Sevda Ferdağ

Gerçek Adı Lütfiye Dumrul
Doğum Tarihi 15 Ağustos 1942
Doğum Yeri Edremit-Balıkesir

Biyografisi

1958 yılında çevirdiği ilk filmindeki başarısızlık sonucu Almanya'ya yerleşen Ferdağ, ablasının ısrarlarıyla yeniden sinemada yer almak üzere Türkiye'ye döner. "Azrailin Habercisi" filmiyle beklemediğ i bir ilgi gören sanatçı, vamp rolleriyle arka arkaya birçok filmde yer alır. Salon komedileri ve "sabun köpüğü" tabir edilen filmlerde başrol, daha kalıcı filmlerde ise yardımcı kadın oyuncu rollerinde oynayan Sevda Ferdağ, Türk filmlerine ilginin azaldığı bir dönemde geçinebilmek için sahneye çıkarak (1968) şarkı söylemiştir. Ferdağ, 150'yi aşkın sinema filminde rol almış bir sinema emekçisidir.

Oyuncu (162)

Son Yorumlar (38)

aysenazan avatar aysenazan 18 Haziran 2018 16:53:38

8

Yeşilçam'da güzel kadın çok var ama ben Sevda Ferdağ kadar feminen, dişi bir kadını ne bizim sinemamızda; ne de dünya sinemamızda gördüm.

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 13 Haziran 2017 20:19:39

Yeşilçam'ın olmazsa olmazı, Tanrı vergisi baş döndüren güzeliğiyle oyunculuğu bütünleşmiş solmayan bir yıldız Sanatçımızı sağlık dolu bir yaşam dilerim.

Kaptan34 avatar Kaptan34 30 Ocak 2017 13:10:19

10

Beni heyecanlandıran bir oyuncu ekranlarda onu görmek çok samimi oyunculuk çok yakışıyor yetenekli bir oyuncu güzel bir kadın her rolün hakkını verebilen bir oyuncu kötü kadından daha çok baş rollerde olmalıydı bence Yeşilçam da iz bırakmayı başarmış tır Aslan Yürekli Kabadayı Kanun Benim Galatalı Fatma Helal Olsun Ali Abi istanbulun kızları sonsuz geceler casus kıran ve seninle son defa filmleri en başarılı Filmleriidir

Yandex.Metrica