Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Sevda Ferdağ (Lütfiye Dumrul)

Sevda Ferdağ

Doğum Yeri : Edremit-Balıkesir

Doğum Tarihi : 15 Ağustos 1942

Hakkında : 1958 yılında çevirdiği ilk filmindeki başarısızlık sonucu Almanya'ya yerleşen Ferdağ, ablasının ısrarlarıyla yeniden sinemada yer almak üzere Türkiye'ye döner. "Azrailin Habercisi" filmiyle beklemediği bir ilgi gören sanatçı, vamp rolleriyle arka arkaya birçok filmde yer alır. Salon komedileri ve "sabun köpüğü" tabir edilen filmlerde başrol, daha kalıcı filmlerde ise yardımcı kadın oyuncu rollerinde oynayan Sevda Ferdağ, Türk filmlerine ilginin azaldığı bir dönemde geçinebilmek için sahneye çıkarak (1968) şarkı söylemiştir. Ferdağ, 150'yi aşkın sinema filminde rol almış bir sinema emekçisidir.

İlgili Filmlerenigmacuture

19 Kasım 2018 17:24

şuh ve baştan çıkaran kadın rollerinin hakkını veren çok güzel emektar oyuncu. kapıcılar kralında efsanedir.

Cevap Yaz

aysenazan

18 Haziran 2018 16:53

Yeşilçam'da güzel kadın çok var ama ben Sevda Ferdağ kadar feminen, dişi bir kadını ne bizim sinemamızda; ne de dünya sinemamızda gördüm.

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

13 Haziran 2017 20:19

Yeşilçam'ın olmazsa olmazı, Tanrı vergisi baş döndüren güzeliğiyle oyunculuğu bütünleşmiş solmayan bir yıldız Sanatçımızı sağlık dolu bir yaşam dilerim.

Cevap Yaz

Kaptan34

30 Ocak 2017 13:10

Beni heyecanlandıran bir oyuncu ekranlarda onu görmek çok samimi oyunculuk çok yakışıyor yetenekli bir oyuncu güzel bir kadın her rolün hakkını verebilen bir oyuncu kötü kadından daha çok baş rollerde olmalıydı bence Yeşilçam da iz bırakmayı başarmıştır Aslan Yürekli Kabadayı Kanun Benim Galatalı Fatma Helal Olsun Ali Abi istanbulun kızları sonsuz geceler casus kıran ve seninle son defa filmleri en başarılı Filmleriidir

Cevap Yaz

yasak75

26 Ekim 2016 20:15

Çok başarılı bir oyuncu ve samimi

Cevap Yaz

MAVİ GÖZ

11 Haziran 2016 11:48

filmleri çok güzel harika oyuncu

Cevap Yaz

sinemaadamı

17 Ocak 2016 15:41

sevda ferdağ büyük bir oyuncu. zamanında tamer yiğitle evlenecekmiş ama sonradan nişanı atmışlar tamer onun çok kaprisili bir kadın olduğunu iddia ediyor.kaprisini bilmem ama çok güzel çok değerli çok büyük bir oyuncu. kendisine alev koral ve nevin akkaya dublajları çok iyi gidiyor. drama ve macera filmlerindeki perfonmansları süper. kapıcılar kralında kemal sunalla çok komik sahneleri vardı.ferdi baba derbeder de platonik bir aşk besliyordu.ordaki rolündede çok iyiydi. ayrıca sefiller de filiz akının veremden ölen temizlikçi ve fakir annesini en güzel şekilde oynamıştı. kartal tibet, tamer yiğit, ayhan ışık, yılmaz güney,cüneyt arkın,kemal sunalla çok iyi bir uyumu var. kendisine uzun ömürler diliyorum.

Cevap Yaz

mncelik

27 Ağustos 2015 22:46

“……….Sevda Ferdağ Baylan Pastanesine girdiği anda herkes nefesini tutardı” . Ah Beyoğlu Vah Beyoğlu, SALAH BİRSEL

Cevap Yaz

mehmetbuyukgezici

17 Ağustos 2015 17:13

çok beğendim sanatçı hem fizik olarak hemde oyuncu olarak. türk sinemasının gelmiş geçmiş en güzel kadınlarından...

Cevap Yaz

mansuryildirim

31 Temmuz 2014 06:40

sadece sinemada değil dizilerdede hala iyi performansıyla büyülüyor

Cevap Yaz
Yandex.Metrica