Erdal Tosun

Gerçek Adı Erdal Tosun
Doğum Tarihi 9 Nisan 1963
Ölüm Tarihi 30 Kasım 2016
Doğum Yeri İstanbul , Türkiye
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı

Biyografisi

Erdal Tosun (d. 9 Nisan 1963, İstanbul), sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu.
Yeşilçam aktörlerinden Necdet Tosun'un oğludur. Kardeşi Gürdal Tosun da kendisi ve babası gibi bir oyuncuydu. 1980 yılında B eyoğlu Fındıklı Lisesinden mezun oldu. 1981 yılında Mine adlı filmle sinemaya başladı. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarından mezun oldu. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarından mezun olduktan sonra Özel Tiyatroyu kurdu. Daha sonra Antalya Devlet Tiyatrosunda göreve başladı. Son olarak Murathan Mungan'ın Mezopotamya Üçlemesi adlı oyununda oynadı ve Devlet Tiyatrolarındaki görevinden ayrılıp BKM Oyuncuları arasına katıldı. Bunların yanında çeşitli filmlerde ve dizilerde rol aldı. Bunlardan biri olan Yarım Elma'da canlandırdığı "Medeni Karpuz" karakteriyle söylediği kıroyum ama para bende repliğiyle tanınır.

Oyuncu (114)

Son Yorumlar (33)

Kleberson avatar Kleberson 05 Aralık 2016 13:17:53

10

cok iyi bir oyuncuydu beni cok güldürmüstü allah rahmet eylesin nur icinde yatsin babasi ve kardesi gibi kendisininde genc yasta ölmeside cok üzücü

Göztepe avatar Göztepe 03 Aralık 2016 21:58:40

8

Pek fazla izleme şansı bulamadığım bir oyuncuydu söylenecek herşeyi arkadaşlar sağolsun dile getirmişler. Babası ve kardesiyle genç yaşta Erdal Tosun'da aynı kaderi paylaştı Allah rahmet eylesin trafik kazasında genç yaşta vefatı çok üzücü oldu Erdal Tosun'ada çok yazık oldu :(((.

tevfikcakmak avatar tevfikcakmak 01 Aralık 2016 05:34:11

10

30 Kasım 2016 Çarşamba günü sabahı İstanbul,Sarıyer'de geçirdiği trafik kazasında vefat ettiğini duyunca çok üzüldüm.Rahmetli babası Necdet Tosun da Almanya'da geçirdiği trafik kazası sonrası İstanbul'a getirilmiş,on gün sonra hastahanede vefat etmiş ti.Kardeşi Gürdal da genç yaşta vefat etmişti.Hepsine Allah'tan rahmet dilerim.

Yandex.Metrica