Danyal Topatan

Gerçek Adı Ahmet Danyal Bayrı
Namı Camoka
Doğum Tarihi 1 Ocak 1916
Ölüm Tarihi 26 Eylül 1975
Doğum Yeri Tarsus/ İçel, Mersin
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İlkokul

Biyografisi

Ermeni asıllı Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu.
Gerçek ismi Danyel olan aktör ortaokul 1. sınıfta eğitimini yarım bırakarak seçimini Yeşilçam'dan yana yapmış ve sinemaya 1953 yılında çekilen Dra kula İstanbul'da filmi ile giriş yapmıştı. Yüzlerce filmde karakter oyuncusu olarak rol aldı. Karaoğlan filmlerinde canlandırdığı Camoka karakteri ile kitleler tarafından tanındı. Topatan, 26 Eylül 1975 tarihinde akciğer kanserinden ölmüştür.

Oyuncu (274)

Son Yorumlar (44)

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 02 Ağustos 2017 13:51:19

Küçük yaştandır, sinema'nın bir çok alanında yoğrulup
katkıda bulunmuş olmak usta bir oyuncu adına takdiri
şayan bir durum olmalı. Oda onca rol aldığı karakterin
için de Kartal TİBET ile karşılıklı da oynadığı "Karaoğlan
Camoka'nın İntikamı" Adlı fil mdeki "Çamoka" karakter
ile en az bir başrol oyuncusu kadar ünlü Ülke sathında
daha iyi tanınır şöhretli isimdir artık O Ruhu şad olsun

sinemaadamı avatar sinemaadamı 15 Nisan 2016 12:26:38

yeşilçamın en önemli karakter oyuncularındandır. daha çok yılmaz güney, irfan atasoy, kartal tibet ve behçet nacar filmlerinde görülürdü. hep serseri ,esrarkeş, hovarda rolleri oynardı bazen babacan bazen de azılı bir hayduttu. kendisine timuçin caym az, rıza tüzün, süha doğan, kamuran usluer,erol günaydın ve pekcan koşar dublajı çok yakışırdı en önemli rolleri tarkandaki kedi ve örümcek, karaoğlandaki camoka, canlı hedefteki aspirin osman, adanalı kardeşlerdeki yankesici, büyük beladaki büyük patron rolleridir. en çok yılmaz güney filmlerine yakışırdı. hem çirkin kralla hem taçsız kralla çok güzel bir uyumu vardı. sanki danyal olmasa film yapamaz gibi düşünürdüm çünkü hangi irfan atasoy filmine baksam vari hangi yılmaz güney behçet nacar filmine baksam var o gerçekten olmazsa olmazlardandı devdi büyük bir sanatçıydı.saygılar. allah rahmet eylesin.

mncelik 03 Ekim 2015 20:51:24

“Yıl 1975’ti aylardan da galiba Eylül. Şişli Camisi’nden bir cenaze kalkıyordu. Kalabalığı oluşturanların büyük bir çoğunluğu Yeşilçam’ın set işçileri, kavgacılar ve çileli yardımcı oyunculardı. Aradan yıllar geçmiş tabutu taşıyanlar arasında Kudret Karadağ’ı, Baki Tamer’i, Yadigar Ejder’i, Atilla Ergün’ü, Necip Tekçe’yi, Sivori Necdet’i ve Adnan Mersinli’yi anımsıyorum. Elbette başkaları da vardı… Dedim ya aradan yıllar geçmiş.
Şişli Camisi’nde eller üstünde taşınan kim di ? Danyal Topatan… Yeşilçam’ın en çirkin adamı belki de. Berduş, serseri ve esrarkeş. Hayal meyal Tarlabaşı’nın pis sokaklarındaki evi anımsıyorum. Danyal Topatan, Kadir Savun ve ben. Biz neden bu evdeydik. Bir kadının eviydi bu. Kimin sevgilisiydi o? Danyal’ın mı, Kadir’in mi ? O gece orada sabahlamıştık. Rakılı ve dumanlı bir geceydi… Ve Danyal Topatan’ın içi esrar dolu sigara kağıdını diliyle yapıştırdığını görür gibi oluyorum...
Şimdi Danyal yok.. Bir Eylül öğlesinde onu sırtlarında taşıyarak son yolculuğuna uğurlayanlardan Yadigar Ejder, Atilla Ergün de yok..” (Agah Özgüç-Türk Sineması’nın Marjinalleri ve Orjinalleri)

Yandex.Metrica