Süleyman Turan

Gerçek Adı Süleyman Başturan
Doğum Tarihi 19 Kasım 1936
Doğum Yeri Kadıköy-İstanbul
Eğitim Durumu Haydarpaşa Lisesi

Biyografisi

Dergi ressamı olarak çalıştı. Bir derginin yarışmasıyla sinemaya geçti. Genellikle 'esas oğlan'ın sadık dostu rollerinde, sevecen tiplemesiyle başarılı olup beğeni kazanmıştır. Üç film senaryosu yazar ak, çeşitli sinema filmleri ve dizilerde rol alan sanatçı uzun süredir film çevirmiyor.

Senaryo (3)

Oyuncu (185)

Son Yorumlar (49)

kartal_tibet_1938 avatar kartal_tibet_1938 05 Mayıs 2015 10:58:29

çok değerli bir abimizdir. başrol oynamak istemedğim halde bana başrol oynattılar diyen tek oyuncudur. gerçektende başrole gitmeyen bi oyuncudur ama yan rollerininde bi numaralı karakter oyuncusudur. oynamadığı adam yok nerdeyse tarık akan kadir inan ır serdar gökhan kartal tibet yılmaz güney ayhan ışık cüneyt arkın ekrem bora fikret hakan aytaç arman yalçın gülhan, gencebay,tatlıses,kemal sunal vs. 300 ün üstünde filmi var diye tahmin ediyorum.

SarpBayhan avatar SarpBayhan 20 Kasım 2014 02:35:29

Sinemamızın en iyi yardımcı oyuncularından biridir. Yılan Hikayesinde oynadığı Başkomiser Kemal Bey tiplemesini hala hatırlarım sanırım orada Belgin Hanıma yazılıyordu azıcık :).

mansury. avatar mansury. 07 Ağustos 2014 07:51:08

7

yardımcı rol ve karekter rollerinde çok iyi performanslar vermiş son döneme kadar oyunculuğa devam etmiş sinema ve dizilerdeki performanlarla hep hatırlanacak değerli oyuncumuza uzun ömerler dilerim

Yandex.Metrica