Ediz Hun

Doğum Tarihi 20 Kasım 1940
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Avusturya Lisesi, Oslo ve Trondheim Üniversitelerinde biyoloji ve çevre bilimleri fakültesi

Biyografisi

Babası Çerkes kökenli olan Ediz Hun İstanbul'da dünyaya gelmiştir.

Eğitim[değiştir kaynağı değiştir
Avusturya Lisesi'ni bitirdikten sonra Norveç'e giderek Oslo ve Trondheim Üniversitesi'nde biyoloji ve çevre bilimleri fakültesinden mezun oldu.

Sinema[değiştir kaynağı değiştir
1963 yılında Ses dergisinin açtığı yarışmayla başladı ve Genç Kızlar adlı filmle sinemaya girdi. 1970'li yılların ortalarından itibaren başlayan erotik filmler furyasında yer almayarak sinemayı bıraktı.

Siyaset[değiştir kaynağı değiştir
1991-1993 yılları arasında Çevre Bakanlığı Müşaviri ve İstanbul Çevre İl Müdürlüğü, 1999-2002 yılları arasında ANAP milletvekilliği yapmıştır. Marmara Üniversitesi'nden sonra Okan Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmaktadır. 18 Nisan 1999 Genel Seçimlerinde Anavatan Partisi'nden İstanbul milletvekili olarak seçildi.

Özel yaşamı kaynağı değiştir
1973 yılında Berna Hun ile evlenen Ediz Hun'un bu evlilikten Bengü (d. 1974) ve Burak (d. 1981) adlarında iki çocuğu oldu

Oyuncu (118)

Son Yorumlar (67)

Kaptan34 avatar Kaptan34 19 Ekim 2016 00:49:05

Aşkım Günahımdır Ömrümün Tek Gecesi Hicran Gecesi Kadın Asla Unutmaz Ayrılsak Da Beraberiz Sinekli Bakkal Gözyaşlarım Yarın Çok Geç Olacak Gönüllü Kahramanlar Kanlı Aşk Sözde Kızlar ve iki Üç Kardeşe Bir Gelin filmlerinde inanılmaz oyunculuk göstermi ştir

sinemaadamı avatar sinemaadamı 10 Eylül 2016 18:34:00

10

sinemanın romantik jön dedimi aklıma gelen ilk ismi sevgili ediz hundur. zaten bana göre vede eminim ki bi çok kişiye göre kendini geliştirdiği tek tarz olduğunu düşünüyorum. o sanki sırf bu roller için sinemaya girmiş. mesela deniz kaptanı rolüne ço k yakışıyor. maşallah boy posta var yakışıklı da hem de son derece. onun dışında fabrikatör rollerine yakışıyor. anadolu insanı rollerine pek gitmiyor ama ben gene şoför rollerine yakıştırdığımı söylemek istiyorum. mesela ediz baba tarihi , avantür , polisiye, macera ve aksiyon filmlerine gitmez. dramada ve komedi filmlerinde fena değildir ama dediğim gibi onun aslında yakıştığı tarz aşk filmleridir. çingene , doktor, kaptan, armatör, kumarbaz rolleri ediz abi için yaratılmış. fakat o filmin tarzı aşk olmasa bile aşk yaşayan adam. mesela kan davasını anlatan bir filmi vardı filmde avantür sahnelerde mevcuttu hayret ediz hun ve kavga filmi derken birden filmde gene bir kıza aşık oluyordu. ediz abi için filmlerinde aşk vazgeçilmez bir tema. göksel arsoy ayhan ışık avantürde çeker ama bence aşk melodram dedi mi ediz abi bu dalda bir numara. ben en çok ayrılık, karateci kız, seni sevmek kaderim, sezercik, gariban, yüz lira evlenilmez, garip kuş, şüphe, yumurcak, hayatım senindir, tehlikeli adımlar filmlerini severim ediz abinin. allah uzun ömürler versin insan olarakta çok değerli bir insan olduğunu düşünüyorum ediz abinin.

MAVİ GÖZ avatar MAVİ GÖZ 11 Haziran 2016 10:28:12

10

çok güzel salon filmleri var

Yandex.Metrica