Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Sami Hazinses (Samuel Uluç)

Sami Hazinses

Doğum Yeri : Diyarbakır

Doğum Tarihi : 30 Ağustos 1925

Ölüm : 2002-08-23

Eğitim : İlkokul

Hakkında : Ermeni asıllı Türk vatandaşı sinema oyuncusu. 1925 yılında Diyarbakır'da doğan Hazinses, ilkokuldan sonra çalışmak için İstanbul'a geldi. 1953 yılında Mahir Canova'nın yönettiği, Cüneyt Gökçer, Atıf Kaptan ve Muhterem Nur'un oynadıkları "Kara Davut" filmindeki rolle sinema oyunculuğuna başladı. Sonraki yıllarda çevirdiği filmlerle rolleri büyüyen Hazinses, Türk sinemasının unutulmaz komedi sanatçıları arasına girmeyi başardı. Hazinses, oyunculuğunun yanı sıra güfte ve beste çalışmaları yaptı. Sanatçının, "Bir Dilbere Müpteladır Deli Gönlüm" adlı eserini Zeki Müren seslendirmişti.

İlgili FilmlerSarpBayhan

18 Eylül 2016 06:23

Bebek Gibi Maşallah filminde oradan oraya taşınan bir ölüyü oynamıştı yanlış hatırlamıyorsam.

Cevap Yaz

vatansever10

12 Eylül 2014 13:28

din,dil,mezhep ne olursa olsun farketmez.yeterkı topluma,o ülkeye güzellikler katılsın. sami hazınseste bunu ömrü boyunca çok güzel bırsekılde yapmıstır...ALLAH rahmet eylesin....

Cevap Yaz

by_carisma351

23 Mart 2014 23:00

Çok seviyorum. Çok çok önemli bir oyuncu..

Cevap Yaz

silvester

17 Şubat 2012 00:53

Sami Hazinses,sinemamıza çok ama çok emeği geçmiş,güzellikler katmış,eşsiz bir insandı.Ermeni olması bana dahada çok güzel şeyler yazmam gerektiğini vurguluyor.Bir Nubar Terziyan a ne kadar yazılırsa,Sami Hazinses içinde, o kadar övgülü yazılmalı diye düşünüyorum.Ermeni sanatçıların sinemamıza ne kadar güzellikler kattığını,olmazsa olmazlar diyebilecek kadar içten ifade ediyorum.Mekanı cennet olsun........Silvester.

Cevap Yaz

KralEmrah88

31 Aralık 2011 14:29

Sinemamizin en iyi karakter oyuncularindan biriydi , 300 e yakin filmde oynamis ve herzaman ayri bir renk katmistir , buyuk ustadir , ama oda malesef hakettigi yere gelememistir , son yillarini bildigim kadariyla yoksulluk icinde gecirmis ve bir kac yardim sever insanin yardim ettigini hatirliyorum , cok uzucu ...gayrimuslim olmasi onemli degil ....nediyelim Allah taksiratini affetsin , Mekani cennet olsun .

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

10 Aralık 2010 18:45

"Kendi janrı'n da iyide bir oyuncuydu.. Sinemaya belli hizmeti olmuştur. O'nun Gayrimüslim olması pek bi'şeyi değiştirmez! ruhu şad olsun..."

Cevap Yaz

eylül fırtınası

5 Ekim 2010 19:33

Aşçı Cevat Kurtuluş'un yaptığı birbirinden leziz yemekleri gizlice mideye indirmeye çalışırken son anda kurtulurdu kepçeyi kafasına yemekten..

Cevat Kurtuluş'la beraber köşkün iyi niyetli ve vefalı emektarlarını oynadılar yıllarca ve az didişmediler köşkün bahçesinde..Kavga da etseler onların ki yalancıktan kavga idi.Yılarca izleyicileri güldürdüler siyah beyaz düşler ülkesinde.

Sami Hazinses genellikle esas oğlanın temiz kalpli,iyiliksever,azıcık safçana,becereksiz ve sakar arkadaşı rollerinde de göründü.Beceriksiz ve saftı ama ölüme götürseler ser verip sır vermeyecek kadar da mert ve cesurdu.Ne kadar komik görünsede yüzünün orta yerine çökmüş hüznü bir türlü gizleyemezdi.

Ayni zamanda müzikle ilgiliydi.Bestekardı.Şoför Nebahat filminde kendi bestelediği ve söylediği ''Derdimi Kimlere Desem'' şarkısıyla içlenen Münir Özkul ''Ulan kurukafa bu ses senden mi çıkıyor'' diye hayret ederdi yeteneğine..

Son yılları yokluk ve sefaletle boğuşmakla geçti.İstiklal Caddesi'nde o sefil günlerine çok kere şahit olmuştum.

Sonrasında birgün o da göçtü gitti diğer arkadaşları gibi.Sami Hazinses ya da gerçek ismiyle Samuel Uluç..Kendisi bir Ermeni idi ve herkes bunu öldüğünde öğrenmişti.

Cevap Yaz

kemre_emre_76@hotmai

23 Temmuz 2010 14:30

Cenazesi kilisede kaldırılmıştı.

Cevap Yaz

bodom

21 Haziran 2009 14:57

harika bir oyuncu ve tam bi sanatçı çok sayıda besteside vardır

Cevap Yaz

erakman

10 Haziran 2009 08:02

  gerçek bir emektar ama oyunculuğunu hiç bir zaman beğenmedim.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica