. ayrıca orkestranın söyledigi şarkıda çok güzeldir.

Cevap Yaz

bysiirtli56

27 Mart 2013 00:51

orhan gencebayın komediyi barındıran tek filmi eğlendirdi.keyf veren bir yapıt

Cevap Yaz

benimsinema

27 Eylül 2012 21:07

tipik bir arabesk filmi oldugunu düsünmüyorum...yönetmen zeki alasyaya diyecek bir lafim yok ama, suphi teknikerin daha iyi yazdigi filmleri var... seslendiren sanatcilari yakistiramadim hülya ve orhana, calan sarkilarida pek begenmedim... orhanin dövüstügü sahnelerde yapmacik...

Cevap Yaz

FOSTERKANE

9 Kasım 2011 21:48

bu film bir amerikan filmininden uyarlama (calıntı, alıntı ben kibarca türk versiyonu diyorum)

şimdiye kadar tüm yabancı filmlerinden yapılan türk filmlerinin orjinal ismini verdim ama bu filmin orjinalinın ismini bulamadım ne orjinal filmin ismini hatırlıyorum ne o filmde oynayan bir oyuncuyu yoksa filmin ismini bulmak kolay olurdu. filmin orjinali 70 lerin sonundan 80 li yillarin ilk yarısında kadar moda olan bir road movie filmi (bu tarzın en ünlü filmi walter hill in yönetigi 48 hrs. filmi galiba), bugün bu tarz filmleri yeniden izlemek veya bulabilmek cok zor.

ama yinede bu filmin bir amerikan road movie filminden yapıldıgı belli oluyor. 1. filmin akışı aynı bir amerikan road movie filmi gibi illeriyor, bizde genelde böyle yol filmleri yoktur (ömer kavur un yol filmleri dısında). 2. orhan karakterinin hareketleri ve davranısları bir türk macosu veya magandasının hareketleri degil, bu karakter road movie filmlerinde cokta gördügümüz bir amerikan macosunun davranısları. 3. bu filmin bir benzerinde cüneyt arkın cekmistir (gırgır hafiye/1986) birebir aynısı degil, arkın komedi tarzında cekmıs filmini. simdi su soru akla geliyor : niye arkın 80 li yillarda zeki alasya nın bir filminin benzerini ceksin (zaten bir bakima rekabet icindeler).  tabii ben bunlari filmin orjinali gördügümden dolayı biliyorum yoksa bende kaptan filminin bir amerikan filminden alıntı oldugunu bilemezdim. hatırladıgım kadarıyla amerikan filminin bu filmle tek farkı, onlar daha masraflı bir film yapmıslar mesela yangın sahnesi (ormanda külübenin yandıgı sahne) gibi ama hollywood filmlerini dünyaya satıgından bu gayet normal.

kaptan filmi benim begendigim bir film degil.bundan evvel zeki alasya kadir inanir la da farklı bir film (doktor) yapıyım demıs ama bunu (bence) basaramamıstı aynısı bu film icinde gecerli, gencebay in önceden oynadıgı arabesk filmlerinden farklı bir film yapıyım demıs ama olmamıs. eylül fırtınası üyenin yazdıgı gibi gencebay in seslendirmeside olmamıs, zafer ergin in sesi gencebay a yakısmamıs ama madem abdurrahman palay olmasında film farklı olsun diye düsünmüsler bari onun yerine kamran usluer ın olsaydi (bence daha iyi olurdu).

ama tüm bunlara ragmen bu filmin gencebay hayranları icin bir önemi var. filmde calan "ben secerim kaderimi" sarkısını gencebay ın hic bir albümünde yoktur, yayımlanmamıs bir sarkıdır.  bu sarkının bestesi sonradan cemal safi nin sözleriyle (güzelsin sarkının ismi) hasret rüzgarları albümünde yer almıstı.yani bu filmde calan versiyonu bulmak imkansiz.

Cevap Yaz

eylül fırtınası

10 Ekim 2010 10:06

Kısaca kaçırılan veya rehin alınan kişinin,bir süre sonra kaçıran veya rehin alana kişiye yakınlaşması,ondan yana tavır alması hatta aşık olması olarak özetlenebilecek ''Stockholm Sendromu'' sinemasal anlamda işlenmeye çok elverişli bir materyal olduğu için dünya sinemasında olsun ülkemiz sinemasında olsun defalarca kullanılmıştır.Bizde çekilmiş olanlarından bazılarını hatırlayalım...Yaban,Yarabbim,Rüzgar,Mavi Boncuk,Mavi Mavi,Deniz Yıldızı,Delicesine,Alışırım,Vahşi Gelin,Ölüm Yolu..

Kaptan filmi de  kaçıran ve kaçırılan arasında doğan kaçınılmaz aşk üzerine yapılmış bir film.Ancak Orhan Gencebay'ın klasik dram filmlerinden biri değil .Töreler,namus uğruna işlenen cinayetler,kan davası,hastalık derecesinde sevdalar,sevilen için ölümü göze alma,abartılı fedakarlıklar vb..gibi kavramlar yok.Bu sefer içine aksiyon ve komedi sosu da katılmış hoş ve neşeli bir aşk filmi tercih etmiş Orhan Gencebay..İyi de etmiş.İddiasız ve Yeşilçam standartlarında bir anlatımı var ama çok sevimli bir film.

Zafer Ergin'in seslendirmesi Orhan Gencebay'a hiç yakışmamış.Bunun dışında göze batan bir yanı yok filmin.Yönetmen Zeki Alasya tarafından Devekuşu Kabare'nin Nezih Tuncay ve Ali Yalaz gibi değerli oyuncuları da misafir oyuncu kontenjanından filme dahil olmuş.

Sonuç olarak hoşça vakit geçirmek,zıpkın gibi bir Orhan Gencebay ve güzelliğinin altın dönemindeki Hülya Avşar'ı birarada izlemek ilginç olur diyenler için Kaptan yerinde bir seçim olacaktır.

Cevap Yaz

performer

1 Ocak 2010 19:17

orhan gencebay'ın nadir kötü filmlerinden.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica