Hulki Saner

Doğum Tarihi 24 Temmuz 1925
Ölüm Tarihi 20 Temmuz 2005
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İstanbul Üniversitesi

Biyografisi

Kimya Fakültesi'ni bitirdi ve ardından ABD'ye giderek bir yıl ihtisas yaptı. Yurda dönünce İstanbul Belediye Konservatuvarı'nın Şan Bölümü'nde eğitim gördü. Bir süre besteler yaptı. Hulki Saner Caz To pluluğu adı altında bir müzik topluluğu kurdu ve çeşitli gazinolarda çalıştı. İstanbul Operası'nda "Tosca"da," Scardia" rolünü oynadı. Sinemaya 1956'da "Kalbimin Şarkısı" ve "Beş Hasta Var" filmlerine fon müziği yaparak başladı.Aynı yıl "Sanat Film"i kurarak yapımcılığa geçti ve "Pusu" filmini yaptı.Daha sonra "Arı Film", "Bronz Film" ve "Saner Film"i kurdu. 1958'de "Sevmek Günah Mı?" filmiyle yapımcılığının yanı sıra yönetmenliğe geçti. Filmlerinin çoğunun senaryosunu yazdı. Bazılarında küçük roller oynadı. Şirketiyle film dağıtımcılığı da yaptı. Genellikle müzikal-komedi tarzı filmler çekti. Sadri Alışık'ın baş rollerini oynadığı "Turist Ömer" serisi filmlerle büyük bir başarı yakaldı.

Yönetmen (80)

Senaryo (69)

Yapımcı (149)

Oyuncu (2)

Eser (4)

Son Yorumlar (9)

murat1984 24 Ağustos 2018 11:28:05

Sinemamızın en önemli yönetmen ve yapımcılarındandır.Turist Ömer tiplemesini sinemamıza kazandıran kişidir.Hemen her türden film çekmiştir ama komedi filmleri daha güzeldir.Ayrıca doğum tarihi değişik kaynaklarda 1921 1923 ve 1925 olarak gösteriliyor bu sitede de 25 olarak yazıyor ama mezar taşında 1921 doğumlu yazıyor demekki doğru olan 21 doğumlu olduğu bende bir yerden 14 Şubat 1921 doğumlu olarak görmüştüm sanırım doğru doğum tarihi bu bilginiz olsun.Allah rahmet eylesin.

yeşilçam1987 28 Mart 2018 22:19:35

9

herkes sadri alışığı efsane yapan turist ömerden bahsediyor.tamam turist ömer filmleri çok güzel ama ben müjdat gezenle yaptığı filmleri daha çok seviyorum.1975 yılında müjdat gezenin komedyen tarafını ortaya çıkartan filmlerin yönetmenidir..kamerama n olarak en çok rafet şirinerle çalışmıştır..yönettiği mükemmel filmlerle yetinmeyip yapımcı kimliğiylede birçok filmde yer almıştır..yeşilçam ona çok şey borçludur....sadri alışık vahi öz mualla sürer müjdat gezen gibi isimlerle harika ve asla unutulmayacak filmler çekmiştir..nur içinde yatsın..

mansurx avatar mansurx 16 Ağustos 2016 20:51:29

7

Hulki saner ilk filminden son filmine hep gişe ve seyirci kaygılı filmler yapmış türk sinemasına bir çok popüler film kazandırmış değerli bir sinemacıydı yeşilçam da yapımcı,yönetmen ve senarist olarak epey film yapmış memur sinemacı olarak görülen p opüler sinemacıların içinde en başarılarından dı en bilinen filmleri turist ömer serisidir allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Yandex.Metrica