Danyal Topatan

Gerçek Adı Ahmet Danyal Bayrı
Namı Camoka
Doğum Tarihi 1 Ocak 1916
Ölüm Tarihi 26 Eylül 1975
Doğum Yeri Tarsus/ İçel, Mersin
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İlkokul

Biyografisi

Ermeni asıllı Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu.
Gerçek ismi Danyel olan aktör ortaokul 1. sınıfta eğitimini yarım bırakarak seçimini Yeşilçam'dan yana yapmış ve sinemaya 1953 yılında çekilen Dra kula İstanbul'da filmi ile giriş yapmıştı. Yüzlerce filmde karakter oyuncusu olarak rol aldı. Karaoğlan filmlerinde canlandırdığı Camoka karakteri ile kitleler tarafından tanındı. Topatan, 26 Eylül 1975 tarihinde akciğer kanserinden ölmüştür.

Oyuncu (263)

Son Yorumlar (41)

kadelli 07 Mart 2013 20:34:14

10

1974 te kıbrıs çıkarması öncesi antalyada kamp kuran askerlere eğlenceli gösteriler yapmış. babam da oradaymış, komiklik falan yapmış, tarsuslu olduğunu söylemiş.

sharapnell avatar sharapnell 07 Mayıs 2012 05:39:05

10

birçok filmdeki karakter rollerinden tanıdığım bir oyuncu. ah güzel istanbul'da bakkal, tarkan filmlerinden birinde kedi, altın tabancalı ajan'da babalık, delisin'de ali şen'in yancısı berber, yaşar ne yaşar ne yaşamaz'da sanırım patron rollerindeydi .bazı filmlerde (genelde başrol oyuncularının balıkçı, oduncu vb. rollerinde) bu adam da bu role uymamış fiyakası çok gelmiş dememe rağmen, onu izlediğim hiç bir filminde oynadığı role aykırı durmamış. sanki bütünleşmiş. hiç yadırgamamışım onu.yalnız, bilmeden ne çok izlemişim danyal topatan'ın son filmi olan delisin'i. halbuki şurayı okuyana kadar hiç dikkat etmemiştim o filmin, oyuncusu olduğu son film olduğunu. bir dahaki rastlamamda sadece onun için izleyeceğim. nur içinde yatsın.

sonmüdavim 05 Kasım 2011 23:18:11

Türkan Şoray'ın babasının katillerinin peşine düştüğü filminde zarlardaki hileyi kendisine gösterdiği sahnede oldukça babacan durmuştur. Ayrıca canlandırdığı Camoka karakteriyle başrolde de oynamıştır.

Yandex.Metrica