Danyal Topatan

Gerçek Adı Ahmet Danyal Bayrı
Namı Camoka
Doğum Tarihi 1 Ocak 1916
Ölüm Tarihi 26 Eylül 1975
Doğum Yeri Tarsus/ İçel, Mersin
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İlkokul

Biyografisi

Ermeni asıllı Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu.
Gerçek ismi Danyel olan aktör ortaokul 1. sınıfta eğitimini yarım bırakarak seçimini Yeşilçam'dan yana yapmış ve sinemaya 1953 yılında çekilen Dra kula İstanbul'da filmi ile giriş yapmıştı. Yüzlerce filmde karakter oyuncusu olarak rol aldı. Karaoğlan filmlerinde canlandırdığı Camoka karakteri ile kitleler tarafından tanındı. Topatan, 26 Eylül 1975 tarihinde akciğer kanserinden ölmüştür.

Oyuncu (266)

Son Yorumlar (42)

mncelik 03 Ekim 2015 20:51:24

“Yıl 1975’ti aylardan da galiba Eylül. Şişli Camisi’nden bir cenaze kalkıyordu. Kalabalığı oluşturanların büyük bir çoğunluğu Yeşilçam’ın set işçileri, kavgacılar ve çileli yardımcı oyunculardı. Aradan yıllar geçmiş tabutu taşıyanlar arasında Kudret Karadağ’ı, Baki Tamer’i, Yadigar Ejder’i, Atilla Ergün’ü, Necip Tekçe’yi, Sivori Necdet’i ve Adnan Mersinli’yi anımsıyorum. Elbette başkaları da vardı… Dedim ya aradan yıllar geçmiş.
Şişli Camisi’nde eller üstünde taşınan kim di ? Danyal Topatan… Yeşilçam’ın en çirkin adamı belki de. Berduş, serseri ve esrarkeş. Hayal meyal Tarlabaşı’nın pis sokaklarındaki evi anımsıyorum. Danyal Topatan, Kadir Savun ve ben. Biz neden bu evdeydik. Bir kadının eviydi bu. Kimin sevgilisiydi o? Danyal’ın mı, Kadir’in mi ? O gece orada sabahlamıştık. Rakılı ve dumanlı bir geceydi… Ve Danyal Topatan’ın içi esrar dolu sigara kağıdını diliyle yapıştırdığını görür gibi oluyorum...
Şimdi Danyal yok.. Bir Eylül öğlesinde onu sırtlarında taşıyarak son yolculuğuna uğurlayanlardan Yadigar Ejder, Atilla Ergün de yok..” (Agah Özgüç-Türk Sineması’nın Marjinalleri ve Orjinalleri)

kadelli 07 Mart 2013 20:34:14

10

1974 te kıbrıs çıkarması öncesi antalyada kamp kuran askerlere eğlenceli gösteriler yapmış. babam da oradaymış, komiklik falan yapmış, tarsuslu olduğunu söylemiş.

sharapnell avatar sharapnell 07 Mayıs 2012 05:39:05

10

birçok filmdeki karakter rollerinden tanıdığım bir oyuncu. ah güzel istanbul'da bakkal, tarkan filmlerinden birinde kedi, altın tabancalı ajan'da babalık, delisin'de ali şen'in yancısı berber, yaşar ne yaşar ne yaşamaz'da sanırım patron rollerindeydi .bazı filmlerde (genelde başrol oyuncularının balıkçı, oduncu vb. rollerinde) bu adam da bu role uymamış fiyakası çok gelmiş dememe rağmen, onu izlediğim hiç bir filminde oynadığı role aykırı durmamış. sanki bütünleşmiş. hiç yadırgamamışım onu.yalnız, bilmeden ne çok izlemişim danyal topatan'ın son filmi olan delisin'i. halbuki şurayı okuyana kadar hiç dikkat etmemiştim o filmin, oyuncusu olduğu son film olduğunu. bir dahaki rastlamamda sadece onun için izleyeceğim. nur içinde yatsın.

Yandex.Metrica